BARCELONA’NIN DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNDEKİ ESERLERİYLE TANIŞIN

BARCELONA’NIN DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNDEKİ ESERLERİYLE TANIŞIN

Mimar Antoni Gaudi’nin deyim yerindeyse elleriyle süsleyip dünyanın beğenisine sunduğu şehir Barcelona, mimari harikaları ve bu alandaki sıra dışı tarzıyla en çok ilgi gören Avrupa şehirlerinden. Öyle ki Barcelona sınırları içinde bulunan birçok modern yapı UNESCO tarafından koruma altına alınıp Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiş. Sizleri onlardan birkaçıyla tanıştırmak istiyoruz.

LA SAGRADA FAMİLİA

Modern mimarinin yapıtaşlarından biri olan La Sagrada Familia, 1882 yılından beri bitirilmeye çalışıyor. Halktan toplanan paralarla yapılmaya başlanan ve bu nedenle sembolik olarak hala bu sistemle inşasına devam edilen yapı 1997 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış. 1883 – 1926 yılları arasında yapımı Gaudi tarafından devralınan yapının hala bitirilememesinin asıl nedeni olarak ise Gaudi’nin çözülmesi güç sıra dışı tarzı gösteriliyor.

CASA MİLA

1906 – 1912 yılları arasında Gaudi tarafından inşa edilen yapı, şehrin ofis ve dairelerden oluşan ilk rezidansı olmasının yanı sıra Gaudi sanatının en aykırı örneklerinden biri olma özelliği taşır. Dış cephesi deniz dalgalarını ve deniz yosunlarını andıracak biçimde tasarlanan yapı 1984 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Barcelona’nın en çok turist çeken yapılarından biri olan Casa Mila günümüzde hala devlet izniyle özel olarak kullanılabiliyor.

Pronto_Tur_Barselona (3)

PALAU GÜELL

Barcelona’nın en ünlü caddesi La Rambla’ya hayli yakın olan Palau Güell, Gaudi’nin Güell ailesi için özel olarak tasarladığı bir malikane. Diğer Gaudi eserleri gibi sıra dışı bir mimariye sahip olan yapının her katı ayrı bir mimari tarzı yansıtır. Yapının en çok dikkat çeken noktası ise küçük şekerleme görünümüne sahip kulelerden oluşan terası.

CASA BATLLO

Halk tarafından “Gaudi’nin Masal Evi” olarak anılan Casa Batllo, UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir diğer Gaudi eseridir. Dış cephede yer alan balkonların bukalemun, iç mekandaki tavanların ise su damlası şeklinde tasarlandığı yapının kendisi gibi mobilyaları da Gaudi tarafından yaratılmış. İç boyaların ışık açılarına göre tercih edildiği yapının çatısında ise görülmeye değer insan figürlü bir baca bulunuyor.

Pronto_Tur_Barselona (2)

PARK GÜELL

Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak inşa ettirdiği yapı, Barcelona’nın en gözde ve en turistik yapısıdır. Gaudi’nin sanatını doruklara ulaştırdığı bu yapı, renkli mozaikler, kıvrımlı banklar ve anlatması zor birçok ayrıntısıyla aynı zamanda dünyanın en ilginç yapıları arasında yer alıyor. İçinde saatlerin geçirilebileceği dev bir mimari kompleks olan Park Güell’de ya Gaudi’yi gerçekten anlar ya da mimarın kaotik dünyasında kaybolursunuz. Yapı, UNESCO tarafından korunmaktadır.

Pronto_Tur_Barselona (4)

PALAU DE LA MUSİCA

Katalan Müzik Sarayı olarak bilinen yapı, akustik ve mimarinin muhteşem bir uyumla hayat bulmuş hali. İhtişamı ve gösterişi ile dünyanın en değerli eserleri arasında yer alan Palau De La Musica, aynı zamanda dünya müzisyenleri için bir onur noktası olma özelliği taşır. Dünyanın en iyilerini ağırlayan bu müzik sarayı sadece görülmeye değil, içinde dolaşıp akustiği hissetmeye değer.

Pronto_Tur_Barselona (5)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account