AVUSTRALYA’DA İKİ DOĞA HARİKASI:<br>MELBOURNE VE SYDNEY

AVUSTRALYA’DA İKİ DOĞA HARİKASI:
MELBOURNE VE SYDNEY

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında kalan Avustralya, Okyanusya kıtasının en büyük ülkesi olma özelliği taşıyor. Ülke her yıl turistlerin gözde rotaları arasında bulunuyor. Çünkü bu ülke adeta bir cennet gibi doğa harikalarına ev sahipliği yapıyor. Bu güzellikleri görebileceğiniz Avustralya’nın iki gözde şehrini sizler için kaleme aldık. Victoria bölgesinin başkenti Melbourne ve Avustralya’nın en kalabalık şehri Sidney’e gelin yakından bakalım:

DOĞASI İLE KENDİNE AŞIK EDEN MELBOURNE

Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Melbourne, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında bulunuyor. Turistik açıdan çok popüler olan şehirde gezilecek yerler bir harika. Melbourne, doğası ile adeta gelenleri kendine aşık ediyor. Melborunde’de gezilecek yerlere beraber sırasıyla bakalım:

TARİHİ TREN: PUFFİNG BİLLY

Puffing Billy adındaki trene Melbourne’e gelen her turistin bir kere binmesi gerektiğini düşünüyoruz. Önceden ulaşım için yapılmış olsa da artık turistler için doğa gezisi amacıyla kullanılıyor. Çok farklı deneyimler elde edebileceğiniz harika bir tur. Trende yolculuk esnasında fotoğraf makineleriniz her daim hazır olsun. Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz yağmur ormanlarını rahatlıkla fotoğraflayabilirsiniz.

TATLI PENGUENLERLE DOLU PHİLLİP ADASI

Phillip Adası, Melbourne yakınlarında bulunan penguenlerle dolu şirin bir ada. Sadece cüce penguenlerle değil aynı zamanda koala ve fok gibi hayvanlara da denk gelebilirsiniz. Doğal yaşam parkları ile kendinizi doğanın bir parçası gibi hissedeceksiniz. Ayrıca ada içerisinde bir çikolata fabrikası bulunuyor. Çikolata benim vazgeçilmezim diyorsanız buraya uğrayabilirsiniz.

FLİNDERS CADDESİ İSTASYONU

Flinders Caddesi’nin ortasında bulunan Flinders Caddesi İstasyonu şehrin simgesi haline gelmiş bir yer. Melbourne’de gezilecek yerler listesinin başlarında bulunan bu istasyon eski tarihi dokusunu hala üzerinde taşıyor. Sizlerde bu istasyondan trenlere binerek şehirde küçük bir tur yapabilirsiniz.

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİĞİ İLE SYDNEY

Avustralya’nın en kalabalık şehri Sydney(Sidney), turistler tarafından aslanlar şehri olarak da biliniyor. New South Wales eyaletinin başkenti olan Sydney, ülkenin en büyük şehri olma özelliği taşıyor. Avustralya’nın her şehrinde olduğu gibi bu şehirde doğası ile kendine aşık ediyor. Gelin Sydney’de gezilecek yerlere yakından bakalım:

ŞEHRİN SİMGESİ SYDNEY OPERA BİNASI

Sydney Opera House olarak da bilinen Opera Evi, Sydney limanında yer alıyor. 1959 yılında yapımına başlanan ama 1973 yılında bitip açılan bu büyük yapı 102 milyon Avustralya Doları kadar bir maliyete mal olmuştur. Ayrıca bu muhteşem mimariye sahip opera binası, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiş.

DOĞAYA KAÇIŞ BLUE MOUNTAİN

Mavi Dağlar olarak bilinen Blue Mountain, mavi ve yeşilin bululmasını görebileceğiniz harika bir yer. Dağlarında Aborjin kabileleri yaşayan bu yer 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiş. Doğaya kaçmak isteyenler için ideal bir rota. Vahşi yaşamı yakından gözlemleyebilir, yağmur ormanlarında yürüyüşe çıkabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Teleferiğe binerek doğayı tepeden izleyebilirsiniz.

YEMYEŞİL ROYAL BOTANİK BAHÇELERİ

1816 yılından beri ziyaretçileri ağırlayan Royal Botanik Bahçeleri, Sydney’de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Yaklaşık 30 hektarlık bir genişliğe sahip bu alanı hiçbir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Bahçede binlerce ağaç ve bitki türünü bir arada görebilirsiniz.

BONDİ PLAJLARI

Avustralya’da turistlerin en gözde yerlerinden biri de Bondi Plajları. Yerleşim yerlerine yakın bir mesafe bulunan plaj masmavi berrak bir denize sahip. Sydney’e gitmeye karar verdiyseniz mutlaka Bondi Plajlarına bir göz atmanızı öneririz.

©2018 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account