BERLİN’DE SAVAŞIN İZİNİ SÜRMEYE VAR MISIN?

BERLİN’DE SAVAŞIN İZİNİ SÜRMEYE VAR MISIN?

Dünyanın en güzel ve en sıra dışı şehirlerinden biri olan Berlin’de nasıl gezeceğiniz, şehrin hangi yüzüyle haşır neşir olacağınız konusunda çokça alternatifiniz bulunuyor. Bu alternatiflerden biri de 2. Dünya Savaşı’nın merkez şehirlerinden biri olması nedeniyle yapabileceğiniz savaş turu. Berlin’de 2. Dünya Savaşı’nın izlerini taşıyan çok fazla yapı ve simge bulunuyor. Şehrin doğu ve batı bölümünde yer alan ve bulunduğu bölgeye göre önem taşıyan bu yapı ve simgeler normal bir Berlin turunda görülebilecek yerler arasında bulunuyor. Sadece bu yerlerin birbirileri ile olan bağlantısını ve detaylı bilgilerini tur sırasında gözden kaçırmamak gerekiyor. İşte Berlin turu sırasında görülebilecek 2. Dünya Savaşı kalıntıları;

BERLİN DUVARI

2. Dünya Savaşı boyunca Almanya tarafının merkez şehri olan Berlin, Kızıl Ordu’nun bu şehri işgal etmesi sonucu çökmüş ve şehir Doğu Berlin ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış. Doğu ve batı olarak ikiye ayrılan şehri birbirinden ayıracak sınır çizgisi olarak da ünlü Berlin Duvarı inşa edilmiş. 13 Ağustos 1961 yılında inşa edilmeye başlanan ve kısa sürede tamamlanan duvarın büyük bölümü 9 Kasım 1989 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucu önemini yitirerek yıkıldı. Berlin’de şehri baştan başa kesen bu dev duvarın kalıntılarını görmek mümkün. Günümüzde Berlin Duvarı’nın yıkılmayan bölümleri üzerine yapılmış dünyaca ünlü ressamların resimleriyle birlikte sergileniyor.

berlin_duvari

CHECKPOİNT CHARLİ

Doğu ve Batı Almanya olarak bölünen iki ülkenin birbirleri arasındaki geçiş noktası olarak kullanılan bu yer, Berlin’in en çok turist çeken noktaları arasında yer alıyor. Çarli Kontrol Noktası olarak Türkçeleştirilen bu nokta yıllarca sadece diplomatik geçişler için kullanılmış. Savaş sonrası Amerikalı ve Rus askerlerin 18 saat boyunca tek bir kurşun dahi sıkmadan karşı karşıya bekleşmeleri ve her iki tarafından komutanlarından ateş emri beklemeleri bu geçiş noktasının başka bir önemli yanıdır. İki devlet liderinin saatler süren görüşmesi sonucu kurşun sıkılmadan atlatılan bu durum birçok tarihçi tarafından “3. Dünya Savaşı’nın başlangıç noktası olabilirdi” şeklinde değerlendiriliyor.

berlin_2

Günümüzde bu noktada hala Amerikan askerlerinin sembolik olarak nöbet tutması tasvir edilmektedir. Hatta belirli bir ücret ödeyerek bu askerlerle fotoğraf bile çektirebilirsiniz. Kontrol noktasının hemen karşısında da Berlin Duvarı Anıtı bulunuyor. Berlin Duvarı’nın orijinal parçaları olan bu duvarlara dokunarak yine burada da fotoğraf çektirebilirsiniz.

erman-balak

KATLEDİLEN AVRUPALI YAHUDİLER ANITI

Cora-Berliner Caddesi’nde bulunan bu dev anıt her biri farklı yüksekliğe sahip 2711 adet beton bloktan oluşuyor. Yan yana bulunan bu taş blokların her birinin üzerinde de Yahudi Medeni Kanunu’ndan ve Yahudi efsanelerinden metinler yer alıyor. 2005 yılından beri ziyarete açık olan bu dev anıt, birbirinden farklı yüksekliğe sahip çok sayıda beton bloğun oluşturduğu görüntü ile devam eden sistemin insanlıkla ilişkisini kesmesini anlatıyor.

berlin_3

TV KULESİ

Berlin’in kartpostallara yansıyan meşhur Tv Kulesi’nin aslında 2. Dünya Savaşı’nın en önemli simgelerinden biri olduğunu duymuş muydunuz. Teknik öneminin yanı sıra, asıl yapılma amacı hayli ilginç. Anlatıya göre Dev boyutlardaki Berlin duvarı nedeniyle batı tarafından doğuyu, doğu tarafından da batıyı görmek mümkün değilmiş. Dolayısıyla duvarın öte yanına dair dolaşan efsaneler bu iki sınır tarafının birbirine kimi semboller ile güç gösterisi yapma gereksinimini doğurmuş. Doğu tarafında inşa edilen Tv Kulesi, batı tarafından da rahatlıkla görülebilecek şekilde ve gizemli bir mimari ile inşa edilmiş. Amaç ise Doğu Almanya’da teknolojik gelişmelerin hız kesmeden ve çok ileri düzeyde devam ettiğini Batı tarafına göstermekmiş.  Günümüzde Berlin’in dünyaca ünlü Tv Kulesi’ne çıkabilir Doğu ve Batı Berlin’i 360 derece dönebilen şık bir restoranda seyredebilirsiniz.

tv_kulesi

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account