Bir Adriyatik Efsanesi: Dubrovnik

Bir Adriyatik Efsanesi: Dubrovnik

Hırvatistan’ın güneyinde yer alan, sahip olduğu tarihi eserleri ile adını duyurmuş sevimli bir turizm şehri Dubrovnik. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış bu kent tarihsel ve sanatsal estetiğinin yanı sıra misafirlerine deniz, kum, güneş tatili fırsatı sunabilen özel destinasyonlardan. Kilometrelerce uzanan tarihi surların ihtişamını, bol merdivenli dik yokuşların olduğu dar sokaklarda bulunan şirin kafeler naifleştiriyor Dubrovnik’te. Birkaç gününüzü hiç mi hiç sıkılmadan geçirebileceğiniz Adriyatik efsanesi bu şehirde, kente yukarıdan bakabilmenin ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

dubrovnik_genel2

Dubrovnik’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle Dubrovnik seyahatinin bireysel değil de tur şirketlerinin Balkan Turları ile yapılmasının hem ekonomik açıdan hem de konfor açısından daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Bu durumun en önemli nedeni Türkiye’den tek bir havayolu şirketi dışında başka hiçbir havayolu şirketinin Dubrovnik’e direk uçmaması. Buda bireysel seyahatlerinizin öncelikle ulaşım maliyetini oldukça arttırıyor. Diğer bir neden ise Türkiye’den uçacağınız en yakın yer olan Saray Bosna’dan Dubrovnik’e ulaşmak için yaklaşık 5 saatlik bir kara yolculuğu yapmak zorunda olmanız. Tur şirketleri tarafından yapılan Balkan turları ile kara yolunda geçireceğiniz bu zamanı çeşitli aktiviteler ve daha fazla yer görme imkânı ile eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Münferit seyahatlerinizde ise Dubrovnik Havalimanından kent merkezine ulaşmak için havalimanı çıkış terminali önünden kalkan 11 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler trafiğin durumuna göre yaklaşık 45 dakikada kent merkezine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Dubrovnik’te Ulaşım

Zaten küçük sayılabilecek bir kent olan Dubrovnik’te ulaşımın sadece belediye otobüsleri ile yapıldığını söyleyebiliriz. Kentin küçük olması her yere yürüyerek gidebileceğiniz anlamında gelmiyor. Zira birbirine çok yakın olan iki nokta arasındaki mesafe Dubrovnik’in engebeli yapısından kaynaklı bir hayli güç olabiliyor. Özellikle sokak aralarındaki dik ve bol merdivenli yokuşlar sizi bu konuda oldukça yorabilir. Otobüslerin gidiş – geliş güzergâhlarını ve duraklarını öğrenmenin en iyi yolu ise konakladığınız yerdeki yabancı dil bilen görevlilere sormak.

dubrovnik_ulasim

Dubrovnik’te Gezilecek Yerler

Antik şehir şurlarında yürümek: Dubrovnik’te yapılacak şeylerin başında Antik şehir surlarında yürümek geliyor. Yapacağınız bu ortalama iki saatlik gezi boyunca şehre tepeden bakma fırsatı bulup mükemmel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Turist yoğunluğundan kurtulmak ve öğleden sonra Adriyatik denizinin serin sularında rahatlamak için bu yürüyüşü sabah erken saatlerde yapmanızda fayda var.

Teleferikle şehir turu: Dubrovnik’i gerçekten görmüş olmanın ve mükemmel manzaraların keyfini çıkarmanın en keyifli yolu teleferik ile şehir turu yapmak. Yapacağınız bu teleferik turu size şehri daha yakından tanıma fırsatı verecektir.

Rektor Sarayı ile ortaçağ yolculuğu: Müzeye dönüştürülmüş bir ortaçağ sarayı olan Rektor Sarayı, barındırdığı Gotik Rönesans eserleri ile size başka bir yüzyılın kapılarını aralayacaktır.

Old Town: Dubrovnik’in en önemli turizm merkezi olan Old Town, neredeyse görülmesi gereken her şeyi bünyesinde barındırıyor. Burada bulunan Francis Manastırı ve içinde bulunan antik eczane mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

dubrovnik_tarihi_surlar

 Dubrovnik’te Ne Yenir?

Dubrovnik’te yeme içme konusunda Akdeniz mutfağının hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz. Çeşit çeşit sebze yemeğini bulabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Hemen her yemek yeme girişiminizde kendinizi bir İtalyan şehrinde gibi hissetmeniz çok doğal çünkü genelde spagetti, pizza ve risotto gibi İtalyan yemekleri oldukça yaygın. Yemek konusunda diğer bir alternatifiniz ise deniz ürünleri. Ancak temel deniz ürünlerinin Dubrovnik’te biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yöresel lezzetlere gelecek olursak, bizdeki yahniye benzeyen ve sebzelerin et ile pişirilmesi ile hazırlanan Zelene Menestr oldukça ünlü bir yemek. Bir Hırvat köftesi olan Cevappici ile yapılan hamburgere ise pljeskavica deniliyor. Dubrovnik’in en ünlü tatlısı ile Dubrovacka Rozata.

Dubrovnik Gece Hayatı

Dubrovnik’in gece hayatını tek cümleyle karakterize etmek gerekirse erken başlayıp erken bittiğini söyleyebiliriz. Zira şehrin en hareketli olan caddesi Stradun, havanın kararmasıyla birlikte dolmaya başlar. Şehrin her yanına dağılmış barlar biraz küçük ama oldukça samimi. Bu küçük barların hemen dolmasından kaynaklı kimi zaman gece hayatının sokaklara taştığını görebilirsiniz. Culture Club Revelin, Club Lazareti ve Latino Club Fuego  şehrin en bilinen barları. Geceyi bu mekanlardan birinde geçirmeyi düşünürseniz Dubrovnik’de barların gece 1’de kapandığını unutmayın.

_gece_hayati

Dubrovnik’te Alışveriş

Dubrovnik, diğer balkan şehirlerine göre her konuda biraz pahalı. Bu yüzden alışveriş konusunda alternatifiniz çok değil. Alabileceğiniz spesifik ürünler ise kurutulmuş meyve sebze, el yapımı reçeller, ve hemen her köşede satılan lavanta torbaları yer alıyor.

dubrovnik_al-sveris

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account