BELARUS’UN AVRUPALI ŞEHRİ MINSK

BELARUS’UN AVRUPALI ŞEHRİ MINSK

Belarus‘un başkenti Minsk’i yakından tanımaya ne dersiniz? Beyaz Rusya olarak da bilinen ülkenin turistler tarafından en popüler şehri. Minsk’te gezilecek yerler çok fazla ve hepsi ayrı ayrı görmeye değer yerler. Kiliseler, meydanlar, parklar ve müzeler sizleri bekliyor. İşte Minsk’te gezilecek yerler:

ŞEHRİN HAREKETLİ NOKTASI ZAFER MEYDANI

Minsk’te yer alan Zafer Meydanı’nı görür görmez, şayet gitmişseniz aklınıza hemen Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan gelecektir. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ve şehrin önemli noktalarından biri olan Zafer Meydanı, tarihi açıdan çok önem taşıyor. Bu meydan, 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden kahramanların anısına yapılmış. Meydanın ortasında ise 40 metre yüksekliğinde büyük bir anıt bulunuyor. Meydanın etrafına baktığınızda ise 1950’lerdeki mimarinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Parlamento binası da bu meydanda yer alıyor. Önünde ise kocaman bir Lenin heykeli bulunuyor. Burada ayrıca Minsk’in devamlılığı simgeleyen bir ebedi ateş de dikkatinizi çekecektir. Günümüzde Minsk’e gelip Zafer Meydanı’nda fotoğraf çektirmeyen neredeyse yok gibi. Bu nedenle Minsk’e gittiğinizde bu turistik mekanı es geçmeyin.

İLGİNÇ HİKAYESİ OLAN KIZIL KİLİSE

Neogotik tarzdaki mimarisi ile Kızıl Kilise, şehrin en gözde gezilecek yerleri arasında bulunuyor. Asıl adı ise Aziz Simon ve Helena Kilisesi. Kırmızı tuğlalardan inşa edildiği için Kızıl Kilise olarak nam salmış. Kilisenin hem dışı hem de içi çok güzel bir mimariye sahip. 1906 yılında yapılan Katolik kiliseyi çok zengin bir tüccar olan Edward Woynillowicz’in ölen iki çocuğunun anısına inşa ettirmiş. Bunu yapmasının arkasında ise ilginç bir hikaye yatıyor. Edward adındaki bu tüccarın kızı ölmeden önce rüyasında Hz. Meryem’i görmüş. Kızın söylediğine göre Hz. Meryem ona bir kilisenin yapılışını anlatmış. Rüyasından uyanır uyanmaz kız hemen kilisenin resmini çizmiş. Kız öldükten sonrada bu çizdiği kiliseye göre Aziz Simon ve Helena Kilisesi yapılmış.

RENGARENK EVLERİN BULUNDUĞU OLD CITY

Minsk’in “Old City” adlı bölgesinde rengarenk evlerle karşılaşacaksınız. Buradaki yapıların çoğu İkinci Dünya Savaşı’nda yıkıldığı için yeniden yapılmış. Ancak çoğu birbirinden farklı renklere boyanmış. Bunun ise ilginç bir nedeni var. Eski dönemlerde evlerin numarası ya da sokak isimleri bulunmuyormuş. Bu nedenle Minsk halkı, evleri farklı renklerle boyatırlarmış. Bu şekilde evlerin kime ait olduğu belli olurmuş. Bir adres tarifi yapılırken de bu evler kullanılırmış. Bu arada tarihi evlerin bulunduğu yerin hemen yanında hediyelik eşyaların satıldığı bir Pazar yeri bulunuyor. Pazar yerinin devamı ise devasa bir gölete ve parka açılıyor.

HÜZÜNLÜ GÖZYAŞI ADASI

Trinity bölgesinde Svislac Nehri üzerinde konumlanan Gözyaşı Adası… Burası yapay ada olma özelliği taşıyor. Adanın ortasında Afganistan Savaşı’nda şehit düşen 700 asker için yapılmış bir şapel var. Şapelin etrafına yas tutan aileleri temsil eden heykeller bulunuyor. Heykellerin içinde en çok ilgi göreni çocuk heykeli. Bu heykelin bulunduğu yerdeki havuza gelen turistler para atıyor.

HUZUR DOLU CHELYUSKINTSEV PARKI

Minsk tam bir doğa harikası bir yer. Şehirde o kadar çok park var ki, ne tarafa baksanız ağaçlarla karşılaşıyorsunuz. Şehirde dikkat çeken parklardan bir tanesi de 78 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan ve toplamda 22 bin ağacın bulunduğu Chelyuskintsev Parkı… Bu büyük park adını 1930’larda buzullara çarpıp batan bir vapurdan alıyor. Parkta yürüyüş yapıp, bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca upuzun ağaçların altında oturup bütün yorgunluğu üzerinizden atabilirsiniz. Park içerisinde bir de dönme dolap bulunuyor. Özellikle çocuklar bu alanlarda çok mutlu anlar yaşıyor. Ayrıca küçük çocukların binebileceği küçük makineler de var. Minsk’te görmenizi önerdiğimiz diğer parklar da şu şekilde: Troitskaya Gora Parkı, Loshitsa Parkı, Mikhailovsky Parkı, Aleksandrovsky Parkı ve Victory (Zafer) Parkı…

İKİ KULELİ BEMBEYAZ KUTSAL RUH KATEDRALİ

Kutsal Ruh Katedrali, Minsk’in gezilecek yerleri arasında listenin üst sıralarında bulunuyor. Barok tarzındaki mimarisi ile şehrin en gözde yapıları arasında. 1642 yılında hizmete açılan katedral, 1700’lü yıllarda büyük bir yangın sonrası ağır hasar görmüş. Sonrasında yeniden inşa edilse de Bolşevikler tarafından kapatılmış. En sonunda da Ekim Devrimi’nden sonra tekrardan açılmış.

MÜZELER CENNETİ MINSK

Minsk, parklarıyla olduğu kadar müzeler açısından da çok zengin bir şehir. Kültürel aktivitelerin yoğun yaşandığı şehirdeki birçok müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzelerin büyük bir bölümü şehrin merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla birçoğunu ziyaret etme şansına sahipsiniz. Şehirde görülmesi gereken müzelerin başında Ulusal Sanat Müzesi geliyor. Burası Belarus’un bulunduğu Doğu Avrupa coğrafyasının en zengin müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Müzede Belarus’un yanı sıra dünya sanatının örneklerine rastlayabilirsiniz. Müzenin içinde 30 binin üzerinde eser bulunuyor.

Minsk’te gezmenizi önerdiğimiz bir diğer müze de Ulusal Tarih Müzesi… Burası, Belarus’un en büyük koleksiyona sahip. Bu önemli müzede yaklaşık 377 bin eser bulunuyor. Müzenin içinde neler yok ki! Önemli arkeolojik buluşlardan, sanatsal çalışmalara, kıyafetlere, kitaplara, müzik aletlerine ve hatta bozuk para koleksiyonuna kadar birçok tarihi eseri görme şansına sahipsiniz. Ayrıca müzenin içinde daimi olarak Belarus’un tarihine yönelik sergiler de mevcut.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account