BALTIK BAŞKENT TURLARININ İLK DURAĞI: KUZEYİN BEYAZI HELSİNKİ…

BALTIK BAŞKENT TURLARININ İLK DURAĞI: KUZEYİN BEYAZI HELSİNKİ…

Baltık başkent turumuzun ilk durağı olan Finlandiya’nın başkenti Helsinki, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Şehrin nüfusu 750 bin civarında. Baltık denizinin üst kısmında yer aldığından yılın büyük bir kısmında hava sıcaklığı düşük. Şehri gezmek için en uygun mevsim ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Biz Ağustos ayında gitmemize rağmen üstümüze ince bir mont giymeden gezemedik. Baltık başkentleri turumuzun ilk durağı olan Helsinki diğer Baltık ülkeleri arasında hayat şartları en pahalı olan ülkelerden biri. Bizim de şu ana kadar gittiğimiz en pahalı ülke oldu. Magnet fiyatlarını baz alarak bir yorumda bulunmak gerekirse burada magnetler 5 Euro civarından başlıyor.

HELSİNKİ KATEDRALİ

Senato Meydanı’ndaki en büyük, en etkileyici ve heybetli beyaz yapı. Yeşil kubbeleri ve dört bir cephesindeki alınlıkların üzerindeki 12 havari heykelleri ile muazzam bir görüntüsü var. Şehrin her köşesinden göebileceğiniz bu heybetli yapının içi ise dış cephesinin aksine pek sade. Katedal, Lutherian meshebine dahil bir dini mabet.

USPENSKI ORTHODOX KATEDRALI

Helsinki Limanına 10 dk. yürüme mesafesinde, limandan bakışta ilk dikkat çeken Rus Ortadoks katedrali, Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmış olup, mimarın ölümünün ardından 1862-1868 yılları arasında yapılmış. Mesih ile on iki havariyi temsil eden 13 adet yeşil/altın renkli kubbesi var. Giriş ücretsiz.

SENATO MEYDANI

Şehrin yerleşimi sebebiyle Helsinki ziyaretinizde yolunuzun mutlaka geçeceği ve günün her saati turistlerle dolu meydanda yer alan Helsinki Katedrali, Fin Senatosu, Helsinki Üniversitesi binaları ile Rus Çar’ı 2. Aleksander heykeli ilginizi çekecektir. Helsinki’nin en kalabalik, en turistik yeri bu meydan, merdivenlerde oturup etrafi seyretmek çok keyifli.

TEMPPELIAUKIO

Mutlaka görülmesi gerekli, enteresan ve ilginç bir mimari eser Temppeliaukio yani “Kaya Kilisesi.”Sert kayalıklarının içi oyularak inşa edilen kilise, 13 metre yüksekliğindeki bakır kaplama kubbe ve kubbe içindeki tavanı sarmal biçimde kaplayan 22 km uzunluktaki bakır tellerle muhteşem bir mimari sergiliyor. Penceresi olmayan kilisenin ışıklandırması cam kubbeden içeri yansıyan doğal ışık, yapının doğal kaya yüzeyleri ve duvarlar üzerine yansıtılan harika ışıklandırma ile de mistik bir görüntü yaratılmış. Bu doğal duvarlar aynı zamanda mükemmel bir akustik sağladığı için kilise zaman zaman konser salonu olarak da kullanılıyormuş.

HAVIS AMANDA

Esplenadi parkının bittiği yerde konumlanan güzel bir deniz kızı heykeli. Tam merkezde olması sebebiyle mutlaka göreceksiniz. Heykelin çevesini çeşmeler, deniz aslanları ve balıklar çevrelemiş. Görsel açıdan güzel ancak çok önemli bir özelliği olmamasına rağmen Helsinki’nin sembollerinden biri.

MARKET SQUARE

Helsinki kent merkezinde tüm yolların kesiştiği bölgede bulunan pazar yeri. Meydanda hediyelik eşya satan tezgahlar, manav tezgahları ile soman balığı satan tezgahlar mevcut. Arkasında Senato meydanı, bir tarafında liman ve Uspenskin Katedrali var. Helsinki’de hediyeliklerinizi alıp, karnınızı ucuza doyurabileceğiniz en uygun noktalardan birisi. Ucuz diyorsam; bir miktar somon, bolca haşlanmış sebze ve patatesten oluşan bir tabak 15€. Açık tezgahlarda hazırlanan ürünler için tezgahların arkasında çadırlarda oluşturulmuş oturma alanlarında oturup yiyebiliyorsunuz. Bir pir porsiyon alıp iki kişi paylaşıyoruz ancak burada martılara dikkat elinizdeki yiyeceklere saldırıyorlar. Magnet ve geyik boynuzundan yapılma hediyelikleri buradan alabilirsiniz.

SIBELIUS PARKI

Bir gölün kıyısında rengarenk çiçeklerin, leylak ağaçların donattığı muhteşem parktaki dünyaca ünlü Fin besteci Jean Sibelius anısına 1967 yılında Eila Hiltunen’in boru kümelerinden oluşan bir ses dalgalarını andıran 600 den fazla çelik boruyu su ile hızlı soğutma altında ‘metal inert gas’ teknolojisi ile kaynatıp yaptığı anıt Helsinki’nin en popüler heykellerinden biridir ve görülmeye değerdir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account