BİR ŞEHİRDEN FAZLASI: BARSELONA

BİR ŞEHİRDEN FAZLASI: BARSELONA

Akdeniz’in sıcak ülkesi İspanya sahip olduğu değerlerle dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 70 milyon turistin geldiği İspanya’nın parlayan yıldızı ise Barselona… Hadi gelin Katalunya’nın başkenti olan Barselona’yı yakından tanıyalım.

İSPANYA’NIN EN ZENGİN BÖLGESİ

Barselona’nın, İspanya’daki birçok şehirler gibi kendine özgü bir hali bulunuyor. Bağlı olduğu Katalunya, İspanya’nın en zengin bölgesi. Halkın yaşantısı üst düzeyde. İspanya’da kişi başına düşen yıllık gelir 24 bin Euro iken, Katalunya’da bu sayı 36 bin Euro’ya çıkıyor. Hal böyle olunca şehir de insan hayat kalitesi düşünülerek yapılmış. Şehir planlaması parmak ısırtacak cinsten. Merkezdeki yapılar şehrin dokusuna uygun.

barselona-manset

ÖZGÜRLÜKLER ŞEHRİ BARSELONA

Buraya özgürlükler şehri yakıştırması yapılıyor. Hatta dünyanın en hümanist şehri bile denilebilir. Mesela, son 4-5 yıla kadar plajlarda insanların çırılçıplak denize girdiğini bile görebiliyordunuz. Kişinin özgür hakkı olduğu için karışılmıyor. Özgürlükler sadece insanlarla da sınırlı değil. Örneğin, caddelerin üzerine ağaçlar düşmüş. Ancak ağaçlara herhangi bir müdahale yapılmıyor. Çünkü ağaçlar da insanlar gibi özgür.

barselona-plaj

GAUDI’NİN MUHTEŞEM ESERİ: LA SAGRADA FAMILIA

Barselona’da görülmesi gereken önemli noktalar var. Bunların en başında Gaudi’nin muhteşem eseri La Sagrada Familia geliyor. Barselona’nın dünyaca ünlü bazilikası olan La Sagrada Familia 1883 yılında Gaudi’ye devrediliyor. Ancak ünlü mimar 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybediyor ve bazilika yarım kalıyor. Yapımı ise halen devam ediyor. Hatta halk arasında da bitmeyen kilise yakıştırması yapılıyor. Kilise şehrin en önemli sembolü olarak dikkat çekiyor.

sagrada-familia

DÜNYANIN EN UZUN BANKI

Gaudi’nin Barselona’daki etkisi bir hayli fazla. Bunlardan biri de Park Güell. 1900’lü yılların başlarında Güell ailesinin soyluluk göstergesi için yaptırılmış. Parkın girişinde Gaudi’nin yaptığı evleri temsil eden bir yapı bulunuyor. Doğasına hayran kalacağınız parkın geniş bir balkonu da bulunuyor. Balkonda birbirine bağlı olan ve mozaik süslemeleri olan bir bank bulunuyor. Dünyanın en uzun bankından Barselona manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

park-guell

EN GÜZEL TAPASLAR İÇİN PAZARA HÜCUM!

Barselona’nın caddeleri de çok güzel. Özellikle şehrin kalbi La Rambla Caddesi’nde atıyor. Caddenin üzerinde çeşitli mağazalar, eğlence mekanları ve restoranlar yer alıyor. Caddenin ortasına geldiğinizde ise harika bir pazar bulunuyor. La Boqueria adlı pazarda İspanya’nın ünlü tapaslarını ayaküstü yiyebilirsiniz. Pazardan ayrıca meyve, sebze gibi ürünler de satın alabiliyorsunuz.

barcelona-pazar

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account