BALTIK ÜLKELERİNDE BEYAZ GECELER SİZİ BEKLİYOR

BALTIK ÜLKELERİNDE BEYAZ GECELER SİZİ BEKLİYOR

Baharın gelmesiyle günler artık daha uzun. Seyahat isteklerimiz bu zamanlarda daha da artıyor. Avrupa’nın birçok yeri cıvıl cıvıl. Ancak, bu mevsim Baltık ülkeleri Estonya, Litvanya ve Letonya için de özel bir anlam taşıyor. Beyaz gecelerin başlayacağı bu dönemde muhteşem başkentler Riga, Tallin ve Vilnius’ta harika bir tatil yapabilirsiniz. O halde Baltık turlarının ana destinasyonları olan bu şehirleri tanımaya Tallin’den başlayalım.

ORTA ÇAĞ DİYARI TALLIN

Estonya’nın başkenti Tallin, Baltık Denizi’nin kıyısında bulunuyor. UNESCO’nun ‘’Dünya Mirası’’ Listesinde bulunan Tallin, adeta bir Orta Çağ diyarı… Bu tarihi şehir yukarı ve aşağı olarak ikiye ayrılıyor. Eski dönemlerde kraliyet ailesi ve zenginler yukarı bölümde kalırken, aşağı bölgede ise halk yaşarmış. Arnavut kaldırımlı sokakları, görkemli yapıları ve doğal güzellikleriyle kalbinizde yer edinecek.

 

Estonya’nın en büyük şehri olan Tallin’de gezilecek yerlere bir göz attığımızda; Alexander Nevsky Katedrali, Tompea Tepesi, Eski Şehir, Kadriorg Sarayı, Viru Kapısı, Kadriorg Park ve Eski Eczane öne çıkıyor. Tallin’in kalbi ise Eski Şehir’de atıyor. Burası Orta Çağ döneminde pazar yeri olarak kullanılırmış. Meydan, günümüze bozulmadan ulaşabilmiş. Tompea Tepesi ise size muhteşem bir Tallin manzarası sunuyor. Burada aynı zamanda Avrupa’nın en eski Belediye Binası ve 14. yüzyıl sonlarında kurulan ve hala faaliyette olan Avrupa’nın en eski eczanesi bulunuyor.

BALTIKLARIN EN BÜYÜK ŞEHRİ RIGA

Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltıkların en büyük şehridir. Riga, muhteşem parkları, barok tarzda süslenmiş tarihi binaları, kafe ve restoranları ile hayat dolu bir yer. Riga’yı, yürüyerek keşfedebilirsiniz. Özellikle Eski Şehir ve çevresi bu anlamda birçok önemli noktayı barındırıyor. Trafiğe kapalı olan Eski Şehir, mimarisiyle sizi çok etkileyecek. Burası tabii ki turistlerin de çok yoğun olduğu bir yer. Restoran ve kafelerin yanı sıra gece kulüpleri de burada yer alıyor. Riga’da gece hayatı da oldukça hareketli. Sabahın ilk saatlerine kadar kulüplerde hareketlilik sürüyor.

Riga’da gezilecek yerlere baktığımızda listenizde Riga Kalesi, Dome Katedrali, Kedi Evi, Özgürlük Anıtı, Latvian Etnografya Açık Hava Müzesi ve Pilsetas Kanalı mutlaka olmalıdır. Özellikle Dome Katedrali Riga’nın sembol yapılarından biridir. Daugava Nehri’nin yakınında inşa edilen yapı Baltık ülkelerinin en büyük Orta Çağ kilisesi olarak kabul edilir. Bununla birlikte günün yorgunluğunu Pilsetas Kanalı etrafındaki kentin en büyük parkında atabilirsiniz.

BALTIKLARIN BAROK GÜZELİ VILNIUS

Baltıkların bir diğer destinasyonu ise Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Vilnius… Tarihi bir şehir olan Vilnius’ta yaklaşık 1500 kadar tarihi eser bulunuyor. “Baltıkların Barok güzeli” olarak adlandırılan Vilnius, mimari açıdan baş döndürücü bir güzelliğe sahip. Sokakları tarih kokan şehrin merkezi ise UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Litvanya Büyük Dükleri Sarayı, Vilnus Katedrali ve Meydanı, Televizyon Kulesi, Antakalnis Mezarlığı, Gedimino Kulesi ve Üç Haç Tepesi görülmesi gereken yerlerden bazıları…

Şehirde Barok yapısının en güçlü örneğini görmek için Litvanya Büyük Dükleri Sarayı’nı ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu görkemli şehri en iyi görmek için Gediminas Tepesi’nin eteğindeki çan kulesine çıkmanız gerekiyor. Muhteşem bir Vilnius manzarası size sunuluyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account