BALKAN YARIMADASINI KEŞFETMEYE <BR>HAZIR MISINIZ? İŞTE O TURUN VİDEOSU

BALKAN YARIMADASINI KEŞFETMEYE
HAZIR MISINIZ? İŞTE O TURUN VİDEOSU

Geniş bir coğrafyaya yayılan Balkan ülkelerini bir seyahatte görmeye ne dersiniz? O zaman sizi Prontotour’un düzenlediği Balkan Yarımadası Turu’na davet ediyoruz. Bu seyahatte İstanbul’dan Prontotour’un özel otobüsüne biniyorsunuz ve 9 gün süren Balkan Yarımadası Turu’nda toplam 8 Balkan ülkesini görüyorsunuz. Peki turda hangi ülkeler var? Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Yunanistan’ı ziyaret ediyorsunuz. İşte o video

Balkan ülkelerinin muhteşem şehirlerini gezeceğiniz bu turda bazen kendinizi Türkiye’de hissettiğiniz bile olacak. Belgrad, Saraybosna, Mostar gibi şehirlere gittiğinizde esnafla Türkçe konuşabiliyorsunuz. Aynı zamanda Balkan yemeklerini de çok seveceksiniz. Köfteden böreklere kadar birçok yemeği yurt dışında yiyebilme imkanına sahip olacaksınız. Peki bir hafta süren bu görkemli yolculukta neler yaşayacaksınız? Gelin birlikte bakalım.

İLK DURAK SOFYA

Bu keyifli turumuzun ilk durağı Bulgaristan’ın başkenti Sofya… İstanbul’dan otobüsümüzle vardığımız Sofya’da vakit kaybetmeden Balkanların en önemli ve en büyük kilisesi AleksandreNevski Katedrali’ne gidiyoruz. Sonrasında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de görme fırsatımız oluyor. Buranın yanı sıra şehir turumuzda Bulgaristan Parlamento Binası ve Vitosha Caddesi, gibi bazı önemli yerleri ziyaret ediyoruz.

YAHYA KEMAL’İN ŞEHRİ ÜSKÜP

Sofya’nın ardından rotamızı bu kez Makedonya’nın başkenti Üsküp’e çeviriyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te Makedonya’nın en büyük kahramanı olarak kabul edilen Büyük İskender Heykeli bizleri karşılıyor.Daha sonra şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Taş Köprü’yü, Davut Paşa Hamamı’nı ve Türk Mahallesini görüyoruz.

YEMYEŞİL BİR BAŞKENT BELGRAD

Üsküp’teki gezimizi tamamlayıp ertesi gün Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a geçiyoruz. Yemyeşil bir başkent olan şehre varışımızla birlikte ilk olarak Belgrad Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki önemli yerleri gezdikten sonra Bayraklı Cami, Tarihi Moskva Oteli, parlamento ve Belediye binasını görüyoruz. Sonrasında ise şehrin kalbi olan Knez Mihajlova Caddesi’nde şehir turumuzu bitiriyoruz. Belgrad gece ve gündüz yaşantısıyla çok hareketli ve canlı bir şehir.

SARAYBOSNA’DA OSMANLI’DAN ESİNTİLER

Turumuzun bir sonraki gününü ise Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da geçiriyoruz. Burada ilk olarak şehrin kalbi olarak sayılan Başçarşı’ya geçiyoruz. Osmanlı döneminden kalan Sebil Meydanı ile birlikte Gazi Hüsrev Bey Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında da Avusturya-Macar Prensinin öldürüldüğü nokta ile Balkanların en büyük Katolik katedralini görüyoruz. Şehir turumuzun ardından misafirlerimiz Bosna Hersek’in lezzetlerinden olan börek ile Cevapi olarak bilinen köftenin tadına bakmayı da ihmal etmiyor.

