Avustralya Yerlileri: Aborjinler

Avustralya Yerlileri: Aborjinler

Avustralya yerlileri olarak da anılan Aborjinler, hep Avustralya kıtasında bulunduklarına inanırlar ve kıtanın asıl sahipleri olduklarını söylerler. Defalarca soyları yok edilmeye çalışılan Aborjinler’in nesli tükenmek üzere olsa da halen nasıl yaşadıklarına rağmen bilgi verecek üyelerine ve kalıntılarına rastlanıyor. Aborjinlerden bahsederken sanata olan ilgilerinden bahsetmemek olmaz. Aborjinler suyla çeşitli kaya pigmentlerini birleştirerek elde ettikleri boyalarla, kayalıklarla ağaçlara ve ağaç kabuklarına boyamalar yapmışlar. Ayrıca, müzik ve dansın da bu kültürde önemli bir yeri bulunuyor. Önemli kutlamalarından ve eğlencelerinden dans hiç eksik olmuyor.

Aborjinler’in, toprağa saygı ve düş zamanı inancı üzerine kurulu şifaqi gelenekleri, kendilerine has manevi erdemleri bulunuyor. Yalnızca temel gereksinimlerini karşılayarak yaşayan yerliler büyük aile grupları içinde hayatlarını sürdürüyorlar, bir yörede yaşayan tüm gruplar ise kabileyi oluşturmuş oluyor. Kabile üyeleri akraba ve birbirine karşı belirli görevleri bulunuyor. Kabile içinde kimin kiminle evlenebileceği kurallara bağlanmış. Kabilenin iki alt grubundan birinden olan bir erkek, ancak öteki alt gruptan bir kızla evlenebiliyor.

Toplumsal örgütlenmelerinin bir başka görünümü totemleriyle ilgili. Genellikle bir bitki ya da hayvan olan totem, grubun simgesi kabul ediliyor. Yerlilerin inanışlarında toprağın özel bir yeri var. Toprağın, atalarının dünyada yaşayıp kültürlerini oluşturduğu dönemden kendilerine kalan, bir armağan olduğuna inanıyorlar. Genç erkeklerin çoğu acıyla sınanıyor. Bir dizi dinsel törenle, derin gizlere ortak olup kendilerini kabileye kanıtlıyorlar. Corroboree adlı şekillerle, tüyler törenler için özel olarak hazırlanıyor.

aboriginal totem

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account