BARSELONA’NIN BİTMEYEN ŞARKISI SAGRADA FAMİLİA

BARSELONA’NIN BİTMEYEN ŞARKISI SAGRADA FAMİLİA

Barselona ve mimari sözcüklerinin yan yana geldiğinde ne denli olağanüstü güzelliklerin ortaya çıkabileceğini geçen yıllar bizlere somut olarak gösterdi. Katalan şehrinin yetiştirdiği dahi mimarlar şehre öyle güzel yapılar öyle güzel anıtlar kazandırdı ki, yıldan yıla Barselona, dünyanın en güzel şehirlerinden biri haline geldi. Bugün modern mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan Barselona’da öyle bir yapı var ki, yıllardır süre gelen inşaatı bir türlü bitmek bilmiyor. Sizleri Barselona’nın dahi çocuğu Gaudi’nin bitmeyen eseri Sagrada Familia ile tanıştırmak istiyoruz;

Sagrada_Familia (5)

Hikaye tam olarak 1882’de başlıyor. Tamamlanamamasıyla ünlü bu kilisesin ilk mimari Francisco del Villar. Nedeni pek bilinmese de mimarın projeye sadece 1 yılını verdiği söyleniyor. Yapımına başlandıktan 1 yıl sonra projenin başına geçen mimar ise tanıdık bir sima; mimarinin altın çocuğu Antonio Gaudi. Rüştünü dahiyane yapılarla erken yaşta ispat etmiş bu genç mimar kilisenin yapımını devralmış almasına ama yapacağı bu işte kendini aşma arzusu kimi kafa karışıklıklarına yol açmış ve proje uzadıkça uzamış. Hatta bu konuda Gaudi’nin kilisenin neden tamamlanmadığına dair sorulara “Patronum aceleci değil” cevabını verdiği bile söylenir. Tüm bu anlatılanlar Gaudi’nin tembel bir mimar olduğuna işaret değil. Zira genç mimar proje sürecinde Sagrada Familia’yı ev edinmiş ve burada yatıp kalkar hale gelmiş. Kimi söylentilere göre ise kilisenin bir türlü sonuca ulaşılamamış olmasının temel nedeni Gaudi’nin zihnindeki mükemmel sonuca bir türlü ulaşılamamış olması. Öyle ki, yapımı aylarca süren noktaların dahi Gaudi’nin bir gecede aldığı kararla ertesi gün yıkıldığı dahi anlatılır.

Sagrada_Familia (1)

1926 yılına kadar Sagrada Familia yani Kutsal Aile Kilisesi’nin yapımıyla birebir ilgilenen Gaudi, meşhur kilisenin gökyüzüne doğru yükselen sütunlarından birinin tamamlandığını görebilse de, hemen kilisenin yakınında geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmiş ve projenin geride kalan kısmına kalıcı olarak veda etmiş. İspanya İç Savaşı ve daha başka birçok nedenle yapımına sürekli ara verilmek zorunda kalınan Sagrada Familia, o gün bugündür bir türlü tamamlanamıyor. Mimari alanda yaşanan teknolojik gelişmelere rağmen bitirilemeyen kilisenin akıbetine dair söylenen birkaç şey ise neden sonuca ulaşılamadığına dair önemli ipuçları veriyor. Bir söylenceye göre Sagrada Familia vakıf destekleriyle yapımına başlanan bir proje olduğu için aynı formda tamamlanması isteniyor ve yapım için gereken para ağır aksak toparlandığı için proje uzadıkça uzuyor. Bir diğer söylence ise Gaudinin karmaşık mimari tarzının günümüz teknolojisine uyarlanamıyor olmasına dair. Bitirilemeyen kilise olarak ün yapan Sagrada Familia’nın bu isimle ün yapmış olması nedeniyle uzadıkça uzayan projenin bir ilgi politikası olduğunu düşünenler bile var.

Sagrada_Familia

Öyle ya da böyle, henüz bitmeyen bir şarkı olmasına rağmen Sagrada Familia, günümüzün en çok ilgi gören mimarı yapıları arasında bulunuyor. Gökyüzüne uzanan ve tanrıyla yeryüzü arasındaki bağlantıyı simgeleyen dev kulelerden oluşan bu kilise her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Başlangıçta çevresinde hayvanların otlatıldığı bu yapı, artık modern mimarinin baş şehri olan Barselona’nın en eski simgeleri arasında. 2010 yılında henüz tamamlanmamış olmasına rağmen Papa XVI. Benedict tarafından kutsanan ve bir kısmı ibadete açılan kilisenin Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümünde yani 2026 yılında tamamlanacağı ve görkemli bir törenle açılacağı söyleniyor. Yapımı yılan hikayesine dönen Sagrada Familia, 2026 yılında gerçekten tamamlanır mı bilinmez ama görkemli bir açılış törenini fazlasıyla hakkettiği kesin.

Erman_Balak

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account