BALKANLAR’DA KÖPRÜSÜYLE ÜNLÜ ŞEHİR: MOSTAR

BALKANLAR’DA KÖPRÜSÜYLE ÜNLÜ ŞEHİR: MOSTAR

Bazı yapılar vardır ki, bulunduğu şehre değer katmasının yanı sıra kimi zaman şöhretiyle de o şehrin önüne geçer. Hatta çoğu kez şehrin simgesi olarak anılır. İşte Balkanlar’ın gözde ülkesi Bosna Hersek’te bulunan Mostar da köprüsü ile adından sıkça söz ettiren bir şehir. Sadece şehrin değil ülkenin de simgesel yapısı olan Mostar Köprüsü günümüzde şüphesiz, çok önemli bir turizm merkezi haline geldi. Ancak Mostar sadece köprü ile sınırlı bir şehir değil. Mostar gezilecek yerleriyle de misafirlerine çok fazlasını sunuyor. Dolayısıyla da şehre çok sayıda turist geliyor. Hatta günübirlik Dubrovnik’ten insanlar bu şehre geliyor. İşte Bosna Hersek’in turizm kenti Mostar’da gezilecek yerler…

BARIŞIN SİMGESİ MOSTAR KÖPRÜSÜ

Mostar denildiğinde akıllara ilk olarak köprü geliyor. Şöhreti artık Avrupa’nın sınırlarını aşmış vaziyette. Mostar kelime olarak “Köprücü başı” anlamına geliyor. Köprünün ise trajik bir hikayesi bulunuyor. Bu tarihi yer geçmişte Sırplar ve Hırvatlar tarafından olmak üzere iki kez yıkılmış. Ancak yapıldıktan sonra bu kez UNESCO duruma el atıyor ve köprüyle birlikte şehrin tamamını koruma altına alıyor. Köprüye karşı cepheden baktığınızda hilal şeklinde olduğunu görüyorsunuz.

Mostar Köprüsü, şehrin içinden geçen Neretva Nehri üzerinde bulunan bir sanat eseridir. Bu köprünün orijinal halini ilk olarak 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin yapmıştır. 1993 yılında Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında köprü yıkılıncaya kadar toplam 427 yıl hizmet vermiştir.

Köprü Osmanlı zamanında ilk yapıldığında açılışı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılmış. O dönemde halk Kanuni’den çok gösterişli ve ihtişamlı bir köprü yapılmasını istemiş. Ordunun bu denli güçlü olduğunu göstermek amacıyla halka yakışacak bir köprü inşa edilmesine karar verilmiş. Bunun üzerine Kanuni, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Hayreddin’e köprüyü yapma görevini vermiş.

Mimar Hayrettin de kısa zamanda projeyi hazırlayıp hayata geçiriyor. Toplam 30 metre yüksekliğinde ve hilal şeklindeki köprüyü tamamlıyor. Köprü Mostar’da yaşayan halkın çok ilgisini çekiyor. Bütün buluşmalar neredeyse bu köprü üzerinde oluyor. Ancak 1993 yılına gelindiğinde çıkan savaşta köprü Hırvatlar tarafından yıkılıyor.

1995 yılında ise UNESCO devreye girerek, köprünün yeniden yapılması çağrısında bulundu. Bu çağrıya başta Türkiye olmak üzere Dünya Bankası’nın da desteğiyle nehirden çıkan orijinal taşlarla köprü tekrar inşa ediliyor. 2004 yılında köprü tekrar hizmet vermeye başladı.

2 KEZ YIKILAN MOSTAR KÖPRÜSÜ ŞEHRİN SİMGESİ DURUMUNDA

Köprüye İtalyanların da çok ciddi desteği oluyor. Hatta köprüyü ziyaret ettiğinizde üzerinde yer alan anıtta hangi ülkenin ne kadar yardım yaptığı da yazılmış. Tabii köprü yeniden yapılırken mühendis ve mimarların çok ciddi ve hassas bir çalışma yaptıkları belirtiliyor. Toplam 456 kalın taş kullanılıyor. Orijinal olması için de nehrin altında kalan taşlar tekrar çıkartılıyor. Tabii ki birebir aynısını yapmak pek mümkün olmuyor. Hatta Mimar Hayrettin’in kemere nasıl açı verdiği günümüzde bile çözülememiş.

Mostar Köprüsü günümüzde barışın simgesi olarak gösteriliyor. Bir tarafında Müslüman halk diğer tarafında ise Hristiyan kesim yaşıyordu. Artık iki kesimin bir arada barış içinde yaşadığı ifade ediliyor.

Mostar’da mistik bir hava hakim. Şu bir gerçek ki, şehir savaşın izlerini hala taşıyor. Arnavut kaldırımlı sokaklar, camiler, müzeler, hediyelik eşya dükkanları ve yeme içme mekanları ile misafirlerine keyifli bir tatil ortamı sunuyor.

KÖPRÜNÜN ÇEVRESİNDEKİ KULELER

Mostar Köprüsü’nün iki tarafında da uzunca kuleler mevcut. Bunların isimleri ise Tara ve Halebiye… Bu kulelerin görevleri köprüyü koruma altına almakmış. Kulelerin içi ise cephanelik olarak kullanılmış. Kuleler ziyarete açık. Kulelerin tepesine çıkarak şehri kuş bakışı seyretmeniz mümkün.

ESKİ KÖPRÜ MÜZESİ

Mostar Köprüsü yeniden yapıldığında halkın çok büyük ilgisini çekmiş. Artık köprüye zarar vermemek için insanlar da epeyce gayret göstermiş. Köprünün yeniden yapılmasını kutlamak için 2006 yılında bir müze inşa edilmiş. Burada eski köprünün fotoğrafları, kalıntıları ve restorasyon sırasında bulunun objeler sergileniyor. Köprünün kronolojik sırasını bu müzede seyredebilirsiniz.

OTANTİK BİR ÇARŞI

Bakırcılar Çarşısı, şehrin tarihi merkezini oluşturuyor. Hediyelik eşya dükkanlarının olduğu sokaklarda bölgeye özgü yöresel ürünleri satın alabilirsiniz. Bakırcılar, tabakçılar, deri ürünleri gibi birçok ürünü bulmanız mümkün. Alışveriş için çok ideal bir yer burası.

ŞEHRİN EN ÖNEMLİ CAMİSİ

Karagöz Bey Camii 1557 yılında yapılmış olup, Mostar’ın en bilinen camisidir. Burası Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kubbesi ve yüksek minaresi ile dikkat çeken bu eser savaşta yıkılmasına rağmen tekrar inşa edilmiştir. Karagöz Bey Camii, 2004 yılında Mostar Köprüsüyle birlikte yeniden açılmıştır.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account