Big Ben’in Çanları Sizin İçin Çalıyor!

Big Ben’in Çanları Sizin İçin Çalıyor!

“Ayar, saniyenin peşinde koşmaktır”, “Refahın yolu sağlam bir zaman anlayışından geçer”.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

İngiltere denildiğinde aklınıza gelen ilk resimlerden biri muhtemelen Big Ben Saat Kulesi’dir. Sembol bir yapı olan saat kulesi İngiltere’nin en ikonik görüntüleri arasında yer alır. Turistlerin Londra’da en çok ilgi gösterdikleri, önünde fotoğraf çekilmeyi asla ihmal etmedikleri bir yapıdır. Oldukça ilginç bir geçmişi olan bu etkileyici yapıyı daha yakından tanıyalım;

Bıg Ben Hakkında İlginç Bilgiler

Big Ben, dört taraflı bir saat kulesidir. Bu alanda dünyadaki ikinci en büyük saat kulesi ünvanına sahiptir.

Kulenin üzerindeki her bir saatin ağırlığı 5.5 tondur.

Kule 96.3 metrelik bir yüksekliğe sahiptir.

Saatlerin yelkovanlarının uzunluğu 4.20 metredir.

Saat Kulesi Westminister Sarayı’nın bir parçasıdır.

Saat dilimleri arasındaki geçişten dolayı kulede yer alan saat yılda iki defa durmaktadır.

Kuşların yelkovanın üzerine konması nedeniyle saatlerin sürekli geri kaldığı söylenmektedir.

Kule çanı 13.5 ton ağırlığındadır ve sesi 15 km’lik bir uzaklıktan duyulabilmektedir.

big-ben-londra-1

Saat Kulesi, Westminister Sarayı’nda çıkan yangın nedeniyle yapılan yenileme çalışmaları sonucunda 1834 yılında saraya eklenmiştir.

Big Ben ismi aslında saat kulesinde yer alan çanın ismidir. Halk arasında ise yapının tamamı Big Ben ismiyle anılmaktadır.

Big Ben Kulesi’nin ismi 2012 yılında yapılan bir oylama sonucu II. Elizabeth’in tahttaki 60. yılı onuruna ‘’Elisabeth Tower’’ olarak değiştirilmiştir.

‘’Big Ben’’ İngiltere avam kamarası üyesi olan ve kulenin yapımıyla aktif olarak ilgilenen Benjamin Hall’in lakabıdır. Kulenin isminin buradan geldiği söylenmektedir.

Saatin dizaynında Astronom George Airey , yapımında ise Edward Dent’in imzaları vardır.

Saat 5 yılda bir özel bir ekip tarafından temizlenmektedir. 4 gün süren temizlik çalışmaları boyunca saat 12 pozisyonunda sabitlenmektedir.

Saat Kulesi’nin bir twitter hesabı vardır. Bu twitter hesabından her saat başı yapılan paylaşımlar ise oldukça ilginçtir. :) http://twitter.com/big_ben_clock

BBC, kuleye yerleştirdiği bir mikrofon yardımıyla çan sesini her saat başı tüm dünyaya dinlettirmektedir.

Saatin geri kalıp kalmadığı haftada 3 kez kontrol edilmektedir. Saat geri kalıyorsa görevli teknisyen sarkaçın üzerindeki özel bölüme ağırlık yapması için bozuk para koyar, ileri gitmişse parayı kaldırır ve sarkacın dengesini sağlar.

Kulede yer alan ilk çan çatladığı için taşıma zorluğundan dolayı eritilmiş ve yerine tekrar yeni bir çan yapılmıştır. Londra’ya Kuzey bölgesinden gemiyle getirilen 15 ton ağırlığındaki yeni çan 15 atın çektiği özel bir arabayla getirilmiş ve vinç yardımıyla yerine yerleştirilmiştir.

Kuleye yerleştirilen ikinci çan da tokmağın ağırlığı nedeniyle çatlamıştır. Bu duruma çanın yönünün değiştirilmesi ve tokmağın ağırlığının azaltılmasıyla çözüm bulunmuştur. Kule çıkardığı sesin kendine özgü oluşunu çanın çatlak olmasına borçludur.

Çan sesi 7 melodiden oluşur. Bu melodi İngiltere’nin en bilinen melodisidir. Her saat başı 7 notalı bu melodi çalar ve arkasından 12 kez çan sesi duyulur. bit.ly/big-ben-çan-sesi 

big-ben-londra-2

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account