BALKANLARIN İNCİSİ OHRİD

BALKANLARIN İNCİSİ OHRİD

Makedonya’nın turizm kenti olan Ohrid, sahip olduğu değerlerle çok özel bir yer. Tabii ki şöhretinin artmasında Ohrid Gölü’nün büyük etkisi olsa da, Arnavut kaldırımlı sokakları, Safranbolu’yu andıran evleri, müzeleri, incileri ve Balkan eğlence hayatıyla hafızalarda derin bir yer edinecek. Ayrıca popüler Türk dizilerine de ev sahipliği yapan Ohrid’de bir Türk mahallesi de bulunuyor.

Balkan turlarının en unutulmaz yerlerinden olan Ohrid, Makedonya’nın en büyük sekizinci şehri olmasına rağmen ülkede turizm açısından zirvede yer alıyor. Bunun en önemli nedenlerinin başında Ohrid Gölü geliyor. Öncelikle gölün çok temiz olması dikkatinizi çekecek. Hatta 1980’li yıllarda gölün suyu bile içiliyormuş.

OHRİD GÖLÜ’NDE TEKNE TURU KEYFİ BİR BAŞKA

Unesco, gölü ve şehri koruma altına almış. Ortalama derinliği 60 metre olan gölde avlanma yasağı da bulunuyor. Gölde yetişen özel bir alabalık var. Hatta İtalyanlar buradan çıkan balığı alıp Como Gölü’nde yetiştirmek istemişler ama başarılı sonuç alamamışlar. Gölün yüzde 70’den fazlası Makedonya topraklarında bulunuyor. Geri kalan kısmı ise Arnavutluk tarafında kalıyor.

Ohrid’e gitmişken tekneyle bir göl turu yapmayı da ihmal etmeyin. Limandan kalkan teknelerle şehri denizden fotoğraflama imkanına sahip oluyorsunuz. Hele bir de güzel bir hava yakalamışsanız keyfiniz daha da artıyor. Yaklaşık 1 saatlik turda çok eğlenceli anlar yaşayacaksınız.

SAFRANBOLU’YU ANDIRAN EVLER

Ohrid’in sokaklarında çok mistik bir hava var. Bunu özellikle Safranbolu’ya benzer evlerin bulunduğu bölgede hissedeceksiniz. Öyle ki, Safranbolu Belediyesi de, Türk-Makedon Dostluk Haftası etkinlikleri için bu şirin kente geldi. Bu kapsamda Safranbolu ile Ohrid kardeş şehir oldular. Buradaki parke taşlı dar sokaklarda  Orta Çağ’dan kalma kiliseleri ve Osmanlı’dan kalma camileri göreceksiniz. Burası aynı zamanda Elveda Rumeli dizisinin bazı bölümleri çekilmiş. Sokaklarda yürürken hediyelik eşya dükkanlarından müzelere kadar birçok yerle karşılaşıyorsunuz.

HER GÜN İÇİN BİR KİLİSE

Burası, Ortodokslar için de çok önemli bir şehirdir. Çünkü şehirde toplam 365 tane kilise vardır. Bunun nedeni ise her kiliseyi bir gün temsil etmektedir. Bölgede önemli kiliselerin başında Ayasofya Kilisesi (St. Sophia) bulunuyor. Ayasofya, Osmanlı döneminde cami olarak da hizmet veren üç nefli bir Orta Çağ kilisesidir.

OHRİD’DEN NE ALINIR?

Makedonya’nın turizm şehri Ohrid’de inci satın alınabilir. Şehrin merkezinde birçok inci satan dükkan bulunuyor. Bu arada oradaki esnaflar, incinin gerçek olduğunu anlamak için sirkeye atın, eriyorsa gerçektir diyorlar. Hem kendiniz hem de eşiniz ve dostunuz için çok güzel inci takılar alabilirsiniz. Bunun dışında marketlerden mutlaka Makedon çikolatalarına da bakmayı ihmal etmeyin. Çok lezzetli çikolatalara bayılacaksınız.

OHRİD’DE NE YENİR?

Ohrid’in merkezinde çok şirin kafe ve restoranlar var. Burada da Balkan mutfağının önde gelen yemeklerini bulabilirsiniz. Cevapi olarak adlandırılan köfte, Boşnak böreği gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şu bir gerçek ki, Balkan coğrafyasında yemek açısından hiçbir sıkıntı yaşamanız mümkün değil. Bir de güleryüzlü Makedon halkı da size ne yemeniz konusunda çok yardımcı olacaktır.

BALKAN EĞLENCESİ

Ohrid’e gittiğinizde bir Balkan gecesi eğlencesine mutlaka katılmalısınız. Bu özel gecede folklorik Balkan dansları eşliğinde yemeğinizi yiyip, geç saatlere kadar eğlenme fırsatı bulacaksınız.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account