BALTIKLAR’DA CANLI VE DİNAMİK BİR ŞEHİR: HELSINKI

BALTIKLAR’DA CANLI VE DİNAMİK BİR ŞEHİR: HELSINKI

Finlandiya’nın başkenti Helsinki; geniş parkların ve 300’den fazla adanın bir araya gelerek oluşturduğu bir yarımada üzerinde bulunan canlı bir şehirdir. Sadece ülkenin değil, aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri olan Helsinki, bu dinamikliği sahip olduğu onlarca kaliteli restoran ve gece kulüplerinden alıyor. Özellikle gece hayatında St. Petersburg‘a rakip olabilecek düzeyde. Kent bunun yanı sıra politika, eğitim, kültür ve araştırma anlamında da dikkat çekiyor. Gelin Baltık’ın kız kardeşi” olarak adlandırılan Helsinki’yi ve gezilecek yerleri daha yakından inceleyelim.

Helsinki gezilecek yerler arasında Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Market Meydanı, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli ve Suomenlinna Kalesi gibi noktalar bulunuyor.

Finlandiya’nın güneyinde bulunan Helsinki günümüzde birçok kişinin yaşamak istediği yerler arasında bulunuyor. Öyle ki bu durum birçok kez kanıtlanmış. 2009 yılında Uluslararası Endüstriyel Tasarım Dernekleri Konseyi tarafından 2009 yılında “Dünyanın Dizayn Başkenti” seçilen Helsinki, aynı zamanda başka bir alanda da “Yaşanabilir Kentler” sıralamasında ilk 10’da yer almış. Helsinki’yi bu denli cazip kılan yönleri neler? Görkemli binalar, parklar, caddeler, adalar, müzeler, restoranlar, gece kulüpleri gibi daha birçok etkeni buraya sıralayabiliriz. Peki Helsinki seyahatinizde nereleri gezip görmelisiniz? Şehrin önemli noktaları neler? İşte Helsinki gezilecek yerler…

SENATO MEYDANI

Şehrin en önemli ve en tarihi meydanı olan Senato Meydanı burası Helsinkililerin de buluşma noktası. Burası ev sahipliği yaptığı çok sayıdaki tarihi yapı ile ön plana çıkar. Aleksanterinkatu Caddesi’ni baştan başa yürüdüğünüzde ulaşabileceğiniz Senato Meydanı’nda bulunan Protestan Katedrali, Fin Senatosu ve Helsinki Üniversitesi binası görülmeye değerdir. Ayrıca Aleksanterinkatu Caddesi’nin sonundan Senato Meydanı’na kadar yürüyeceğiniz yolun sol tarafında göreceğiniz binaların birçoğu Fin tarihine dair ipuçları bulabileceğiniz mimari tasarımlara sahiptir. Meydanın ortasında Rus Çarı II. Aleksander’in bir heykelini de görebilirsiniz.

HELSİNKİ KATEDRALİ

Neoklasik tarzda inşa edilmiş olan katedral sade ama çok güzel bir yapı. Beyaz görünümüyle şehrin havasını da değiştiren katedral, Alman mimar Carl Ludwig Engel’in Helsinki’ye yaptığı en büyük katkı olarak gösteriliyor. Senato Meydanı’nın tepesinde konumlanan katedralin merdivenlerinde çok sayıda turistin oturduğunu görebilirsiniz.

OYMA VEYA KAYA KİLİSESİ

Helsinki Kaya Kilisesi, 1960’ların sonunda Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından tasarlanmış. Helsinki yarımadasının sert kayalıklarının içi oyularak yeraltında inşa edilen kilisenin içerisi, camlı kubbeden gelen muhteşem doğal ışıkla yıkanıyor. Kilisenin camdan bir kaburga üzerinde taşınan, 13 metre yüksekliğinde bakır kaplama dairesel bir kubbesi var. Kilise, içte işlenmemiş kaya yüzeylerinin muhteşem akustiği nedeniyle konser salonu olarak da kullanılıyor.

PAZAR MEYDANI

Taşla döşeli olan Pazar Meydanı (Kauppatori), Helsinki’nin merkezi olarak planlanmıştır. Kuzey Avrupa’da en çok tanınan dış pazarlardan biridir. Baltık Denizi kıyısında, Esplanadi’nin doğusunda bulunan pazar, baharın gelişinden itibaren aktif olur. Burası, dışarıda sıralanmış kafelerin yanı sıra; Fin yemekleri, çiçekler ve hediyelik eşya satan standlarla dolu. Yemeğinizi yerken martılardan korunmak zorunda kalabilirsiniz. Yoksa bir anda yemeğinizden parça koparabilirler. Ekim ayında ünlü ringa pazarı kurulur ve her 1 Mayıs’ta bir çok Amerikan arabası meydanda olur.

