BELGRAD’IN EN ESKİ VE BOHEM YERİ: SKADARLIJA

BELGRAD’IN EN ESKİ VE BOHEM YERİ: SKADARLIJA

Ucuz ve keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin yeni gözdesi Belgrad. Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad, zengin tarihi ve Doğu medeniyeti ile Batı medeniyetinin kesiştiği bir şehir olmasıyla dikkat çekiyor. Belgrad’ın tarihi dokusunu kendine has bohem atmosferiyle harmanlayan Skadarlija, Sırp kültürünü yakından tanımak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir bölge. Dokuzuncu yüzyılda, şehrin önde gelenlerini bir araya getiren Skadarlija bölgesi, Paris’in Montmarte bölgesi ile büyük benzerlikler taşıyor. Belgrad gezilerinin en keyifli duraklarından biri olan Skadarlija sokağı, ziyaretçilerine günün her saatinde keyifli vakit geçirme olanağı sunuyor.

Skadarlija Nerede?

Skadarska” şeklinde telaffuz edilen Skadarlija, Belgrad’ın en eski ve en bohem köşelerinden biri. Belgrad’ın merkezinde, Terazije’ye oldukça yakın bir konumda bulunan cadde yaklaşık 400 metre uzunluğunda. Caddenin hikayesi, 1830’lı yıllarda surların önüne yerleşen Çingene toplulukları ile başlıyor. 1854 tarihli kent planında Çingene kulübelerinin yerini tuğla binaların almasına karar verilmiş ve esnaf, memur ve zanaatkar gibi farklı meslek gurupları bölgeye yerleştirilmiş. Cadde zamanla Sırp kültürü ile Çingene kültürünün harmanlandığı bir bölgeye dönüşmüş. Çoklu kültürün yarattığı entelektüel atmosferden ilham almak isteyen pek çok sanatçı da bu caddeye taşınmış. Caddenin “bohem” olarak nitelendirilmesinin en büyük sebeplerinden biri hala Çingene kültüründen izler taşıyor olması. Günümüzde kültürel bir anıt olarak değerlendirilen cadde, Belgrad’ın en önemli turizm merkezlerinden biri.

Yedi Gün Yirmi Dört Saat Eğlence: Skadarlija Belgrad

Skadarlija caddesinde sınırsız eğlenceye hazır mısınız? Arnavut kaldırımlı sevimli sokaklar boyunca sıralanan tarihi yapıların hemen hemen hepsi restoran, kafe, bar gibi eğlence mekanlarına dönüşmüş. “Kafana” denilen ve bizdeki meyhanelere benzerliğiyle dikkat çeken dükkanlar enfes yerel lezzetleri, meşhur Sırp şarapları eşliğinde beğeninize sunuyor. Sabah saatlerine kadar açık kalan kafanalar, Sırp eğlence anlayışını yansıtıyor ve geleneksel müzik ziyafetleriyle misafirlerine unutulmaz dakikalar yaşatıyor. Belgrad’ın aydınları, sanatçıları ve entelektüelleri hala buradaki kafelerde vakit geçiriyor. Bazı restoranların peçete ve menülerinde şiir ve hikayelere rastlamak mümkün. Bu şiir ve hikayeler; 19. ve 20. yüzyılda Skadarlija Caddesi’inde vakit geçirmekten keyif alan sanatçılar tarafından bir ödeme yöntemi olarak kullanılmış. Yetenekli sokak müzisyenleri, tarihi binaları, leziz yemek kokuları ile insana hem huzur hem de keyif veren, sevimli bir cadde olan Skadarlija, Belgrad gezinizin yıldızı olmaya aday.

Skadarlija’da Ne Yapılır? Skadarlija Gezilecek Yerler

Belgrad’ın bohem kalbi Skadarlija’yı gezerken, içinizde burayı bir yerlerden tanıdığınıza dair hisler uyanabilir. Çünkü bu hoş caddeyi adımlarken bir anda Türkçe şarkı ve ezgiler duyabilirsiniz. “Üsküdar’a gider iken” sözleriyle başlayan Katibim şarkısı, sokak müzisyenlerinin favori parçalarından biri. Caddeyi uzun uzun yürümek, her köşe başında fotoğraf çekinmek, her bütçeye uygun restoranlarda lezzetli yemekler yemek, akşamları eğlence merkezi haline dönüşen kafanalarda vakit geçirmek burada yapılacak en güzel aktivitelerin başında geliyor. Yarattığı benzersiz atmosferle turistlerin ilgi odağı haline gelen caddeden aşağıya doğru devam ederseniz ünlü şair Djura Jaksic’in evini ziyaret edebilirsiniz. Evin önünde şairi betimleyen bir heykel bulunuyor. Şiir gecelerinin düzenlendiği ev aynı zamanda sergi alanı olarak da kullanılıyor. Biraz daha aşağı taraflara yürürseniz, Belgrad’ın saygın ailelerinden Bajloni ailesine ait olan BiP bira fabrikasını da görebilirsiniz. Skadarlija caddesinin parke taşlarından örüldüğünü ve burada yüksek topuklu ayakkabılarla yürümenin zor olabileceğini unutmayın. 2010 yılında yapılan anlaşma gereği Sırbistan Cumhuriyeti, Türk Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmiyor. İşte, kültür ve sanat dolu bohem atmosferiyle gönüllere taht kuran Skadarlija Caddesi’ni ziyaret etmek için muhteşem bir sebep daha!

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account