BİLBAO’NUN KEŞFEDİLMEYE HAZIR YERLERİ…

BİLBAO’NUN KEŞFEDİLMEYE HAZIR YERLERİ…

İspanya’nın kuzeyinde bulunan Bilbao,  aynı zamanda Bask Bölgesi‘nin başkenti ve en kalabalık nüfuslu yeri olarak dikkat çekiyor. Şehir, mutfağındaki lezzetli yemekleri ile ünlü. Ama doğası ve gezilecek yerleri ile de gelenleri hayran bırakıyor. Barok mimarisine sahip yapıları keşfetmeniz için sizleri bekliyor. Bilbao turu yapmak isteyenler için gezilecek yerleri sırası ile yazdık. İşte Bilbao’da gezilecek yeler:

TARİHİ MEYDAN PLAZA NUEVA

Bilbao’da mutlaka gezilmesi gereken yer tarihi meydan Plaza Nueva. Bu meydanda karnınızı lezzetli yemeklerle doyurabilir, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. Turistlerin yemek için bu bölgeyi daha çok tercih ediyor. Karnınız toksa da sorun değil. Bu meydanda oturup Barok tarzındaki yapıları ve çevresinde gezinen insanları izlemek bile keyif veriyor.

PRITZKER MİMARLIK ÖDÜLLÜ GUGGENHEIM MÜZESİ

Şehrin en çok turist çeken yerleri arasında yer alan Guggenheim Müzesi bulunuyor. Bu sanat müzesi hem içindeki eserler ile hem de mimarisi ile turistlerin ilgi odağı. Limanda duran gemilerden esinlenerek yapılmış olan müze zarif kıvrımlardan oluşuyor. Etkileyici bir görünüme sahip olan bu müzenin mimarı Frank Gehry, müzeyi o kadar güzel tasarlamış ki Pritzker Mimarlık Ödülü’nin sahibi olmuştur.

GOTİK TARZDAKİ MİMARİSİ İLE SANTIAGO KATEDRALİ

Bilbao’daki en eski yapılardan biri Santiago Katedrali… Burası Bilbao Katedrali olarak da biliniyor. Gotik tarzdaki mimarisi ile şehirdeki yerini almış. 14.yüzyılda yapılmış olan katedralin dışı 19.yüzyılda sonradan yapılmış. Yapının dışındaki taş oymalar herkesin beğenisini kazanıyor. Ayrıca katedralin eski dış kapısı önünde sizin de mutlaka bir fotoğrafınız olmalı.

ESKİ YERLEŞİM YERLERİNDEN BİRİ CASCO VIEJO

Bölgenin eski yerleşim yerlerinden biri de Casco Viejo. Yedi Cadde olarak bilinen bu yerde turistlerin popüler mekanları arasında yer alıyor. Santiago Katedrali de bu caddede yer alıyor. Modern zamanla eski zamanın birleştiği bir yerleşim yeri. Ayrıca bu caddenin bir hikayesi var. Önceden üç cadde üzerine kurulu olan şehir nüfus arttıkça yedi caddeye yayılmış. Günümüze de Yedi Cadde olarak ulaşmış.

BİLBAO GÜZEL SANATLAR MÜZESİ

Şehrin 12.yüzyıldan kalma eserlerini görmek için listenize Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi‘ni eklemelisiniz.  Müzenin içinde 8.000’in üzerinde eser sergileniyor. Müzenin olduğu yere adım atar atmaz büyük camları sayesinde içerideki birbirinden güzel eseri görebiliyorsunuz. Heykellerden büyük tablolardaki çizimlere kadar farklı tarzlardaki eserleri bu müzede görebilirsiniz.

GEÇMİŞE YOLCULUK İÇİN ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Bask bölgesinin geçmişine yolculuk etmek isteyenler için adres Arkeoloji ve Etnografya Müzesi. Bu müze içerisinde yapılan kazılardan çıkarılmış eski heykellere ve eşyaları yakından görebilirsiniz. Eski kent bölgesinde bulunan müze barok tarzında yapılmış.

BEGONA BAZİLİKASI

Bilbao’da görülmesi gereken en güzel mekanlardan biri de Begona Bazilikası. Bu bazilika Begona Sarnıcı olarak da biliniyor. Eski Kent’in tepesinde yer alan bazilika gotik tarzı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca bu ünlü yapı 16.yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

BÜYÜK OPERA BİNASI ARRIAGA TİYATROSU

Şehirde gezilmesi gereken bir diğer yer ise neo-barok tarzı ile büyük opera binası Arriaga Tiyatrosu. Bu opera evi İspanyol Mozart lakabını taşıyan 19 yaşında vefat eden bestekar Juan Crisostomo Arriaga’nın anısına 1890’larda inşa edilmiş.

BÜYÜK PAZAR LA RİBERA MARKET

Şehrin merkezinde bulunan büyük bir pazar La Ribera Market… İçerisinde 200’den fazla dükkan bulunuyor. Deniz ürünlerinden meyve ve sebzelere kadar her şeyi bu pazarda bulabilirsiniz. Ayrıca pazarın alt katında bulunan restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account