FİNLANDİYA ULUSAL SANAT GALERİSİ (ATENEUM)

Helsinki’de yer alan birçok yapı, St. Petersburg’daki mimariyi andırır. 1887 yılında Theodor Höijer tarafından Ateneum adlı sanat galerisinde de Neo-Rönesans mimarisi görülmektedir. Finlandiya’nın önemli bir sanat galerisi olan yer, 19. yüzyılın sonları “Altın Çağ” olarak adlandırılan döneme ait Finli resim ve heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Albert Edelfelt, Hugo Simberg, Helene Schjerfbeck ve Pekka Halonen gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Ateneum Galerisi, Finlandiya’nın tarihi çalışmalarının yanı sıra çağdaş sanatın en iyi sanat koleksiyonlarını barındırır. Finli sanatçıların dışında Vincent Van Gogh ve Rembrandt’ın eserlerine de rastlamanız mümkündür. Ateneum Galerisi’nin girişinde V. Vallgren tarafından yapılan Albert Edelfelt’in bronz figürü bulunuyor.

USPENSKI KATEDRALİ

Uspenski Katedrali, Helsinki’de yer alan Ortodoks katedralidir. Katedral Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmış olup, mimarın ölümünün ardından 1862-1868 yılları arasında yapılmıştır. Kırmızı tuğlalı binası ile Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks Kilisesi durumundadır. Katedral şehrin pazar yerine ve Senato Meydanı’na çok yakındır. Katedral, günümüzde çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Katedral, görünümüyle az da olsa St. Petersburg’daki Kanlı Kilise’yi andırmaktadır.

ŞEHRİN EN İYİ RESTORANLARI MANNERHEIM CADDESİ’NDE

Helsinki’de bulunan Mannerheim Caddesi, şehrin kalabalık noktalarından biridir. Bu uzun cadde birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır. 1919 yılında inşa edilen Merkez Tren İstasyonu, 48 metre yüksekliğindeki saat kulesi, postane binası, ulusal müze, Fin tarihinin en önemli kahramanı Mareşal Mannerheim’in atlı heykeli ve parlamento binası görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Bunun yanı sıra dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz çağdaş sanatın en şaşırtıcı müzesi Kiasma da listenizde bulunsun. Mannerheim Caddesi, aynı zamanda şehrin en iyi restoranlarını da barındırıyor. Yeme içme özellikleriyle de turistlerin hayranlık duyduğu şehirde bu cadde üzerindeki restoranları tercih edebilirsiniz.

PARKLAR CENNETİ HELSINKI

Helsinki kelimenin tam anlamıyla parklar cennetidir. Şehrin birçok noktasında parklara rastlamak mümkün. Özellikle yüksek bir yerden şehre baktığınızda yeşil rengin hakim olduğunu göreceksiniz. Şehir merkezinde bulunan en büyük parklardan biri olan  Central Park‘ı (Keskuspuisto) ziyaret edebilirsiniz. 10 kilometrekareden büyük olan parkın ormanlık alanında kayak yapılabilen geniş bir bölüm bulunuyor. Parkta yürüyüş ya da koşu yapabilir, dilerseniz de bisiklet sürebilirsiniz.

FİNLİLERİN GEÇMİŞİNE TANIK OLMAK İÇİN…

Şehir merkezinin kuzeybatı tarafında kalan Seurasaari Adası, Helsinki’nin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Bir köprü ile ana karaya bağlı olan adada eski köy evlerinden ahşap yapılara ve kiliseye kadar birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Bir açık hava müzesi olan adada Finlilerin geçmişteki yaşamlarına tanık olabilirsiniz. Aynı zamanda el sanatlarından örneklerin olduğu çeşitli sergileri de takip edebilirsiniz.

FİNLANDİYA’NIN KALESİ: SUOMENLINNA

Helsinki gezinizde olmazsa olmaz yerlerin başında Suomenlinna geliyor. Burası, Finlandiya’nın kalesi ya da hisarı olarak adlandırılır. Kuvvet birliklerinin bulunduğu ada, Helsinki’nin bir parçasıdır. UNESCO Dünya Mirası Anıtlar Listesi’nde bulunan kale, 18. yüzyılın yarısında Rusların Baltık’a erişimini engellemek için yapılmış. Kontrolü Ruslara geçse de 1918 yılında adanın kontrolü Finlilere geçmiş. Ada günümüzde birçok müze, park ve sanat alanları bulunmaktadır. Aynı zamanda yer altı sığınakları olmak üzere eski dönemlerden kalıntılara da rastlanmaktadır. Suomenlinna’da bulunan kiliseyi de gezmeyi ihmal etmeyin. Suomenlinnan Kirkko adlı Ortadoks kilisesinde 1854 yılında Ruslar tarafından inşa edilmiştir. Adanın içinde bir tur atıp ya kafelerde oturabilir ya da piknik alanlarında hoşça vakit geçirebilirsiniz.

HELSINKI GECE HAYATI

Helsinki gece hayatı ile komşusu Petersburg ile yarışır düzeyde. Şu bir gerçek ki, St. Petersburg gece hayatı ile dünyaya nam salmış. Ancak Helsinki de buradan geri kalmıyor. Özellikle son beş yıl içerisinde gece hayatında çok canlanan şehir, bu yönüyle Avrupa’da dikkat çekmektedir. Sabahın ilk saatlerine kadar eğlencenin devam ettiği Helsinki’de gidilecek gece kulüplerinden bazıları şöyledir: A21 Cocktail Lounge, Apollo Live Club, Milliklubi, Virgin Oil Co, Lady Moon, dtm night club, On the Rocks…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account