MOSTAR KÖPRÜSÜYLE ÜNLÜ BİR ŞEHİR

Balkanlar yarımadası turunun bir sonraki gününde bu kez Bosna Hersek’in turizm kentlerinden olan Mostar’a uğruyoruz. Bölgenin en güzel yerlerinden biri olan Mostar’da tabii ki en çok ilgiyi Mostar Köprüsü görüyor. Daha sonra mistik bir havaya sahip olan Mostar’ın muhteşem sokaklarını geziyoruz. Mostar, misafirlerimizde derin bir etki bırakıyor adeta…

DUBROVNİK’TE FİLM SETİNDE GİBİSİNİZ

Turumuzda rotamızı bu kez sokakları, adaları, doğası ve evleriyle adeta bir film setini andıran Hırvatistan’ın tatil kenti Dubrovnik’e çeviriyoruz. Burada Dubrovnik Kalesi’ni, Müzesini, katedralini ve marinayı görüyoruz ve şehir turumuzu tamamladıktan sonra Karadağ’a geçiyoruz. Karadağ’da ziyaret ettiğimiz yer ise Adriyatik Denizi’nin en büyüleyici yerlerinden olan Kotor şehri. Burada ise körfezi gördükten sonra büyüleyici sokaklarda şehir turumuzu yapıyoruz. Aziz Nichola Katedrali, TrifonKatedrali,saat kulesi ve Oruzja Meydanı gördüğümüz yerlerden bazıları… Kotor’un ardından tüm dünyada turistlerin akınına uğrayan Budva’ya doğru geliyoruz. Muhteşem plajlara sahip olan Budva’datarihi kaleyi ve içini gezip günü tamamlıyoruz.

OHRİD’İN TARİHİ DOKUSUNA HAYRAN KALACAKSINIZ

Turumuzun bir sonraki gününde yaklaşık 500 yıl Osmanlı’nın idaresinde kalan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a geliyoruz. Şehir turumuzda İskender Bey Heykeli ve meydanını gördükten sonra bu kez Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Ohrid kentine gidiyoruz. Buradaki şehir turumuzda Çınar mahallesini, Ayasofya Kilisesini, Safranbolu evlerini anımsatan bölgeyi ve Ohrid limanını görüyoruz. Misafirlerimizle daha sonra ekstra olarak düzenlenen Ohrid Gölü’nde bir tekne gezisine katılıyoruz. Gölde yaptığımız bir saatlik turda eğlenceli anlar yaşıyoruz. Ohrid’deki günümüze akşam saatlerinde ekstra olarak düzenlenen Balkan eğlencesi ile devam ediyoruz. Bölgeye özgü yemeklerle birlikte geleneksel dansları seyrederek keyifli anlara tanık oluyoruz.

YERYÜZÜNDE CENNETİ GÖRMEK MÜMKÜN

Turumuzun bir sonraki gününe de Makedonya’dan devam ediyoruz. Ekstra olarak düzenlenen gezimizde ilk olarak doğa harikası bir bölgeye kurulmuş olan Aziz Naum Manastırını ve kilisesini ziyaret ediyoruz. Burayı gördükten sonra misafirlerimizi unutamayacakları bir sürpriz bekliyor. Cennetten bir köşe olarak adlandırılan yerde sandallarla bir nehir turu yapıyoruz…

ATAMIZIN HATIRALARIYLA BAŞBAŞAYIZ

Bu keyifli anların ardından günümüzdeki ismi Bitola olan şehre geliyoruz. Burasının bizde önemli bir yeri var. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdade’yi ziyaret ediyoruz. Atatürk’ün bulunduğu sınıfta anılarla başbaşa kalıyoruz.

Burayı da gezdikten sonra artık rotamızı Yunanistan’a çeviriyoruz. İzmir’in kardeşi olarak ifade edilen Selanik’e geliyoruz ve kısa bir şehir turuyla Aristo Meydanı ile sahili görüyoruz. Selanik’te aynı zamanda Atamızın doğduğu ve 6 yaşına kadar yaşadığı evi ziyaret ediyoruz.

Akşam saatlerinde ise ekstra olarak düzenlenen Yunan taverna turuna katılıyoruz. Burada yunan eğlence hayatının bir klasiği olan tavernada hem yemeğimizi yiyor hem de doyasıya eğleniyoruz.

Turumuzun son gününde Selanik’te diğer önemli yerleri ziyaret ediyoruz. Sonrasında ise Selanik’e veda edip Osmanlı döneminde Balkanların en önemli merkezlerinden biri olan Kavala’ya gidiyoruz. Sahil kenti olan Kavala’da kısa bir şehir turu yaparak turumuzu tamamlıyoruz. Artık İstanbul’a dönüş vakti…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account