BENELÜKS’ÜN ŞİRİN ÜLKESİ: LÜKSEMBURG

BENELÜKS’ÜN ŞİRİN ÜLKESİ: LÜKSEMBURG

Avrupa’nın merkezinde yer alan Lüksemburg öyle bir yer ki ne zaman girer, ne zaman çıkarsınız pek anlamazsınız. Hollanda ve Belçika ile Benelüks ülkelerini oluşturan Lüksemburg’u ziyaret etmezseniz, Benelüks turunu yapmış sayılmıyorsunuz. Küçük ama şirin bir yer olan Lüksemburg turizme sunduğu değerlerle adından söz ettiriyor.

Bakırköy’ün dörtte biri büyüklüğünde olan Lüksemburg, aynı zamanda ülkeye de ismini vermiş. Avrupa’nın en küçük şehirlerinden biri olan Lüksemburg, günümüzde Avrupa’daki bankacılığın merkezi durumunda. Dolayısıyla şehirde zenginlik boy gösteriyor.

LÜKS YAŞAMIN ADRESİ

Lüksemburg için son dönemin İsviçre’si desek pek yanlış olmaz. Bir zamanlar İsviçre bankalarına yatırılan paraların günümüzdeki adresi artık Lüksemburg. Milli gelirin 81 milyon dolar olduğu Lüksemburg’da bu konuda dünyada ilk sırada yer alıyor. Gelirini finanstan sağlayan Lüksemburg, sigortadan finansa kadar dünyanın önemli merkezlerine evsahipliği yapıyor. Bireysel bankacılıkta da Avrupa birincisi olan Lüksemburg, monarşi ile yönetiliyor.

luksemburg-sokak

Lüksemburg biraz önce de belirttiğim gibi küçük bir yer. Toplam da 3 meydandan oluşuyor. Belediye binası, dük sarayı ve tiyatro binası görülecek yerler arasında. Şehirde genel olarak sakin bir hayat var. Akşam saatlerinde ışıklar altındaki sokaklar size en muhteşem fotoğraf kareleri vereceğinden şüpheniz olmasın. Şehrin merkezinde küçük ve sevimli kafe ve restoranlar da mevcut. Beyaz şarapları tatlı ve özeldir. Mutlaka denemelisiniz.

YÜRÜYEREK LÜKSEMBURG’DAN ALMANYA’YA GEÇİYORSUNUZ

Şehrin merkezinden sıyrılarak Remich ve Schengen turuna da katılmanızı öneririm. Mosel Nehri kenarında yer alan Remich Kasabası turistlerin ilgisini çekiyor. Nehrin üzerinde yer alan Mosel Köprüsü de önemli bir yer durumunda. Lüksemburg ile Almanya’yı birbirine bağlayan bu köprüden yürüyerek iki ülkeye geçebiliyorsunuz. Köprünün tam ortasında durduğunuzda bir ayağınız Almanya’da diğer ayağınız Lüksemburg’da oluyor.

remich

SCHENGEN ANLAŞMASININ İMZALANDIĞI YER

Schengen Kasabası adından da anlaşılacağı üzeri Schengen Anlaşması’nın yapıldığı yer olarak önem kazanmış. 1985 yılında 5 ülke tarafından sınırdaki polis ve gümrük kontrollerin kaldırılması amacıyla imzalanan Schengen Anlaşması 5 yıl sonra Schengen Kasabası’nda uygulamaya geçilmiş. Dolayısıyla anlaşma da buradaki nehrin üzerinde üzerinde imzalanmış. Burası aynı zamanda Fransa, Lüksemburg ve Almanya’nın kesim noktasıdır. Yılın belirli dönemlerinde kasabada festivaller yapılmaktadır. Kasabanın merkezine konulan pazarlarda kutlamalar yapılır.

schengen

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account