BAŞKA BİR DÜNYA: KÜBA…

BAŞKA BİR DÜNYA: KÜBA…

Bu yazımda size Küba ile ilgili genel bilgilerden bahsetmek istiyorum. Son yıllarda Küba değişiyor ve değişmeden görün sözlerini çok duyar olduk. Sosyalizmle yönetilen Karayipler’deki bu adada nasıl bir hayat olduğunu çok merak ediyordum. Gitmeden önce Küba ile ilgili aklımda çok soru vardı. Ama şimdi aklımda daha fazla soru var. Şurası net: Küba çok büyük bir değişimin eşiğinde ve sonucunun ne olacağını hiç kimse bilmiyor.

Kristof Kolomb’un yeni kıtaya ilk ayak bastığı yer Küba ve burayı görür görmez; “İnsan gözünün görebileceği en güzel yer” burası demiş. Şimdi ise zorlu ve zorunlu değişimin başladığı coğrafyalardan biri burası. Geçmişte köle ithal eden Küba şimdi sosyalizmin güçlü kalesi. Yüzyıllar içinde sömürgeliğin acılarını da ambargo dayatmalarını da yaşamış ama direnmeyi hiçbir koşulda bırakmamış insanların ülkesi Küba.

YERYÜZÜNDE BİR CENNET

Karayiplerin en büyük adası olan Küba, palmiye ağaçları, kavurucu sıcakları, bakir koyları, müzik sesiyle çınlayan sokakları, adadaki herkese yetecek romu ve dünyanın en kaliteli purolarıyla bir yeryüzü cenneti. Küba’nın nüfusu 11 milyon. Maaşlar düşük, fiyatlar her yıl yükseliyor ve hayat zor. Her yerde kuyruk var, raflarsa boş. Uzun yıllardır insanlar ambargodan bunalmış. Ancak yüzlerde mutluluğun haklı bir gururun izi var; güce, sömürüye boyun eğmemenin gururu ve mutluluğu… Müzik ise her yerde. Yokluğun içinde doyasıya eğlence var, kulaklarda Buena Vista Social Club, bedenlerde ise salsa…

Küba, Fidel Castro’nun devrimi gerçekleştirdiği 1958’den bu yana sosyalizmle yönetiliyor. Devlet her şeyin sahibi; marketlerin, mağazaların, fabrikaların… Halka yeteceği kadar yiyecek ve maaş veriyor, işsizlik sorunu yok ve herkes neredeyse aynı maaşı alıyor. Her ailenin bir karnesi var, bu karne ile alabilecekleri şeyler un, şeker, pirinç, yumurta v.s.

Küba’da iki türlü para kullanılıyor. Biri halkın kullandığı peso, diğeriyse turistlerin kullandığı CUC. Ancak artık pesonun 24 katı olan CUC o kadar yaygın ki, devletin maaşları ödediği peso günlük hayatta neredeyse kullanılmıyor. 1 CUC yaklaşık 1 Euro’ya eşit. Çalışanların ortalama maaşları 20 ile 35 CUC arasında değişiyor. İyi bir hayat yaşamak isteyen Kübalı’nın bu maaş ile geçinmesi mümkün değil, bu sebeple daha fazla CUC kazanmak için turistik işler yaparak ek gelir elde ediyorlar. Eskiden yasakmış ama devlet artık bu turistik ek işlere izin veriyormuş.

Küba, güçlü bir ekonomiye duyulan gereksinim sonucu kapılarını turizme açmış. Bu sektör, şeker endüstrisini geride bırakarak ülkenin birincil gelir kaynağı haline gelmiş. Ancak rehberimizden aldığım bilgiyi duyunca yine de şaşırmaktan kendimi alamadım, bu küçük ada ülkesine yılda sadece 3 milyon civarında turist geliyormuş. Halbuki milyonlarca turist gittiğini düşünüyordum, sebebi ise kapasitelerinin çok düşük olmasıymış. Milyonlarca turisti ağırlayacak ne alt yapı ne de üst yapıları mevcut değil malesef.

DENİZ, KUM VE GÜNEŞ

Birçok kişi için Küba bir deniz, güneş ve kumsal ülkesi. Nedeni ise çok açık; bembeyaz kumsallar göz kamaştırıcıdır. Kuzeydeki Varadero’nun uzun sahili bunların en ünlüsüdür. Ama Küba’da yapılabilecek etkinliklerin çeşitliliği gittikçe daha çok sayıda insanı denizden ve kumsallardan öteye çekiyor. Adanın doğu köşesinde, Küba’nın en yüksek sıradağları olan ve çok sayıda ayaklanmaya ve mücadeleye sahne olmuş Sierra Maestra, batıda Pinar del Rio’da boyları 400 metreye ulaşan büyük kireç taşı kayaları ve yeşil tütün tarlaları ile ünlü Vinales Vadisi, ortada bereketli Sierra del Escambray dağları ve eski şeker kamışı tarlaları yer alır.

Bu doğal güzelliklerin yanında Küba’nın son derece etkileyici şehir ve kasabaları var. Bunların en başında tabii ki Havana geliyor. Bu büyüleyici şehir İspanyol sömürgeciliğinin mimarisiyle kıpır kıpır sokak yaşantısını ve bir dizi kültürel etkinliği bir araya getirmiş. Trinidad; kasaba evleri, kiliseleri ve dolambaçlı, Arnavut kaldırımlı sokaklar üzerine inşa edilmiş zarif binaları ile sömürge döneminin izlerini taşıyor. Yaşam dolu Santiago de Cuba, İspanyol, Fransız ve Afrika kültürlerinin renkli bir karışımıdır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account