Avrupa’nın yüzen şehirlerini gördünüz mü?

Avrupa’nın yüzen şehirlerini gördünüz mü?

Avrupa’nın yüzen şehirleri olarak bilinen üç şehir Amsterdam, Brugge ve Brüksel. Bu şehirlerde çok farklı bir tura çıkabilirsiniz. Amsterdam, kuzeyin Venedik’i olarak biliniyor. Burada çok fazla sayıda kanal bulunuyor. Brugge ise Orta Çağ’ın masal dünyasına yolculuk edebileceğiniz bir yer.  Nehirde gezerken adete zamana yolculuk yapacaksınız. Diğer yüzen Brüksel ise çikolatası ile ünlü bir yer. Bu şehirleri yakından tanımanız için sizlere bu yazıyı hazırladık. İşte Avrupa’nın yüzen şehirleri:

Amsterdam

Kanallar şehri olarak bilinen Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Ülkenin yönetim birimleri Lahey’de bulunuyor. Ancak başkentliği bu güzel şehir Lahey’e bırakmayıp elinden kapmış adeta. Amsterdam rahatça gezilebilecek harika bir coğrafyaya sahip. Düz yolları bulunan şehir 219 kilometrekarelik bir büyüklüğü var.

Avrupa’nın yüzen şehirlerinden biri olan Amsterdam’a ilk adım attığınıza dikkatinizi hemen çok faza sayıdaki kanallar çekiyor. Hatta buradaki kanal sayısı Venedik’ten daha fazladır. Bu kanallarda mutlaka küçükte olsa bir gezinti yapmalısınız. Amsterdam kanallarında tur yaparken birbirinden güzel evlere bir göz atın. Kanallarda ayrıca yüzen evler bulunuyor. Bunları görüp “Ah keşke bu ev benim olsaydı” diyeceğinize eminiz. Hepsi çok şirin bir mimariye sahip.

Amsterdam’da kanalların dışında da gezilecek yerler bulunuyor. Bunlardan bazıları çiçek pazarı olan Bloemen market, bir diğer pazarı Albert Cuypstraat, Magere Burg Köprüsü, Vondelpark ve Amsterdam’ın kalbi Dam Meydanı, Van Gogh Müzesi, Hollanda Ulusal Müzesi ve Anne Frank Evi. Kanal turunuzdan sonra buraları da gezebilirsiniz.

Şehri gezdikten sonra Amsterdam’da ne yenir sorusuna sıra geldi. Hollanda mutfağının leziz yemekleri ile karnınız bayram edecek. Ülke balıkçılık ve çiftçilik ile geçimini sağlıyor. Bu nedenle de mutfağında balık ve tarım ürünleri bol bol bulunuyor. Burada  balık ürünlerinin dışında Bitterballen adındaki köftenin tadına bakabilirsiniz.

Amsterdam gece hayatı ile ünlü bir şehirdir. Özellikle şehrin adı  Red Light District ile anılıyor. Burası legal genelevlerinin bulunduğu birkaç sokaktan oluşan bir bölgesi. Dünyanın dört bir yanından burayı görmek için turistler geliyor.

Brugge

Belçika’da bulunan Brugge, Batı Flandra ilinin başkenti. Şehirde bir Orta Çağ mimarisi hakim. Bu mimari II.Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ve günümüze kadar korunmuş. Şehirde gezerken kendinizi Orta Çağ’da hissetmemek elde değil.

Şehirde Burg Meydanı, Brugge Çan Kulesi, Çarşı, Kutsal Kan Bazilikası, Minnewater Park, Brugge Beginaj Yapıları, Eski St. John Hastanesi gezilmesi gereken yerler arasında. Bu yerleri gezerken Orta Çağ mimarisi karşısında hayranlık içinde kalacaksınız.

Avrupa’nın bir diğer yüzen şehri olan Brugge’de de kanal turlarına mutlaka katılmalısınız. Yukarıda da gezilmesi gereken yerlerde kendinizi Orta Çağ’da hissedeceksiniz ama kanal turlarında bu masalın içine tamamen gireceksiniz. Burg meydanına yakın bir yerden kalkan tekneler Dijver nehrinde zamanda yolculuğa çıkartıyor turistleri.

Brugge’da yapılacaklar listenize gezilecek yerleri ekledikten sonra bir de Belçika mutfağını denemek maddesini ekleyen. Mutfağındaki en ünlü tatlılardan biri waffle. Ayrıca buraya giden turistler patates kızartmalarının tadının çok lezzetli olduğunu söylüyorlar. Yemeğin yanına bir de patates kızartması söyleyerek tadına bakmanızı öneririz.

Brüksel

Belçika’nın başkenti olan Brüksel, aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin de başkentidir. Bu şehirde de Orta Çağ’dan esintilere denk gelebilirsiniz. Günümüzde biraz bozulmuş da olsa yinede büyük tarihi öneme sahip yapıları ve sanat eserlerini bünyesinde bulunduruyor.

Brüksel’de gezilecek yerlerin başında büyük bir pazar meydanı olan Grote Markt bulunuyor. Daha sonrasında Mannekin Pis, Aziz Michel Katedrali, Atomium, Bantkarikatür Sanat Merkezi, Kraliyet Sarayı, Atomium, Château Kraliyet Sarayı ve Sacré Coeur Bazilikası geliyor.

Ayrıca burada yapılması gereken şeylerden biride Brüksel’de nehir turu. Avrupa’nın yüzen şehrine gelip de nehir turuna katılmamak olmaz. Brüksel’in güzelliğine bir de nehirden bakmalısınız.

Gezip yorulduktan sonra Brüksel’de ne yenir diyenler için burada ünlü olan midyeleri öneriyoruz. Midyenin yanına da Belçika’da ayrı bir tadı olan patates kızartması. Bunların dışında asıl ünlü olan Brüksel’in çikolatası. Çok farklı aromalarda bulunan çikolatalardan mutlaka yemelisiniz. Ayrıca Brüksel’de alışveriş yaparken buranın ünlü çikolatalarından hediye alabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account