BALTIKLAR’IN CANLI VE YEŞİL ŞEHRİ HELSINKI

BALTIKLAR’IN CANLI VE YEŞİL ŞEHRİ HELSINKI

Finlandiya’nın başkenti Helsinki; geniş parkların ve 300’den fazla adanın bir araya gelerek oluşturduğu bir yarımada üzerinde bulunan canlı bir şehirdir. Sadece ülkenin değil, aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri olan Helsinki, bu dinamikliği sahip olduğu onlarca kaliteli restoran ve gece kulüplerinden alıyor. Özellikle gece hayatında St. Petersburg‘a rakip olabilecek düzeyde. Kent bunun yanı sıra politika, eğitim, kültür ve araştırma anlamında da dikkat çekiyor. Gelin Baltık’ın kız kardeşi” olarak adlandırılan Helsinki’yi ve gezilecek yerleri daha yakından inceleyelim.

Finlandiya’nın güneyinde bulunan Helsinki günümüzde birçok kişinin yaşamak istediği yerler arasında bulunuyor. Öyle ki bu durum birçok kez kanıtlanmış. 2009 yılında Uluslararası Endüstriyel Tasarım Dernekleri Konseyi tarafından 2009 yılında “Dünyanın Dizayn Başkenti” seçilen Helsinki, aynı zamanda başka bir alanda da “Yaşanabilir Kentler” sıralamasında ilk 10’da yer almış. Helsinki’yi bu denli cazip kılan yönleri neler? Görkemli binalar, parklar, caddeler, adalar, müzeler, restoranlar, gece kulüpleri gibi daha birçok etkeni buraya sıralayabiliriz. Peki Helsinki seyahatinizde nereleri gezip görmelisiniz? Şehrin önemli noktaları neler? İşte Helsinki gezilecek yerler…

FİNLANDİYA’NIN KALESİ: SUOMENLINNA

Helsinki gezinizde olmazsa olmaz yerlerin başında Suomenlinna geliyor. Burası, Finlandiya’nın kalesi ya da hisarı olarak adlandırılır. Kuvvet birliklerinin bulunduğu ada, Helsinki’nin bir parçasıdır. UNESCO Dünya Mirası Anıtlar Listesi’nde bulunan kale, 18. yüzyılın yarısında Rusların Baltık’a erişimini engellemek için yapılmış. Kontrolü Ruslara geçse de 1918 yılında adanın kontrolü Finlilere geçmiş. Ada günümüzde birçok müze, park ve sanat alanları bulunmaktadır. Aynı zamanda yer altı sığınakları olmak üzere eski dönemlerden kalıntılara da rastlanmaktadır. Suomenlinna’da bulunan kiliseyi de gezmeyi ihmal etmeyin. Suomenlinnan Kirkko adlı Ortadoks kilisesinde 1854 yılında Ruslar tarafından inşa edilmiştir. Adanın içinde bir tur atıp ya kafelerde oturabilir ya da piknik alanlarında hoşça vakit geçirebilirsiniz.

FİNLANDİYA ULUSAL SANAT GALERİSİ (ATENEUM)

Helsinki’de yer alan birçok yapı, St. Petersburg’daki mimariyi andırır. 1887 yılında Theodor Höijer tarafından Ateneum adlı sanat galerisinde de Neo-Rönesans mimarisi görülmektedir. Finlandiya’nın önemli bir sanat galerisi olan yer, 19. yüzyılın sonları “Altın Çağ” olarak adlandırılan döneme ait Finli resim ve heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Albert Edelfelt, Hugo Simberg, Helene Schjerfbeck ve Pekka Halonen gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Ateneum Galerisi, Finlandiya’nın tarihi çalışmalarının yanı sıra çağdaş sanatın en iyi sanat koleksiyonlarını barındırır. Finli sanatçıların dışında Vincent Van Gogh ve Rembrandt’ın eserlerine de rastlamanız mümkündür. Ateneum Galerisi’nin girişinde V. Vallgren tarafından yapılan Albert Edelfelt’in bronz figürü bulunuyor.

ŞEHRİN EN İYİ RESTORANLARI MANNERHEIM CADDESİ’NDE

Helsinki’de bulunan Mannerheim Caddesi, şehrin kalabalık noktalarından biridir. Bu uzun cadde birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır. 1919 yılında inşa edilen Merkez Tren İstasyonu, 48 metre yüksekliğindeki saat kulesi, postane binası, ulusal müze, Fin tarihinin en önemli kahramanı Mareşal Mannerheim’in atlı heykeli ve parlamento binası görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Bunun yanı sıra dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz çağdaş sanatın en şaşırtıcı müzesi Kiasma da listenizde bulunsun. Mannerheim Caddesi, aynı zamanda şehrin en iyi restoranlarını da barındırıyor. Yeme içme özellikleriyle de turistlerin hayranlık duyduğu şehirde bu cadde üzerindeki restoranları tercih edebilirsiniz.

PARKLAR CENNETİ HELSINKI

Helsinki kelimenin tam anlamıyla parklar cennetidir. Şehrin birçok noktasında parklara rastlamak mümkün. Özellikle yüksek bir yerden şehre baktığınızda yeşil rengin hakim olduğunu göreceksiniz. Şehir merkezinde bulunan en büyük parklardan biri olan  Central Park‘ı (Keskuspuisto) ziyaret edebilirsiniz. 10 kilometrekareden büyük olan parkın ormanlık alanında kayak yapılabilen geniş bir bölüm bulunuyor. Parkta yürüyüş ya da koşu yapabilir, dilerseniz de bisiklet sürebilirsiniz.

FİNLİLERİN GEÇMİŞİNE TANIK OLMAK İÇİN…

Şehir merkezinin kuzeybatı tarafında kalan Seurasaari Adası, Helsinki’nin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Bir köprü ile ana karaya bağlı olan adada eski köy evlerinden ahşap yapılara ve kiliseye kadar birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Bir açık hava müzesi olan adada Finlilerin geçmişteki yaşamlarına tanık olabilirsiniz. Aynı zamanda el sanatlarından örneklerin olduğu çeşitli sergileri de takip edebilirsiniz.

HELSINKI GECE HAYATI

Helsinki gece hayatı ile komşusu Petersburg ile yarışır düzeyde. Şu bir gerçek ki, St. Petersburg gece hayatı ile dünyaya nam salmış. Ancak Helsinki de buradan geri kalmıyor. Özellikle son beş yıl içerisinde gece hayatında çok canlanan şehir, bu yönüyle Avrupa’da dikkat çekmektedir. Sabahın ilk saatlerine kadar eğlencenin devam ettiği Helsinki’de gidilecek gece kulüplerinden bazıları şöyledir: A21 Cocktail Lounge, Apollo Live Club, Milliklubi, Virgin Oil Co, Lady Moon, dtm night club, On the Rocks…

©2018 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account