Brüksel, Biranın Su Gibi Aktığı Şehir…

Brüksel, Biranın Su Gibi Aktığı Şehir…

Bazı kaynaklarda Brüksel’de 500 ya da  600’den fazla bira çeşidi olduğu yazıyor.

“O kadar çeşidi ne yapacaklar, zaten nasıl bu kadar çeşit olabilir?” diye merak ettiyseniz gidip yerinde görebilirsiniz. Gerçi hepsini tüketmek ve denemek mümkün değil. Farklı yerlerde tadım menüleri alabilirsiniz. Birayı hafif, orta ya da sert seviyorsanız menüleri bu gözle incelemenizi tavsiye ederiz. İlginç olan bir detay, o bira hangi marka ise  nereye giderseniz gidin onun için kullanılan aynı tip bardakla servis yapılması. Bu bir kültür.

Biralarının çeşidini hem üretildiği şehirler hem de rengi, alkol yüzdesi, tadı, aroması belirliyor. Renklerine göre sarı, kahverengi, bordo, amber gibi değişirken, meyveli olanları çilekli, kirazlı, frambuazlı, elmalı gibi diğerlerinden ayrılıyor. Meyveli biralar daha yumuşak, içimi kolay ve sanki meyveli sodaya malt tadı eklenmiş gibi. ”Nasılsa içimi hafif, çok içsem de bir şey olmaz” demeyin arka arkaya içince epey etkili oluyor.

bruksel-bira2

Birkaç isim önerimiz;

Meyveli olanlar; Floris, Kriek, Timmermans.
Daha koyu ve sert olanlar; Kwak, Scaldis, Duvel, Petrus, Buffalo .
Bir de sadece Trappist manastırlarında ve rahiplerin üretim izni olan Trappist biraları var ; Westmalle ve Chimay gibi.  Özel izin ve Trappist birası olduğunu gösteren özel sertifika ile üretilip, satılıyor.

Brüksel’de kaldığımız süre boyunca Duvel, Papegaei, Kwak, Kriek, Scaldis,ve Floris denedik. Aralıklı olarak içerseniz tadını daha rahat alıyorsunuz, karıştırmak çok keyifli değil sanki. İçtiklerimizin hemen hemen hepsini , ama en çok Duvel, Floris ve Kriek‘i beğendik.

Fiyatlar mekana göre değişiyor, kimi yerde 2 € ( iyi bir fiyat ) kimi yerde 3,50 – 4 € civarında. Birkaç çeşidi bir arada denediğiniz tadım listelerinin fiyatı 12 €- 20 € arasında değişiyor.

bruksel-bira

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account