BİR ADADAN ÇOK DAHA FAZLASI: SİCİLYA

BİR ADADAN ÇOK DAHA FAZLASI: SİCİLYA

Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya, İtalya’nın 20 bölgesinden biri. 1948 İtalyan anayasasına göre tek özerk yönetim yapısına sahip olan bölge burası. Sicilya’nın toplam nüfusu 5 milyon civarında. Bunun 1 milyonluk kısmı başkent Palermo’da, 780 binlik kısmı da bölgenin ikinci büyük şehri Katanya’da (Catania) yaşıyor. Sicilya ilk görüşte ne İtalya’ya ne de Avrupa’ya benziyor. Daha samimi bir havası var.

KATANYA (CATANIA)

Prontotour’un 4 gece 5 günlük Palermo – Katanya turu ile yola çıkıyoruz. THY’nin her gün karşılıklı Katanya uçuşu var. Yaklaşık 2,5 saatlik uçuş sonrası Katanya’ya iniyoruz. Katanya yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış önemli bir liman kenti. Şehir, Avrupa’nın en büyük aktif yanardağlarından biri olan Etna Yanardağı’nın eteklerine kurulmuş.

Havalimanı ile şehir merkezi çok yakın. 15 dakikalık bir yolculuktan sonra turumuz Katanya balık pazarında başlıyor. Burada çeşit çeşit balıkları, deniz ürünlerini ve sebze tezgahlarını gezerek, şehrin merkezi sayılan Fil Heykeli’nin de bulunduğu Duomo Meydanı’na doğru devam ediyoruz. Barok mimarinin önemli bir örneği olan Duomo Katedrali şehrin meydanındaki en heybetli yapı. Hemen karşısında Belediye binası bulunuyor. Avlusundaki faytanlor ilgi çekici. Meydanın tam ortasında ise bir Fil Heykeli bulunuyor. Fil heykeli, Etna’nın patlaması sonucu şehre inen lav taşlarından yapılmış.

Meydandaki turumuzun ardından gezimize Etna Caddesi boyunca devam ediyoruz. Etna Caddesi’nin hemen başında şehrin üniversitesi bulunuyor. Devamında da sağlı sollu mağazalar ve restoranlar sıralanmış. Cadde gezimiz Cumhuriyet Meydanı’nda son buluyor. Burada Roma zamanından kalmış bir anfi tiyatro var. Tam karşısında da Bellini’nin heykeli. Ayrıca bu meydanda size bir yemek molası önerimiz olacak. Pizzeria Alvicolo, rehberimizin önerisi ile muhteşem bir pizza yediğimiz restoran, hemen Cumhuriyet Meydanının yakınında. Bunun dışında Katanya sahillerinin muhteşem deniz ürünlerini tatmadan da dönmemelisiniz.

TAORMINA

Katanya’ya yaklaşık 45 dakika mesafedeki şirin Orta Çağ kasabası Taormina, Sicilya’nın en romantik kasabalarından biri. Denizi tepeden izleyen konumu ile tam bir seyir terası.  Şehir merkezi trafiğe kapalı olan bu turistik kasabanın daracık sokakları, çiçekli balkonları, minik restoranları, tarihi kiliseleri ve muhteşem bir Etna Dağı manzarası var. Katanya gezininizin en az 3-4 saatini bu şirin kasabayı gezmeye ayırmanızı tavsiye ederim.

PALERMO

Adanın güney kısmında bulunan başkent Palermo; zengin tarihi, mimarisi, mafyası ve gastronomisi ile aynı zamanda  adanın cazibe merkezi. Palermo şehir turumuza Porto Nouvo’dan başlıyoruz. Burası İmparator 5. Karl tarafından Osmanlı İmparatorluğuna karşı yaptırılmış. Üzerinde kolu kesik Osmanlı askerlerinin heykelleri var. Anlamı ise Türklerin bu kapıdan ancak esir olarak geçebileceğini vurgulamak.

Porto Nouvo’dan devam edince karşımıza Avrupa’nın en büyük 3. Katedrali olan Palermo Katedrali çıkıyor. Yüzyıllar boyunca çeşitli milletlere dini merkez olmuş olan katedral muhteşem mimarisi ile göz dolduruyor. Katedral’in önünden Vittorio Emanuela caddesi boyunca yürüyüşümüze devam edince karşımıza Quattro Conti meydanı çıkacak. Burada 4 mevsimi sembolize ede 4 adet çeşme ve heykeller bulunuyor. Hemen çaprazında ise Pretorio Meydanı var. Etrafı çıplak heykellerle çevrili çeşmeden dolayı kilisenin kışkırtması ile buraya Utanç Meydanı denmiş, günümüzde de hala bu isim kullanılıyormuş. Tarihi sokakları gezmeye devam edip turumuzu Teatro Massimo önünde sonlandırıyoruz. Burası Paris ve Viyana’dan sonra Avrupa’nın 3. Büyük tiyatrosu. Baba filminin final sahnesinden hatırlayacaksınızdır manzarasını.

Şehir turumuzun ardından acıkan karnımızı doyurmak için Palermo’nun meşhur sokak yiyeceği olan Arancini dükkanının önünde buluyoruz kendimizi. En şık restorandan mahalle arasındaki pastaneye kadar Sicilya’da hemen hemen her yerde rahatça bulabileceğiniz bir lezzettir Arancini. Şekil olarak küçük bir portakala benzeyen ve ismini de bundan alan arancini bir nevi bizdeki içli köfeye benzer. Risotto pirincinden yapılan irili ufaklı toplar halinde hazırlanır, iç malzemesi çeşitlidir. Bu lezzetin 10. yüzyılda Sicilya’yı istila eden Araplar’ın mutfak kültürü ile ortaya çıktığı düşünülüyormuş. Sonrasında bir de tatlı yemek isteyenler için ise Palermo’daki en doğru tercih Canolli olacaktır.

CEFALU

Palermo’dan yaklaşık 1 saat uzaklıktaki sahil kasabası Cefalu, Palermo ziyaretimizin olmazsa olmaz duraklarından. Nereye yürürseniz yürüyün sahile çıkan dar sokakları, tarihi evleri ve uzun sahil şeridi ile Cefalu tam bir balıkçı kasabası. Şehrin dar sokaklarının arasındaki dev katedrali görmek için de mutlaka biraz zaman ayırın.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account