Bir Katalan aşuresi Paella

Bir Katalan aşuresi Paella

Bazı yemekler bütün bir ülkeyi tek bir tabakta birleştirecek düzeyde gelenekseldir. Aynı yemekler kimi zaman aynı ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan insanları birbirine düşürebilir. Söz konusu birleştirme ya da ayrıştırma özelliğine sahip bu yemeklerden biri de Paella. İspanyol mutfağının dünya üzerindeki değişmez temsiliyeti tartışmasız paella yemeğine aittir.

Karides, midye, gibi bilumum deniz kabuklularının safran ve pirinç ile harmanlanmasıyla oluşturulan bir pilav olarak tanımlayabileceğimiz bu Katalan yemeği, bir efsaneye göre ilk kez Valensiya’da tüketilmeye başlanmıştır. Bölgede bulunan şatoların mutfak atıklarını toplayarak yemek yapan Katalan köylülerinin tüm malzemeleri tek bir yemekte birleştirmesiyle oluştuğuna inanılan Paella, bu özelliğiyle bizdeki aşureye oldukça benzemektedir.

Bugün İspanya’nın hemen her yerinde farklı konseptlerle sunulan paellanın en bilineni bol deniz ürünleriyle yapılan Valensiya paellasıdır. Bu paella türü bütün kabukluların ayrı ayrı pişirilmesi gerektiğinden oldukça zahmetli fakat bir o kadar da lezzetlidir. Diğer en ünlü paella türü ise Barselona’da sık görülen kemiksiz paelladır. Bu paella türünde ise deniz kabukluları yerine domuz eti, jambon, tavuk eti gibi pişirilmesi daha kolay et ürünleri kullanılmaktadır. Birçok bölgede farklı malzemelerle yapılan bu yemeğin değişmez iki malzemesi ise safran ve pirinçtir.

Yemek_Ispanya_Pinoso_Paella

Bizden Söylemesi

Alicante’nin 50 kilometre batısında küçük bir kasaba olan Pinoso geleneksel İspanya’nın bir resmi gibi adeta. Paella’yı İspanya’nın hatta dünyanın birçok yerinde yiyebilirsiniz ancak Pinoso’da hizmet veren Paco Gandía’da (pacogandia.com) tadacağınız paella’nın çoğundan epeyce farklı ve çok lezzetli olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bisiklet lastiği büyüklüğündeki bir tavada kat kat serilmiş pilav, tavşan, domates, safran ve yabani otlarla beslenen salyangozlarla birlikte pişiriliyor. Alevde pişirilen paella için sadece lezzetli demek yetmez. Buradaki paella efsanevi.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account