BALKAN TURLARINDA SİZİ NELER BEKLİYOR? PRONTOTOUR REHBERİ CEVAPLADI

Balkanlar, günümüzde seyahatseverlerin en çok tercih ettiği destinasyonların başında geliyor. Yeme içme kültüründen doğal yaşamı ve bize yakınlığı ile her zaman cazip bir tatil seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Peki Balkan turlarında sizi neler bekliyor? Çok geniş bir coğrafyaya sahip olan Balkanlar’ın gözde rotaları neler? İşte bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını Pronto Akademi kapsamında düzenlenen eğitimde Balkanlar bölgesindeki deneyimli rehberi Barış Ünal verdi.

İşte Barış Ünal’ın Balkanlar turlarıyla ilgili o görüşleri:

Herhangi bir bölgede Balkanlar kadar çeşitliliği olan bulma şansımız yok. Örnek olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde tarih ve doğal güzellik içinde geçerken aynı gün içinde bir deniz kıyısına gelebiliyorsunuz. Batı Avrupa’nın kemikleşmiş destinasyonlara göre çok daha uygun fiyatların olduğu bir yerdir. Balkanlar renkliliğin ve harmoninin bulunduğu bir bölgedir. Bu nedenle çok tercih ediliyor.

Bulgaristan’daki Sofya’dan, Yunanistan’ın Selanik, Sırbıstan’daki Belgrad, Osmanlı’nın Balkanlar’daki başçarşısı Üsküp’e kadar birçok şehir çok beğeniliyor. Bunun yanı sıra Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna da ilgi gören şehirlerden biri. Avrupa’nın Kudüs’ü olarak nitelendirilir. Bir tarafta Osmanlı mimarisini görürken, üç adım sonra Avusturya mimarisi ile karşılaşabilirsiniz.

Balkanlar Bölgesi uzun süre Osmanlı’nın etkisinde kaldığı için yemeklerinde de bu izleri görebiliyorsunuz. Bugün baktığınızda bizim mutfağımızda var olan ya da günümüzde karşımıza çıkan yiyecekler Balkanlar’da hala var. Dolma, sarma, güveç, börek, köfte ve etin her türlüsü bulunuyor. Bunun yanı sıra tatlılar da öyle. Baklava, kadayıf ve tulumba gibi birçok lezzetle de karşılaşıyorsunuz. Mesela Balkan tulumbasını orijinal haliyle yiyebiliyorsunuz.

Kentlere ait özel hediyelik eşyalar var. Mesela Ohrid’in incisi meşhurdur. Üsküp’ün deri ürünleri ilgi çekicidir. Alışveriş konusunda Batı Avrupa’nın çok meşhur hale gelmiş birçok şehrinden çok daha uygun fiyatlıdır.

Prontotour’un her bölgeye çok iyi turları bulunuyor. Fakat Balkanlar denildiğinde ilk operasyonun başladığı yerde ben de vardım. Oradaki rehberlerden biriydim. Ancak bizim dışımızda kimse yoktu. Piyasada uygulanan bütün programlar hep bizim ürettiğimiz ve üzerine çalıştığımız programlardır. O kadar başarılı ki hala kullanılmaktadır. Çünkü biz Prontotour olarak çok iyiyiz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account