BEBEK VE ÇOCUKLARLA UÇAK YOLCULUĞUNA DAİR ÖNERİLER

BEBEK VE ÇOCUKLARLA UÇAK YOLCULUĞUNA DAİR ÖNERİLER

Bebeği olan aileler için uçak yolculuğu demek acabalarla dolu bir macera demek… Belki de bu, bebeğinizle yapacağınız ilk uçak yolculuğu ve aklınızda bir sürü soru işareti var. Bebek ile uçak yolculuğu nasıl olur, bebekler uçakta nasıl seyahat eder, yeni doğan bebek uçağa binebilir mi gibi soruların yanında uçak bileti fiyatları gibi bu işin maddi yönüne dair ayrıntılar da aklınızı kurcalar. Ayrıca, bebeği oyalama konusunda sıkıntı yaşamak, ihtiyaçlarını karşılayamamak, uçak yolculuğuna ve yolculuk sonrası seyahate yeterince hazırlanamamak gibi düşünceler de her ebeveynin olduğu gibi sizin de korkulu rüyanız olabilir… Bebekle uçak yolculuğuna çıkmadan önce ilk yapmanız gereken şey, biraz sakinleşmek ve akabinde aşağıdaki adımları takip etmek… Unutmayın ancak siz rahat olduğunuzda bebeğiniz de sakin kalır. Şimdi derin bir nefes alın ve bebekle uçak yolculuğunu konforlu hale getirmenin yollarına ve yolculuk için aklınıza takılan tüm detaylara göz atın…

Bebekle Uçak Yolculuğunda Yanınızda Neler Olmalı?

Öncelikle belirtelim ki bebeklerin yolculuk ihtiyaçları, tıpkı bir arkadaşınıza ya da bir cafeye giderken yanınıza alacaklarınızla neredeyse aynı. Dikkatle takip edilecek küçük adımlar sayesinde son derece kolay. Bebeğinizi iyi tanıyor olmanız da seyahat çantası konusunda kolaylık sağlayacaktır. Bebekle uçak yolculuğu demek her şeyden çift çift bulundurmak anlamına da geliyor. Ancak bu kadar çok eşya nedeniyle elinizi çantanıza attığınızda aradığınızı bulamayacağınız için kabinde yanınızda bulunduracağınız ekstra bir çanta hayat kurtarabilir. Bu çantanın içine fazladan bebek bezleri, yedek poşetler, pişik kremi ve ıslak mendil gibi malzemeler bulundurabilirsiniz. Kabindeki basınç bebeklerin daha çok alt kirletmesine ve bu nedenle sık bez değiştirmenize sebep olabilir. Kirli çamaşırları ve çöplerinizi ne yapacağınızı şaşırdığınızda birkaç yedek poşet iyi iş çıkarır. Çantanız işte bu gibi durumlarda cankurtaran vazifesi görür ve bebekle uçak yolculuğu eziyet olmaktan çıkar.

Bebekler Uçağa Binebilir mi?

Yeni doğmuş bebeği olan ebeveynler bazen şaşkınlık içinde kendilerine sorarlar bunu: 1 aylık bebek uçağa binebilir mi, 2 aylık bebek uçağa binebilir mi, 3 aylık bebek uçağa binebilir mi?… Bu soruların hepsi için iç rahatlatan bir evet cevabı bırakalım buraya. Pediatri uzmanları bebekle uçak yolculuğu yapmanın hiçbir sakıncası olmadığını söylüyor. Yine de size özel bir durumunuz varsa ve emin olmak istiyorsanız bebekle uçak yolculuğu yapmadan önce kendi çocuk doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Bu doğrultuda burun ve kulak tıkanmasını önlemek, bebeğin bu sebeple huzursuzlanmasını gidermek için gereken tedbirleri de almalısınız.

