Bavulunuzda Bunlar Var Mı?

Bavulunuzda Bunlar Var Mı?

Sık seyahat eden biriyseniz, bavul hazırlamanın ne denli önemli olduğunu bilirsiniz. Bazen unutulan tek bir parça eşya dahi tüm tatili kabusa çevirmeye yeter. En iyi ihtimalle evde unuttuğumuz eşyaları gittiğimiz yerden tekrar satın almak zorunda kalırız. Tatile çıkıyor olmanın heyecanından mı, yoksa valiz hazırlama işleminin zamanla sıkıcı hale gelmesinden mi kaynaklanır bu unutmalar bilinmez ama biz üzerimize düşeni yapıp kritik bir check list hazırlayarak size yardımcı olmaya çalıştık.

Bavul_hazirlama (2)

İşte hepimizin çoğu zaman bavula koymayı unuttuğu önemli eşyalar:

  • Öncelikle bilmediğiniz bir yere gidiyorsunuz. Dolayısıyla en çok ihtiyaç duyacağınız şey, gittiğiniz bölgeyi anlatan, o bölgeye dair detaylı bilgiler sunan kitap, dergi vs. gibi yardımcı araçlar olacaktır. Bunları bavulunuzun bir kenarına sıkıştırdığınızdan emin olun.
  • Özellikle yurt dışı seyahatlerinde hijyen, önemli bir sorun haline gelebiliyor. Önleminizi baştan almak için kağıt mendil, hijyenik el dezenfekte sıvısı, küçük bir el sabunu, pamuk ve kulak çubuğu gibi maddeleri yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca, deodorant, parfüm, makyaj malzemeleriniz, oje- aseton, kadınlar için hijyenik malzeme, köpük ve jöle gibi şeyler de bu listeye dahil edilebilir.
  • Sırt çantaları çoğu zaman hayat kurtarıcı olurken bazen de öyle bela olur ki başımıza, Sezen Aksu’nun “ne böyle senle ne de sensiz” sözlerini mırıldanmaya başlarız hemen. Neyse ki, artık bu problem çözüldü. Artık katlanıp cebe dahi girebilen sırt çantaları var. Bunlardan bir tane valizinize atmanız sizi tarifi zor bir çilen kurtaracaktır.

Bavul_hazirlama (1)

  • Bazen özellikle uzun seyahatlerde yolda zaman geçirmek sıkıcı olabiliyor. Yanınıza taşınabilir küçük oyun gereçleri almanız daha keyifli bir seyahat deneyimi yaşamanızı sağlayabilir.
  • Gidilen bölgenin iklimi, seyahat için oldukça önemli bir belirleyici unsur. Havanın sıcaklığına göre şapka, şal, yanık kremi gibi materyaller olası olumsuzluklara karşı alacağınız bir önlem olacaktır.
  • Ayrıca havanın sıcak olması, bölgedeki sinek ve haşerelerin de yaygın olmasına yol açabilir. Bunlar için koruyucu spreyler bir bavulda mutlaka olması gerekenlerden.
  • Tatil demek, aynı zamanda ciddi bir hava değişimi demektir. Bulunduğunuz yerin ikliminden uzaklaşıp başka bir yerin iklimine uyum sağlamaya çalışmak hasta olmanızı sağlayabilir. Bunun için yanınıza alacağınız alerji ilaçları, ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçları hayat kurtarıcı olabilir.
  • Düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren bir rahatsızlığınız varsa, ilaçlarınızdan bavula bolca atın. Özellikle bazı ülkelerde aynı ilaçları bulmak zor olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşma ihtimaline karşı, ilacınızın etken maddesinin yazılı olduğu bir reçete vs. mutlaka yanınızda olmalı. Zira aynı ilaçlar farklı isimlerle satılabiliyor.
  • Son olarak bir seyahati ölümsüzleştirmenin tek yolu olan fotoğraf ve video cihazlarını bavula atmayı unutmayın. Tabi bu cihazlar için gereken tüm kablo ve aksesuarları da.

Şimdiden keyifli seyahatler!

Bavul_hazirlama (3)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account