BAHARIN EN GÜZEL FESTİVALLERİ SİZİ ÇAĞIRIYOR

BAHARIN EN GÜZEL FESTİVALLERİ SİZİ ÇAĞIRIYOR

Bahar geldi, havalar ısındı ve artık kışın rehavetini üstümüzden atmanın tam zamanı… Baharın gelişini kutlamak ve birkaç günlüğüne de olsa şehir hayatının yoğunluğundan uzaklaşmaya ne dersiniz? O zaman sizi yurt içinde birbirinden farklı etkinlikler bekliyor. İzmir’de düzenlenen Alaçatı Ot Festivali ve Urla Enginar Festivali ile Edirne‘de müziğin ve dansın bol olduğu Kakava Şenlikleri bunlardan sadece birkaçı… Nisan ve mayıs aylarında gerçekleşecek etkinliklerde Ege Bölgesi’nde yetişen yüzlerce ot çeşidini ve enginar ile yapılan yemekleri keşfedebilir, Hıdrellez ateşinin üzerinden atlayıp dilek dileyebilirsiniz. İşte renkli görüntülere sahne olan  bu üç festival…

ALAÇATI OT FESTİVALİ – İZMİR

Türkiye’nin önemli bir turizm destinasyonu olan Çeşme son yıllarda Alaçatı Ot Festivali ile de sıkça adından söz ettiriyor. Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan festivale, yine binlerce kişi akın edecek. 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde siz de yerinizi alarak bu muhteşem anlara tanıklık edebilirsiniz.

Fotoğraf www.cesme.bel.tr’den alınmıştır

Alaçatı artık sadece tarihi dokusu, mistik sokakları ve taş evleri ile değil lezzetli otlarıyla da biliniyor. Her yıl düzenlenerek bir gelenek haline gelen ve farklı konseptlerde gerçekleşen festivalde yüzlerce çeşit otlarla tanışma imkanı bulacaksınız. Aynı zamanda lezzetli bu otlarla yapılan lezzetli yemekleri tatma şansına sahip olacaksınız. Rengarenk bir hale bürünen Alaçatı sokakları; yöresel standlar, yemek yarışmaları ve uzun yürüyüşlerle misafirlerine sıcacık keyifli bir ortam sunuyor.

Fotoğraf www.cesme.bel.tr’den alınmıştır

Sadece İzmirlilerin değil, çevre illerden de birçok kişinin yoğun ilgi gösterdiği Alaçatı Ot Festivali’nde enginar tatlısından kabak çiçeği dolmasına, yabani kuş konmazdan, rezeneye kadar birçok farklı ot çeşidi ile tanışacaksınız. Ziyaretçiler, bunun yanı sıra bergamutlu kurabiye, ıspanaklı pasta, otlu tuzlu kek, enginarlı pilav, damla sakızlı kurabiye ve otlu kalbur tatlısı gibi sıra dışı lezzetleri de bulacak.

Her yıl bir konseptte yapılan festivalin bu yılki teması “Sarmaşık ve Kuşkonmaz” olarak belirlendi. Burada yaşayan kişiler aynı zamanda Ege mutfağının unutulmaya yüz tutmuş sebze yemeklerini yaparak, yemek yazarları ile birlikte basına tanıtımlar gerçekleştirecek.

Fotoğraf www.cesme.bel.tr’den alınmıştır

Festivalde ayrıca, en güzel ot yemeğini kim yapmış ya da en fazla ot çeşidini kim toplamış gibi yarışmalar da düzenlenecek. Yarışmayı kazananlara çeşitli ödüller de dağıtılacak. Gezginlerin yanı sıra sanat ve müzik dünyasından ünlü isimlerin de ziyaret ettiği festivalde siz de yerinizi alın.

URLA ENGİNAR FESTİVALİ – İZMİR

İzmir, ot festivalinin yanı sıra enginar festivaline de ev sahipliği yapılıyor. İzmir’de enginar cenneti olarak bilinen Urla, 27-29 Nisan tarihleri arasında seyahat severleri ağırlayacak. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Urla Enginar Festivali’nde enginar ile yapılacak lezzetli yemeklerle buluşabilirsiniz. Usta şeflerin de hazırlayıp servis edeceği yemeklerle birlikte bir lezzet şöleni yaşanacak.