Kaç Yaşa Kadar Ücretsiz? Ekstra Ücrete Tabi Durumlar

Uçakta kaç yaşa kadar ücretsiz haklı olarak merak ediyorsunuz. Tamamen ücretsiz olmasa da merak etmeyin, iki yaşını doldurmamış bir bebeğiniz varsa normal bilet fiyatının altında bir ücret talep ediliyor. Bebek uçak bileti fiyatları uçuş firmalarına göre değişiklik gösteriyor. Bunun için öncesinde havayolu şirketiyle irtibata geçip durumu netleştirin. Bebekle uçak yolculuğu daha konforlu olsun istiyorsanız bebek için ayrı bir koltuk rezervasyonu yapmak akıllıca olacaktır. Bunun için bebek değil çocuk bileti kesilir ancak çocuk biletleri bebeklerinkinden biraz daha pahalıdır. Unutmayın; bebeğiniz için koltuk satın aldıysanız bebekle uçak yolculuğunu daha konforlu hale getirmek için yanınıza oto koltuğunuzu da almalısınız. Bu durumda bebek koltuğunu cam kenarından seçmek hem yerleşim açısından daha uygundur hem de nispeten daha sakin bir ortam sağlar.

Bebekle Uçak Yolculuğunuzu Kolaylaştıracak Diğer Detaylar…

  • Bebekle uçak yolculuğu için ilk deneyiminiz ise ve uzun süren bir yolculuk olacaksa gece yolculuğunu tercih etmelisiniz. Böylece bebeğiniz mışıl mışıl uyur ve siz de dinlenme fırsatı bulursunuz.
  • Gündüz seyahati tercih etmeniz gerekiyorsa bebeğinizin yorgun olacağı gün sonu saatlerinden uzak durun. Akşamüstü bebekler çoğunlukla yorgun ve mızmız olurlar. Bebeklerin uçakta ağlamaması için en sevdikleri oyuncaklarını da yanınıza almayı unutmamalısınız.
  • Bebekle uçak yolculuğu serüveninde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus koltuk seçimidir. Tuvalete yakın koltuklar bez değişimi konusunda avantaj sağlasa da uzun süreli yolculuk söz konusuysa bebeğiniz için kabusa dönüşebilir. Ön koltukları tercih etmek ailecek yararınıza olacaktır. Aksi taktirde tuvalet trafiği, kapıyı hızlı kapatan yolcular ya da servis hazırlığı içindeki hosteslerin mecburi sesleri bebeğin uykuya damlasını zorlaştırır.
  • Hem bebekle uçak yolculuğu hem de daha büyük çocuğunuz için, kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurarak yolculuk sırasında yiyebileceğiniz basit atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Kuru meyveler ve fazla ufalanmayan yiyecekler liste başını çeker. Can sıkıntısı için de pratik ve şipşak çözümlerdir bunlar.
  • Havaalanına erkenden gitme geleneği bebekle uçak yolculuğu yapacak aileler için daha büyük önem taşıyor. Bebeğinizle işlemler biraz uzayabilir ya da plan dışı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple erkenden orada olmak uçağı kaçırma riskini tamamen ortadan kaldırır.
  • Pusetle gittiyseniz bununla ilgili olarak görevlilere ekstra bilgilendirme yapmalısınız çünkü uçağa bebek arabası alınmıyor ancak uçak girişine kadar yanınızda götürmeniz mümkün oluyor. Bebekle uçak yolculuğu deneyimini daha pratik hale getirmek için bebek arabasını katlayıp görevlilere verdikten sonra uçaktan indiğiniz anda hazır bulmak istiyorsanız, check-in işlemleri sırasında bunu özellikle belirtin. Aksi halde pusetinizi bagaj teslimde almak zorunda kalırsınız.

Aklınıza takılabilecek birçok soruya ışık tutmaya çalıştık. Geriye hazırlıkları tamamlamanız ve bebekle uçak yolculuğu maceranızı tatlı bir anıya dönüştürmek için harekete geçmek kalıyor. Minik adımlarla dünyayı gezmek ona yeni heyecanlar tattıracak, sizin içinse unutulmaz bir anıya dönüşecek. Keyifli seyahatler dileriz.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account