BOHEM SOKAKLAR, HAREKETLİ YAŞAM VE LEZZETLİ PİZZALAR… İŞTE NAPOLI

BOHEM SOKAKLAR, HAREKETLİ YAŞAM VE LEZZETLİ PİZZALAR… İŞTE NAPOLI

Napoli, adı bereketli topraklar anlamına gelen Campania bölgesinin başkenti… Roma ve Milano’dan sonra İtalya’nın en büyük şehri… Güneye doğru gittikçe ısınan hava insanları daha sıcakkanlı yapıyor sanırım. İtalyan insanı genellikle sıcakkanlı zaten ama Napolililer daha samimi, daha sıcak ve daha güleryüzlü. Zaten bu samimiyet Napoli’nin her yerinde hissediliyor. Çamaşır asılı balkonlar İtalya’da birçok yerde karşınıza çıkar fakat Napoli’de çamaşır asılı olmayan balkon yok. Öyle ki eski şehirde bulunan evlerin balkonları bile rengarenk çamaşırlarla dolu.

İtalya’nın güneyinin en güzel özelliklerinden biri hala büyük ölçüde bakir olmasıdır. Yıl boyunca turistlerin gözünde cazibesini yitirmeyen yerler başta Napoli ve çevresindeki Ischia ve Capri adaları, Pompei harabeleri ile Amalfi kıyıları olarak sıralanabilir. Bunlar dışında güney bölgesi, ne yabancı tursitlerin ne de yerli halkın ilgisini pek çekmemektedir. Avrupa Birliği’nin para yardımlarına rağmen, bölge ülkenin kuzeyi kadar zengin değildir. Örneğin otellerde modern olanaklar bulmak yok. Anıtlar ve müzeler hem depremlerden hem de halkın ilgisizliğinden sürekli zarar görmüş. Ama tüm bunlar yavaş yavaş düzelmekte ve maceracı gezginler için bölgenin sunacağı şeyleri de göz ardı etmemek gerekir. Ben İtalya’nın güneyini kuzeyinden sonra gezme fırsatı bulduğum için söyleyebilirim ki; güneyin en çekici yanı sıcakkanlı, dost canlısı ve sosyalliği seven insanlarıdır…

Her şehre günübirlik gezi uymayabilir ama Napoli bunun için çok uygun bir şehir. Napoli kocaman bir açık hava tiyatrosu olan İtalya’nın küçük versiyonu gibi, nereye bakarsanız etkileyici bir sahneyle karşılaşırsınız; liman çevresinde, ünlü alışveriş caddelerinde bile… Bu arada restoranları da unutmamak lazım; ne de olsa Napoli pizzanın doğduğu yer.

5 saat içinde kaç pizza yiyebilirsiniz? Evet mide duvarını epeyce zorladım ve beş saat içinde iki pizzayı devirdim. İlk pizzam bloglarda okuduğum ama gitmeden önce denemeyi düşünmediğim kızarmış pizza; yoldan geçerken görünce dayanamadım ve denedim. Bol mozerella ve domatesli pizza ikiye katlanıp bol yağda kızartılıyor ve bu şekilde elinize veriliyor. İster kapıdaki masalarda ayakta ye ister dolaşırken ye, keyif senin. Tadı mı nasıl? Bence Napoli’de kötü pizza olması mümkün değil. Fıyatı da 3 Euro…

Napoli’de dünyanın en eski pizza restoranı olma konusu yılan hikayesine dönmüş durumda, internetten araştırınca birçok mekan dünyanın en eskisi olduğunu iddia ediyor ama onlardan biri ön plana çıkmış durumda: Da Michele… Burası bir aile işletmesi ve 1870 yılında kurulmuş. Burada sadece iki çeşit pizza var: Margarita ve Marinara… Kapıdaki sıraya girmeyi göze alıp içeri girmeyi başarırsanız yiyeceğiniz pizza gözünüzün önünde hazırlanıyor ve taş fırında pişiriliyor.

Eğer Napoli’ye giderseniz ve uzun bir sıra beklemeyi göze alırsanız kesinlikle öneririm. 4 Euro karşılığında yiyebilirsiniz.

Liman boyunca ilerlerken karşınıza devasa ortaçağ kalesi Castel Nuovo çıkacak. Liman tarafından içeri giriş yok ancak arka tarafa doğru yürümeye devam ettiğinizde kalenin giriş kısmına geleceksiniz. Ben içeri girme yerine dışarıdan resmini çekmeyi tercih ettim ancak isterseniz bilet alarak kalenin içini de gezebilirsiniz.

San Francesco di Paola Kilisesi, kalenin hemen arkasındaki meydanda heybetle yükselen, önünde çok büyük bir meydan olan şehrin simgelerinden biri. Görüntü olarak Vatikan’daki St. Pietro bazilikasını andırıyor. Hemen karşısında ise Royal Palace yer alıyor.

Kilise ve meydanını dolaştıktan sonra sol taraftan ilerlerseniz San Carlo caddesi üzerinde karşınıza ünlü alışveriş merkezi Galleria Umberto I çıkacak. Neo Klasik tarzda çelik ve cam kullanarak yapılmış bu devasa alışveriş merkezi Napoli’nin gezilmesi gereken yerlerinden biridir.

Günümüzde içerisinde yönetim büroları ve halk kütüphanesi olan iki katlı Rönesans Zafer Takı, sürekli hareketli bir meydana bakıyor. Bu meydanın adı Piazza Dante.

Via Toledo, belediye sarayı ve ticaretin hakim olduğu alışveriş caddelerini ikiye böler. Bu caddeler batıya yayılan dar bir sokaklar ağıyla limana kadar uzanır. İşçi sınıfının bakımsız evlerinin bulunduğu semtte sokak hayatını gözlemlemek mümkün.

Via Toledo, şehri yukarı ve aşağı olarak ikiye bölen eski Roma yolunun etrafında şehrin tarihi kalbi olan Spaccanapoli‘ye doğru uzanıyor. Piazza Dante’den Via Tribuali boyunca uzanan bölgede eski Napoli’nin izlerini sürebilirsiniz. Bütün sokaklar, bir çamaşır asma festivali varmış gibidir. Kapı ve pencerelerden dedikodular ve sohbetler yapılırken balkonlardan sallandırılan ve içine yiyecek ve gazete olan sepetler asansör işlevi görüyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account