Enginardan yapılan kebap, sushi, pide, boyoz hatta baklava gibi daha onlarca farklı lezzet siz seyahatseverlerle buluşacak. Her geçen yıl şöhreti giderek artan festivale yine binlerce kişinin katılması bekleniyor. Urla Enginar Festivali, 2016 yılında Shinung Star Awards’ın en iyi festival dalında ödüle layık görülmüştü. Urla Enginar Festivali turu ile hem bu renkli festivali takip edebilir hem de Ege’nin incisi Urla’nın farklı noktalarını gezebilirsiniz.

Fotoğraf, urlaenginarfestivali.com’dan alınmıştır

KAKAVA ŞENLİKLERİ – EDİRNE

Ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olan Edirne, baharı “Kakava Şenlikleri” ile selamlıyor. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Ciğer festivalleriyle adını sıkça duyuran Edirne’de artık Kakava Şenlikleri ile her yıl on binlerce kişiyi ağırlıyor.

Neredeyse bin yıldır kutlanan ve bir gelenek haline dönüşen Kakava Şenlikleri’nde dans gösterileri, konserler, ve yarışmalar gibi çeşitli eğlenceli etkinliklerle baharın gelişi kutlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Kakava Şenlikleri’nde kelimenin tam anlamıyla ziyaretçiler unutulmayan anlara tanık olacak.

Edirne camileri, medreseleri, köprüleri ve kervansarayları ile çok ünlü bir şehir. Her daim gezginlerin ziyaret ettiği özel bir yer. Kakava Şenlikleri de şehre özgü kutlanan harika bir etkinlik. Baharın habercisi olarak kabul ediliyor. Roman kültürüne özel bir kutlama olan şenlikler için özellikle 5-6 Mayıs tarihlerinde şehir adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Çoğu kişinin bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklediği etkinlikte ateşin üstünden atlayanlardan dans edenlere kadar eğlenceli anlar sizi bekliyor.

Fotoğraf www.edirne.bel.tr’den alınmıştır

Kakava Şenlikleri her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlar. Birinci gününde bereketin artması ve güzelliklerin paylaşılması adına ateş yakılır ve sonrasında da izleyicilere pilav ikramı yapılır. Özellikle ateşin etrafına toplanan binlerce kişi bu muhteşem anlara şahit oluyor. Bahara giriş ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da Tunca Nehri kıyısında gerçekleşir. Bu esnada Romanlar nehre girer. Siz de olmasını ümit ettiğiniz tüm iyi dileklerinizi bir kağıda yazarak Tunca Nehri’ne bırakabilirsiniz.

Fotoğraf www.edirne.bel.tr’den alınmıştır

Bu iki gün boyunca Edirne’de adeta karnaval havası yaşanıyor. Şarkıcıların konserleri, rengarenk giyinen Romanların dansı ve ateşin üzerinden atlayanların görüntüleri ile bambaşka bir hale bürünüyor.

Tabii ki Edirne’ye gitmişken önemli tarihi yapıları da görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Edirne dini yapıları, müzeleri ve tarihi mekanları ile görülmesi gereken birçok yere sahip. Bunların başında dünya mimarlık tarihinin de en önemli eserleri arasında yer alan, Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “Ustalık Eserim” diye adlandırdığı Selimiye Camii geliyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Selimiye Camii süslemelerinden yüksek kubbesine kadar çok değerli bir başyapıt. Bunun yanı sıra dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü, Beyazid Camisi ve Külliyesi içindeki Sağlık Müzesi ile Lozan Anıtı ve Müzesi görülmesi gereken diğer yerler arasında bulunuyor. Tabii son olarak Edirne’ye kadar gelmişken tava ciğerinin tadına bakmadan dönmemenizi de tavsiye ederiz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account