BALKANLARIN ÜÇ GÜZELİ:<BR> ÜSKÜP, SARAYBOSNA VE BELGRAD

BALKANLARIN ÜÇ GÜZELİ:
ÜSKÜP, SARAYBOSNA VE BELGRAD

Yugoslavya’ya kadar birçok medeniyetin izlerini görebileceğiniz Balkanlar, yakın geçmişinde yaşadığı iç karışıklıklara inat, tüm güzelliğini gözler önüne serdiği Adriyatik Denizi ve görkemli Orta Çağ yapılarıyla misafirlerine muhteşem bir tatil vadediyor. Makedonya’nın mağrur güzeli Üsküp’ten tutun da, hüzünlü geçmişine rağmen dimdik ayakta durmayı başarmış Saraybosna ve Sırbistan’ın cıvıl cıvıl başkenti Belgrad’a kadar Balkanlar’da gezip göreceğiniz çok fazla şey var. Bu zengin topraklar sadece vizesiz olduğu için değil, gerçekten gezip görülecek yerler açısından da oldukça zengin bir coğrafyaya sahip.

MAKEDONYA’NIN FÜTÜRISTIK ŞEHRİ: ÜSKÜP

Üsküp, Makedonya’nın fütüristik başkenti olmasının yanı sıra 2 bin 500 yıllık tarihiyle birçok medeniyetin izlerini görebileceğiniz Vardar Nehri üzerine kurulmuş, tarihi bir Osmanlı şehrinin adı. Birçok tarihi esere ev sahipliği yapan bu kentin sokaklarında dolaşırken gözünüze ilk olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Taş Köprü çarpar. Birkaç çatlağının dışında günümüze kadar sapasağlam bir şekilde gelmeyi başaran bu köprü, 1944 yılında Naziler tarafından patlatılarak, yıkılmak istenmiş. Ancak tüm girişimlere rağmen başarılı olunamayınca süreç içerisinde de adeta Üsküp’ün simgesi haline gelmiş.

Bir yakada Arnavutlarla Müslümanlar, diğer tarafta Ortodoks Hristiyanların bulunduğu bu şehirde farklı kültürlerin izlerine rastlamak da mümkün. Aziz Ohrid Kliment Katedrali bu kültürlere örnek gösterilebilecek yerlerden sadece biri. Makedonya’nın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak kabul edilen katedral, modern Makedonya mimarisine büyük katkıda bulunan Slovka Brezovksi’nin imzasını taşıyor. Saat Kulesi, İsa Bey Cami, Türk Çarşısı, Davut Paşa Hamamı ve Rahibe Terasa anısına yaptırılan evin yanı sıra şehrin renkli alanlarından birini oluşturan Makedonya Meydanı ve tüm şehri ayaklarınızın altına alan Üsküp Kalesi de buraya yapacağınız ziyarette görmeniz gereken yerlerin başlıcaları.

BOSNA HERSEK’İN KOZMOPOLİT ŞEHRİ: SARAYBOSNA

Miljacka Nehri kenarına ve onu çevreleyen yemyeşil tepelerin eteklerine kurulmuş olan Saraybosna gezip görülecek yerler açısından son derece zengin bir seçenek. Huzur dolu sokakların en popüler olanı ise hiç şüphesiz ki Başçarşı. Güvercin Meydanı olarak da bilinen Başçarşı, 1992 yılında Sırpların açtığı savaş sonrası yok edilmek istenmesine rağmen dimdik ayakta kalmayı başarmış. Bosna Hersek’in en büyük şehirlerinden biri olan Saraybosna sokaklarında dolaşırken, Türkçe konuşan kişilere denk gelirseniz de sakın şaşırmayın. Franz Ferdinand ve karısı Sophie’nin Sırp milliyetçisi tarafından öldürüldüğü Latin Köprüsü, I. Dünya Savaşı’nın başlamasına zemin hazırladığı için son derece önemli. Saraybosna’nın eski şehir bölgesinde dolaşırken günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bakırcılar çarşısına giderek, birbirinden güzel hediyelik eşyalar arasında kendinizi kaydebedilirsiniz.

Igman Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri’nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne ise yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz bir yer. Vezirler Şehri olarak anılan Travnik’teki Kale, gerek tüm şehre hakim olması gerekse de Yugoslavya’nın parçalanması döneminde yaşanan iç savaş nedeniyle de stratejik bir öneme sahip. Balkanların en iyi festivallerine ev sahipliği yapan bu şehre yapacağınız ziyarette birbirinden güzel yemeklerinin tadına da mutlaka bakmalısınız. Sebze ve et suyundan yapılan Begova Çorbası, Şopska Salatası, meşhur Boşnak böreği, Cevapi ve Trileçe bu lezzetlerden yalnızca birkaçı.

BEYAZ ŞEHİR: BELGRAD

Avrupa’nın antik zamanlara dayanan en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında bulunmasının yanı sıra yemyeşil doğasıyla da renkli bir kültüre sahip. Aydınlık ve huzur veren bu kent, adını ise Sırpça beyaz şehir anlamından alıyor. Büyük bir parkın içinde yürüyerek gittiğiniz Belgrad Kalesi çevresinde Osmanlı döneminden kalma pek çok yapıyı görmeniz mümkün. Bu yapılar arasında öne çıkan yer ise İstanbul Kapısı. Şehrin en önemli tarihi ve kültürel simgesi olan Belgrad Kalesi, Skadarlija, Kaptan Misa Binası, Saint Sava Katedrali, Zemun, Aziz Nicola Kilisesi ve Yugoslavya’nın lideri Tito’nun mezarı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Belgrad’ın her şeyi durumunda olan Sırp kökenli Amerikalı mucit Nicola Tesla’nın adını taşıyan müzeyi de ziyaret etmelisiniz. Bu arada Sırp yemeklerinin Türk mutfağına çok benzediğini de hemen belirtelim. Buraya geldiğiniz zaman yemek konusunda kesinlikle yabancılık çekmeyeceksiniz. Bu yüzden Sırp yemeklerinin tadına bakın.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account