BİTMEYEN ŞARKI KÜBA’YI KEŞFETMEK İÇİN 5 NEDEN

BİTMEYEN ŞARKI KÜBA’YI KEŞFETMEK İÇİN 5 NEDEN

Beyaz kumlu plajları, kendi halinde şirin kasabaları, çarpıcı mimarisi, berrak mavi suları ve dünyaca ünlü purosuyla Küba, hemen herkesin görmek için can attığı ender ülkelerden. Dünyanın en özerk ülkesi olarak değerlendirilebilecek bu ülkenin en çekici özelliklerinden biri ise ekonomik açıdan benimsediği kapalı sisteme rağmen ayakta kalabiliyor olması. Küba halkının dünyanın neresinden gelmiş olursa olsun misafirlerine gösterdiği konukseverlik ise başka bir ayrıntı. 20 Aralık 2016 tarihinde Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşa başlayacağı Küba seyahatinde, Prontotour ile birlikte 2099 USD’den başlayan fiyatlarla bu ülkeyi keşfedebilirsiniz. Ancak öncesinde Küba’ya seyahat etmek için daha da isteklendirecek 5 sağlam neden ile baş başa bırakıyoruz.

HAVANA BAŞLI BAŞINA BİR NEDEN

Küba’nın başkenti Havana, bu efsane ülkeyi ziyaret etmek için başlı başına ve kocaman bir neden. Aynı zamanda sosyalist devrimin de başkenti olarak bilinen şehir, Küba’ya ilişkin keşfedilmesi gereken her şeyi bünyesinde barındırıyor. Şehrin “Eski Şehir” bölgesinde dolaşıp Kübalıların günlük yaşamına dahil olmak, 1520’den kalma Armas Meydanı’nda fotoğraf çekmek, 18 ve 19. yüzyıl İspanyol mimarisine hayran kalmak, marşlar eşliğinde Devrim Meydanı’nı turlamak ve Catalanes Tepesi’nden şehri izlemek Havana’da yapabileceklerinizden sadece birkaçı.

Küba (4)

DEĞİŞİME VE MUCİZEYE TANIKLIK ETMEK

Küba yaşadığı sosyalist devrim sürecinden sonra kapitalist dünya ile neredeyse tüm bağlarını koparmış. O güne kadar diğer ülkelerle sürdürdüğü tüm ticari bağlarını koparan Küba, çok ciddi bir ekonomik ambargo ile baş başa kalmış. Yaşamın devam edebilmesi için mucizevi çözümler bulmak zorunda kalan ülke, ne yapıp edip gündelik yaşamın sürekliliğini sağlamış. Bu durumun en canlı örneği 1950 yapımı Amerikan arabalarının Rusya’dan alınan bambaşka parçalar ile tamir edilip 2000’li yıllara dek kullanılabilmiş olması. Amerika’da dahi artık kullanılmayan bu araçlar Küba’da hala kullanılabiliyor. Araçlarla sınırlı kalmayan mucizevi dönüşüm ve özgün hayatta kalma çabası ülkenin her yerinde birçok ayrıntıda görülebilir.

Küba (2)

YAŞAYAN EFSANE CHE GUEVARA

Devrimin lideri komutan Che Guevara, Kübalılar için öyle önemli ki, ülkenin hemen her noktasında onun fotoğraflarını ve heykellerini görebilmek mümkün. Tüm bunların dışında Kübalılar ile Che üzerine konuşmak ve onun hakkında anlatılanları dinlemek ise bambaşka bir keyif. Siyasetin gündelik hayatta önemli düzeyde yer edindiği Küba’da Che kadar tanınan ve Che’nin de örnek aldığı lider olarak tarif edilen Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini de görmek mümkün. Yapacağınız bir Küba seyahatinin aynı zamanda içinizdeki dik başlıyı keşfedebileceğiniz bir deneyim olacağını asla unutmayın.

Küba (6)

MUHTEŞEM PLAJLAR

Küba’da evlerden arabalara hayatın her alanında kullanılan en yaygın renklerden biri turkuazdır. Rengin bu denli yaygın olmasının nedeni ise bir kıyı ülkesi olan Küba’nın turkuaz renkli sahilleridir. İnce beyaz kum ve cam gibi berrak sudan oluşan Küba sahilleri deniz, kum, güneş tatilinde varılabilecek son noktalardan biri. Ülkenin her yerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu plajlar size rüya gibi bir yaz tatili vaat ediyor. Küba’nın dillere destan plajlarına uzandığınızda yine Küba’ya özgü tropik meyvelerden oluşan kokteyllerin de tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.  Ve tabi ki, dünyaca ünlü Küba Purosu’nun.

Küba (3)

SINIRSIZ MÜZİK VE EĞLENCE

Küba’da yemek neyse, su neyse müzik ve dans da odur. Ritmin günlük hayatın her anında yer edindiği ülkede her köşe başında dans eden bir kadın ya da elindeki gitarıyla evlere serenat yapan ihtiyar delikanlıları görebilirsiniz. Küba tatiliniz boyunca size düşen tek şey ise gördüğünüz her dansın içine kendinizi bırakıvermek. Şimdiden iyi eğlenceler.

Küba (5)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account