BALKANLAR’DA “MAKEDONYA’NIN KUDÜS’Ü” OLARAK BİLİNEN TARİHİ ŞEHİR OHRİD

Balkanlar’ın güneybatısında yer alan Ohrid, Makedonya’nın Kudüs’ü olarak biliniyor. Çünkü burada Evliya Çelebi’nin dediği gibi “Yılın her gününe bir kilise düşer”. Yani tam 365 tane kiliseye ev sahipliği yapmış bu güzel şehir. Günümüze ise 40 tanesini hala şehirde görebilirsiniz. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan şehirde harika bir gezi sizleri bekliyor. İşte Ohrid’de gezilecek yerler:

ANTİK TİYATRO

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri Ohrid. Bu nedenle gezinize ilk olarak eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş olan Antik Tiyatro’dan başlamalısınız. Helenistik döneme  ait olan amfi tiyatro milattan önce 200 yılında yapılmış. İlerleyen zamanlarda Roma döneminde ise gladyatör savaşları için kullanılmış. Ayrıca bu tiyatronun çok ilginç bir yanı da var. Yapılan tüm araştırmalara rağmen bu tiyatronun kapasitesinin ne kadar olduğu tahmin edilemiyor.

SVETI JOVAN KANEO KİLİSESİ

Ohrid Gölü’nün kenarında bir muhteşem mimarisi ile Sveti Jovan Kaneo Kilisesi…  Bu kilise dilimizde Aziz Yuhanna Kilisesi olarak biliniyor. Makedon Ortodoks kilisesi olan yapının ünlü olma nedeni ise “Before the Rain” filmi. Filmin bir kısmı bu kilisede çekilmiş.  Aynı zamanda da görkemli yapısı ile Makedonya’nın ilgi odağı halinde.

AZİZ NAUM KİLİSESİ

Yine Ohrid Gölü’nün kenarında yerini alan bir kilise Aziz Naum Kilisesi… Ohrid’den Manastır’a(Bitola) doğru yola çıkıldığında göl kıyısından 30 km uzaklıkta yer alıyor. Burası 16.yüzyılda Aziz Naum tarafından yapılmış bir kilise. Yapılış amacı zihinsel problemi olan insanlara şifa dağıtmak için inşa edilmiş.

OHRİD GÖLÜ’NDE TEKNE TURU

Ohrid Gölü dünyadaki en temiz göller arasında bulunuyor. Göl kenarındaki ünlü kiliseleri gezdikten sonra mutlaka tekne gezisine çıkarak şehre bir de gölün üzerinden bakmalısınız. Aynı zamanda bu gölde bulunan plajlarda yüzme fırsatı da bulabilirsiniz. Temiz bir suya sahip olduğu için rahatça girip yüzebilirsiniz.

ÇAR SAMUEL KALESİ

Şehrin manzarasını 360 derecelik bir açı ile görebileceğiniz Çar Samuel Kalesi… Şehrin çoğu yerinden gözüken bir tepe üzerine yapılmış. 10.yüzyılın başlarında yapılan kale günümüze kadar pek çok savaşa tanıklık etmiş. Zarar gören kaleyi restore ederken de aslına sadık kalınmış. Muhteşem Ohrid manzarasını görebileceğiniz harika bir kale…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account