Baharda İstanbul’dan Kaçmanın 5 Yolu

Baharda İstanbul’dan Kaçmanın 5 Yolu

Uzun tatillerin ya planlanmaya başladığı ya da erken rezervasyonlarla çoktan planlandığı bu bahar aylarında, tüm eğlence aktivite bu tatillere saklamaya gerek yok. Yoğun trafik ve yoğun çalışma temposunun arasında bahar güneşinin ve uyanan doğanın tadını verilen kısa molalarla çıkarmak mümkün. İstanbul bu alternatifler için oldukça ideal bir destinasyon. Peki nerelere kaçılabilir İstanbul’dan?

İşte bahar güneşinin tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz yakın hafta sonu tatil rotaları;

KİLYOS

Burası yaz aylarında sabah saatlerine kadar süren beach partilere ev sahipliği yapsa da, baharda inanılmaz huzurlu bir yer. Bu bölgede denize girmek tavsiye edilmez. Zira Karadeniz’in en tehlikeli bölgesi olarak bilinir. Köy evlerinin ve lüks villaların arasında dolaşmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca Osmanlı döneminden kalma birkaç tarihi yapı da hafta sonu kaçamağınızı daha anlamlı kılabilir. Kilyos’un rakiplerine oranla biraz pahalı bir destinasyon olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

ŞİLE

Yaz aylarında bahar aylarına oranla daha kalabalık olabilen Şile, kısa bir bahar kaçamağı için İstanbullulara göz kırpan en çekici yerlerden biri. Muhteşem doğasıyla uzun bir tatilden beklenen hemen her şeyi ziyaretçilerine sunan Şile, taze balık cenneti olarak da biliniyor. Miskin bir hafta sonu geçirmek size göre değilse, Şile’nin doğa yürüyüşleri için de oldukça elverişli bir yapıya sahip olduğunu da belirtelim. Burada bulunan Gürlek mağarası, bölgenin en bilinen turistik noktası. Uzun bir yürüyüş rotasının ardından ulaşılabilen mağaranın güzergâhında muhteşem şelaleler bulunuyor.

istanbul-yakin-sile-tatil

SAPANCA

İçinde bulunduğunuz mevsimin İlkbahar olduğunu en iyi şekilde anlayabileceğiniz yerlerden biri şüphesi Sapanca Göl’ü. Göl kenarında kuş sesleri arasında yapılan bir yürüyüşten sonra, yemek yiyip 1-2 saatlik güzellik uykusuna yatmak, hamakta sallanmanın verdiği tarifsiz mutluluğu sonuna kadar yaşamak ya da bölgedeki SPA merkezlerinde dinlenip rahatlamak Sapanca’nın ziyaretçilerine sunduğu alternatiflerden sadece birkaçı. Bahar bitmeden Sapanca’da bir hafta sonu geçirmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

İĞNEADA

Muhteşem doğa demişken kesinlikle listede bulunması gereken bir başka nokta ise İğneada. İğneada sizi baharda ormanın derinliklerinde kaybolarak, yüzlerce canlı türüyle birebir iletişim kurmaya çağırıyor. Kaybolmak demişken, bu durum gerçekten ciddi. Eğer İğneada’da bir hasta sonu geçirmeyi planlıyorsanız, rehberli turları tercih etmeniz her açıdan faydalı olacaktır. Zira ormanın içine saklanmış küçük dereleri, gölleri ve çeşit çeşit ağaçları görüp tanımanın en iyi yolu bu. İğneada’ya yapacağınız küçük bir hafta sonu kaçamağı uzun bir tatilden daha fazlasını size erebilir. Bunu sağlayan şey, şüphesiz doğanın gücü olacaktır.

AĞVA

Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasına kurulmuş bir köy olan Ağva, huzuru doğada bulanların kesinlikle uğraması gereken bir nokta. Yaklaşık 1,5 saatte ulaşılabilen Ağva’da mutlaka köy kahvaltısı deneyim edilmeli. Sıcak havalarda plaj çok çekici görünse de dikkatli olmakta fayda var. Bu bölgede ters akıntı sık karşılaşılan bir durum. Bunun yerine kano ve teknelerle yapılan geziler daha iyi bir tercih olabilir.

 istanbul-yakin-agva-tatil

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account