Bosna Hersek’in Mostar Köprüsü

Bosna Hersek’in Mostar Köprüsü

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde; ‘’Şehrin cüretli çocukları köprüden aşağıya parende atarak kendilerini suya bırakırlar’’ diyerek anlattığı Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in simge yapılarından biri. İlk olarak Fatih Sultan Mehmet himayesinde ahşap olarak inşa edilen köprü zamanla yıkılarak 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından taş köprü olarak tekrar inşa edildi.

mostar_bazaar

 

Bulunduğu şehir olan Mostar’a ismini veren köprü, Neretva Nehri üzerinde bulunmaktadır. İnşa edildikten sonra bölge ticaretinin canlanmasında en önemli faktörlerden biri oldu. Bosnalıların tarihinde , kültür ve geleneklerinde çok büyük öneme sahip olan bir yapıdır. Sadece sporcular değil yeni evlenecek olan gençler nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için Mostar Köprüsünü yıllarca atlama platformu olarak kullanmışlardır.

mostar_bosna_hersek

Mostar Köprüsü dünya gündemine 1992 yılında başlayan Yugoslavya iç savaşı sırasında girdi. Bosnalılarla Sırplar arasında köprü görevi gören Mostar Köprüsü 1993 yılında canlı yayında bombalanarak sulara gömüldü. Savaş sırasında yerine geçici bir asma köprü kuruldu. Unesco ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 5 yıl sonra aslına uygun olarak tekrar inşa edilmeye başlanan köprü 2004 yılında Galler Prensi Charles tarafından tekrar açıldı. 2005 yılında Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındı.

neretva_mostar

Mostar Köprüsü, Bosnalılar için aynı zamanda savaşı hatırlatan bir simge konumunda. Bombalama sonrası köprünün orijinal taşlarından birçoğu yeniden inşa sırasında kullanılmıştır. Kullanılamayan kesme taşlar ise köprü altında üzerine Dont Forget 93 (93’ü Asla Unutma) yazısı yazılarak savaşı hatırlatan bir simge olarak sergilenmektedir.

unutma_tas_mostar

Tarihte birçok savaşın odak noktasında olan Mostar Köprüsü, stratejik bir öneme sahip olmuştur. Bu nedenle Kanuni Sultan Süleyman devrinde Venediklilerin Dalmaçya kıyılarından çıkartma yaparak Mostar yakınlarına kadar gelmesi, köprüden geçişi ve şehri korumak amacıyla muhafızlar birliği kurulmasına neden olmuştur.

Türk simgesi olan hilal şeklinde inşa edilmiş olması ve bu köprünün iç savaş sırasında bombalanması Mostar Köprüsü’ne olan ilgiyi ve duygusal bağlılığı arttırmıştır. Gerek Bosnalılar, gerekse Bosna’ya giden ziyaretçiler için bu nedenle ‘Neretva Nehri’nin İncisi’ her zaman ilgi noktası olmuştur.

mostar_gece

 

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account