BİN YÜZLÜ ŞEHİR: MADRID – Video

BİN YÜZLÜ ŞEHİR: MADRID – Video

4 milyon nüfuslu Madrid, mimari çeşitliliği açısından da İspanya’nın en renkli şehirlerinden. Zaten bu nedenle “Bin yüzlü şehir” olarak adlandırılıyor. Gotik, Barok ve Neorönesans gibi birçok sanat akımı İspanya’nın başkenti Madrid’de görülmektedir. Madrid aslında başkent unvanını geç kazanmış. 1561 yılında başkent Toledo’nun yerine geçen Madrid, diğer şehirlerden sonra kurulmuş. Madrid’in tarihsel sürecine baktığımızda 711 yılında ilk olarak Müslümanlar gelmiş. Burada çok su bulmuşlar. Buna istinaden de şehre “çok sulu” anlamı taşıyan “Mayerid” ismi konulmuş. Daha sonra buraya Hristiyanlar gelmiş. Av partileri düzenlemişler. Çeşitli manastırlar kurulmuş. Günümüzde de önemli yapılar bulunuyor.

UYUMAYAN ŞEHİR

Madrid, kendine özgü yapısı, canlılığı, parkları, meydanları ve müzeleriyle kendine hayran bırakan bir şehir. Barcelona’nın ardından İspanya’nın en turistik şehri olan Madrid’i ziyaret ettikten sonra Barcelona’ya bile tercih edilebilecek güzellikte ve canlılıkta olduğunu idrak edebilirsiniz. Günün bitmediği şehirlerden olan Madrid, gece hayatı açısından ziyaretçilerine çok seçenek sunuyor. Bunun yanı sıra özellikle Sol Meydanı’nda düzenlenen sokak eğlenceleri de her kesimin ilgisini çekiyor.

EN YEŞİL İKİNCİ BAŞKENT

Madrid’de doğaya hayran kalmamanız mümkün değil. Tokyo’dan sonra en yeşil ikinci başkent olan Madrid, park ve bahçeleriyle doğal güzelliğini her zaman korumaktadır. Özellikle hafta sonu oldukça rağbet görmektedir. Buralardaki eğlence ve dinlence alanları, havuzları, kuş cıvıltıları ve yemyeşil doğaları ile Madrid’in güzel doğasını tamamlıyor.

madrid park

REAL MADRID BİR ADIM ÖNDE

İspanya’da spora olan ilgi ve katılım da oldukça üst düzeyde. Futbolun yanı sıra basketbol ve voleybol alanlarında da İspanyolların önemli başarıları bulunuyor. Madrid’de futbolun izlenmesi de bir hayli yüksek. Futbolu uluslararası arenada başarıyla temsil eden takımları Atletico Madrid ile Real Madrid. Şehrin çoğunluğu ise Real Madrid taraftarı. Özellikle şampiyon olduklarında ya da önemli bir galibiyet kazanıldığında kutlamalar Cibeles Meydanı’ndan başlıyor. Atletico Madrid ise kutlamalarını Neptün Meydanı’nda yapıyor.

real madrid

EL GRECO VE VELAZQUEZ’İN MÜTHİŞ TABLOLARI

Madrid aynı zamanda önemli müze ve sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor. Bunlardan şüphesiz en çok ziyaret edileni Prado Müzesi. Burası krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Müzenin içinde El Greco, Velazquez, Goya gibi İspanyol ressamların yanı sıra birçok önemli ressamın eserlerini görebilirsiniz. Müzede ayrıca birçok heykel de yer almaktadır. Müzeyi 18.00 – 20.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

prado müzesi

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account