Balkanları keşfetmeye hazır mısınız?

Balkanları keşfetmeye hazır mısınız?

Keşfe hazırsanız bizlerle güzel bir balkanlar turu yapabilirsiniz. Balkanları keşfe çıkarken ilk durağımız Tiran. Bu şehir Arnavutluk’un güzel mi güzel başkentidir. Tiran’da gezilecek yerler ile başlıyoruz keşfe. En önemli yapılarından olan İskender Bey Meydanı’na gidiyoruz. Şehirde gezilecek yerlerin çoğu bu mekanın çevresinde. Ayrıca Arnavutluk mutfağının en güzel yemeklerini Tiran’da yiyebilirsiniz. Arnavutluk gezimiz sadece Tiran’la sınırlı değil. Vlore ve Durres’de bizleri bekliyor. Arnavutluk’ta denizin tadını çıkarabileceğiniz muhteşem plajlar var. Bunlardan en ünlü olanları Ksamil Beach ve Dhermi Beach. Ayrıca Blue Eye adındaki ulusal park da görülecek yerler arasında.

KARADAĞ’IN PARLAYAN YILDIZLARI: BUDVA VE KOTOR

Karadağ’ın yemyeşil bir şehri Budva. Arnavutluk’tan sonra yolumuzu bu yeşil şehre çeviriyoruz. Yol üzerinde Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Ulcinj(Ülgün) ve Bar şehirlerine uğruyoruz. Muhteşem bir deniz havasını içimize çekip yolumuza devam ediyoruz. Ülgün plajları ile ünlü turistik bir şehir.

Budva’nın en ünlü yeri kara ile bağlantısı olan küçük adası. Bu ada Budva’nın simgesi olmuş adeta. Çok önceden bu adada balıkçılar yaşıyormuş. Fakat şimdi turistlerin gözdesi olduğu için otel olarak kullanılıyor. Surlarla çevrelenmiş Budva’da ise sizleri harika bir tur bekliyor.

Budva’dan sonra ise sırada Kotor var. Burası, Karadağ’da turistlerin en çok tercih ettiği bir diğer şehir. Eski şehir bölgesi, Kotor’da en çok gezilen yerlerin başında geliyor. Şehirde görülecek yerlerin başında Aziz Trifon Katedrali, Oruzja Meydanı, Saat Kulesi, Aziz Luke ve Nikola Kiliseleri ile Aziz Mary Kilisesi geliyor.

KARADAĞ’DAN DUBROVNİK’E

Balkanlar turuna çıkanların vazgeçilmez rotası Dubrovnik. Hırvatistan’ın bu güzel şehrini görmeden Balkan turu yapım dememelisiniz. Karadağ’dan Dubrovnik’e doğru gelirken muhteşem manzaralar sizleri bekliyor. Dubrovnik’te gezilecek çok güzel yerler var. Orta Çağ’dan kalma eski yapıları ile ünlü bir şehirdir. Game of Thrones, dizisini izleyenler hemen diziden bölümleri kafalarında canlandırabilir. Dizinin pek çok bölümü bu güzel şehirde çekildi.

Dubrovnik’te gezilecek yerlerin başında Dubrovnik Kalesi bulunuyor. 37 metre yükseklikteki bu kaleden harika bir şehir manzarasını ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Şehrin en ünlü caddesi Stradun da bir yürüyüş yapmayı da unutmayın. 14. yy.’dan kalma dünyanın en eski eczanesine ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, Onofrio Çeşmesi, Orlando Heykeli, şehir kapıları ve diğer önemli yapıları da görebilirsiniz.

BOSNA-HERSEK’TE ÜNLÜ BİR KÖPRÜ

Bosna-Hersek’in en çok turist çeken şehri Mostar… Dubrovnik’te enerjinizi bitirmeden hemen Mostar’a geçiyoruz. Şehrin en önemli yapısı köprüsü. Mostar Köprüsü, dünyaca büyük bir üne sahip. Neretva Nehri üzerindeki bu yapı görülmeye değer bir güzellikte. Şehirde görmeniz gereken bir diğer yapı ise Karagöz Bey Camii. Bu Mostar’ın en bilinen camisidir. Mimar Sinan tarafından yapılmış bu yapı 1557 yılında inşa edilmiş.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account