BALKAN ÜÇGENİNDE HARİKA BİR TURA VAR MISINIZ?

BALKAN ÜÇGENİNDE HARİKA BİR TURA VAR MISINIZ?

Yeni yıla Balkan Üçgeni turu yaparken girmeye ne dersiniz? Bol bol gezebileceğiniz bol bol da eğlenebileceğiniz harika bir tur. Karlar altındaki Balkanların manzarasına da hayran kalacaksınız. Bu tur ile Kavala, Selanik, Manastır, Ohrid, Üsküp ve Sofya’yı göreceksiniz. Gelin yeni yıla merhaba diyeceğiniz bu yerlere daha yakından bakalım:

ÜÇGENİN İLK DURAĞI KAVALA

Turun ilk durağı Yunanistan’ın sahil kenti Kavala. Doğu Makedonya’da yer alan turistlerin gözde rotalarından biri. Kavala 1912’ye kadar Osmanlı’nın hakimiyeti altındaydı. Bu dönemlerde Kavala’nın gelişmesi için büyük su kemerleri yapılmış. Günümüze kadar ulaşan bu su kemerlerini görülecek yerler arasında. Ayrıca Kavala turunda Osmanlı hükümdarlarından Mehmet Ali Paşa’nın Külliyesini, Kavala Kalesi, belediye binası ve limanı da turistler tarafından ziyaret edilen popüler yerlerden.

Kavala’dan sonra ise rota Selanik… Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir. Selanik milattan önce 315 yılında kurulmuş. Bu şehirde gezilecek yerlerin başında şehrin simgesi haline gelmiş Beyaz Kule bulunuyor. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmeyi de unutmamak gerekiyor. Sonrasında yapacağınız Selanik turunda Aristoteles meydanı, İskender Heykeli, Rotonda Tapınağı, Yunanistan’ın en büyük katedrali Aya Dimitros, Büyük Hamza Bey Cami’yi yakından görebilirsiniz.

Yunanistan’da tavernalar çok ünlü. Turistler geceleri tavernalara giderek hem Yunan mutfağının lezzetli yemeklerinden yerler hem de bol bol eğlenirler. Grek müziği eşliğinde bu Tavernalarda akşam yemeği yemenizi öneririz.

MAKEDONYA’NIN SAYFİYE KENTİ OHRİD

Makedonya’nın en sayfiye kentlerinden biri olan Ohrid’de yeni yıla merhaba diyeceksiniz. Ama önce Selanik’ten Ohrid’e gelirken yol üzerinde kalan güzel bir yeri ziyaret edeceğiz. Manastır, Makedonya sınır geçişinden sonra yol üzerinde konumlanan bir yer. Manastır diyoruz buraya ama günümüzdeki ismi Bitola. Tarihte Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü şehir olarak biliyoruz. Şehirde gezilecek yerlerin başında geçmişte Atatürk’ün öğrencilik yaptığı Askeri İdadi olan şehir müzesi bulunuyor. Müzesinin içinde ‘Atatürk Anı Odası’ bulunuyor. Burası Atatürk’ün eğitim gördüğü sınıftır.

Bitola’da şehir müzesini gezdikten sonra Türk Çarşısı ve Osmanlı döneminden kalma Bedesten’i görmeye gideceğiz. Ayrıca şehrin kalbi konumunda olan Şirok Sokağına gitmeyi de unutmuyoruz. Artık sırada Ohrid’i görmeye gidebiliriz.

Ohrid, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan çok güzel bir kent. Ohrid’de gezilecek yerler arasında Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma gladyatör dövüşlerinin gerçekleştirildiği Ohri Antik Tiyatrosu, Avrupa’nın en eski ve en derin gölü olan Ohrid Gölü, eski evler ve Çınar Meydanı bulunuyor. Bu yerleri gezdikten sonra yeni yıla girmek için tüm hazırlıklar başlanıyor. Şehrin sokaklarında bir kutlama havası hakim oluyor. Bu yeni yıl kutlamalarına katılarak harika bir şekilde yeni yıla merhaba diyebilirsiniz.

YILIN İLK GÜNÜNDE ÜSKÜP ZİYARETİ

Yeni yılın ilk sabahında yolculuk Üsküp’e. Makedonya’nın başkenti ve aynı zaman da en büyük şehri. Bu büyük şehirde gezebileceğiniz çok güzel yerler var. Bunlardan bazıları Osmanlı zamanlarından kalma Yahya Paşa Cami ve Mustafa Paşa Cami. Ayrıca Davut Paşa Hamamı’da şehirde görülmesi gereken önemli yerler arasında.

Üsküp’te hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer bulunuyor. Türk Çarşısı adındaki bu yerde hala Eski Üsküp’ün yaşandığını görebilirsiniz. Buradan sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olan Vardar Nehri üzerine kurulmuş olan köprüyü ziyarete gideceğiz. Taş Köprü olarak da bilinen Vardar Nehri üzerindeki bu yapı 1469 yılında inşa edilmiş. Köprüden ilerleyince kendimizi Makedonya Meydanı’na atıyoruz. Burada Makedonya haklı için kahraman sayılan İskender Bey Heykelini göreceğiz.

Üsküp’ten sonra Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya doğru yol almaya başlıyoruz. Burada yapılan şehir turunda ilk olarak şehirde turistler tarafından çok popüler olan St. Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Rotanda Kilisesi ve Aya Sofya Kilisesi bulunuyor. Sonrasında ise Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, başbakanlık, NDK Ulusal Kültür Sarayı’nı gezeceğiz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account