Brüksel’de Hediye Alışverişi

Brüksel’de Hediye Alışverişi

Bu yazı Brüksel’den hediyelik eşya almak isteyenler için… Sadece tek bir uyarımız var; her yerde olduğu gibi fazla turistik mekanlarda fiyatlar 2 hatta 3 katı pahalı olabiliyor. O yüzden ilk gördüğünüz yerden almak yerine, biraz daha dolaşıp uygun fiyatlı olan seçeneklere bakmanızı öneriyoruz. Ayrıca pazarlık konusu Brüksel’de çok başarılı bir girişim olmayabilir. Mağazalar pazar günleri kapalı. Hediyelik eşya satan dükkanların bazıları ise açık. Fiyatlara vergi dahil ve tax free uygulaması geçerli.

Alsam alsam, ne alsam?

Dantel

Eski Ortaçağ Avrupa’sında soyluların ve burjuva kesiminin şıklık anlayışında önemli bir yeri olan dantel, bugün Belçika’nın genellikle Flaman bölgelerinde, özellikle aile işletmelerinin devam ettirdiği, geleneksel bir üretim. Düşes , Prenses, Rönesans gibi farklı tipleri var. Bir dantel işletmesine girip, nasıl yapıldığını örnekleme izlemek için kısa bir süre ayırmanızı öneriyoruz. Brugge şehrine gidecek olursanız rahibelerin el emeği göz nuru uygulamalarını Lace Center’de izlemek mümkün. Esas dantel satışı yapan yerel işletmeler de bu bölgede. Bobbin Lace Palace ( Breidelstraat 20, Markt ) hem el yapımı hem makine üretimi danteller satıyor.

Fish Market ( Balık Pazarı) yakınlarındaki Firma Pickery ( Vismarkt 13) nispeten daha uygun fiyatlı bir seçenek. Brüksel’in içinde Brüksel Kostüm ve Dantel Müzesi de ( Rue De La Vielatta 6 ) gezilebilir. Dantel alışverişi yapabileceğiniz Belge de Dentelles ( Galeria De La Reine, 6) ve Maison Rubbrecht ( Grasmarkt , 23) var.

Çikolata, Şekerleme, Bisküvi

Çikolata , waffle denince akla tartışmasız Belçika gelir. Bu şehirde ünlü çikolatacılar ve şekerlemeciler var. Gramajları ucuz olmasa da lezzetleri tartışılmaz. Wittamer (www.wittamer.com ) , Pierre Marcolini ( www.marcolini.be ), İstanbul’da da ünlü bir mağazası olan ve gramajları oldukça pahalı olan Neuhaus ( www.neuhaus.com ) , Leonidas ( www.leonidas.com ), ayrıca şekerlemeleri ve çeşit çeşit çikolatalı bisküvileriyle Corne Port Royal ( www.corneportroyal.com) de favorimiz oldu. Brugge’ e giderseniz orada eski bir aile işletmesi olan Dumon ( www.chocolatierdumon.be ) da güzel bir seçenek. Bu mekanlarda alışveriş yaparken aslında turistik değer taşımaları sebebiyle pahalı olduklarını unutmayın, tek tek almak yerine, önceden hazırlanmış ve farklı fiyat seçenekleri olan karışımlı kutuları incelemenizi öneriyorum. Fiyat açısından da daha cazip olacaktır. Ayrıca yakından tanıdığımız ve gezi sırasında pek çok şubesiyle karşınıza çıkacak olan Godiva’dan da alabilirsiniz.

Heykel, Kartpostal, Aksesuar

Ünlü Manneken Piss ( İşeyen Çocuk ) bibloları, Grasmarkt ( Grand Place ) mini heykelleri, Palais de Royal ( Kraliyet Sarayı ) heykelleri , bira – waffle- dantel-midye-patates anahtarlıkları ve magnetleri, ünlü çiçek halılarını gösteren kart postallar, kırtasiye malzemeleri, anı defterleri, şehrin simgelerini taşıyan kupalar ve t-shirtler.

Bira

Yaklaşık 600’den fazla bira çeşidiyle övünen Belçikalılar, farklı bölgelerde açtıkları Bira Müzeleri ile sizi bu kültürle tanışmaya ve bira üretim merkezlerinde tadım yapmaya davet ediyor. Denediğiniz biralardan beğendiklerinizi sevdiklerinize götürebilirsiniz. Ancak uçakta sıvı kısıtlaması ve alkollü içecek sınırlarınızı aklınızda tutarak almayı unutmayın.

Antika

Antika ve sanata ilginiz varsa tablolar, ev eşyaları ve dekoratif ürünler alabilirsiniz. Bütçelere dikkat!

Çizgi Roman, Anime Karakterler

Çizgi film, çizgi roman bu ülkenin kültüründe önemli bir yer tutuyor. Çocukların sevdiği Red Kitt, Şirinler, Ten Ten ülkenin önemli simgelerinden bazıları. Her sene 13 Şubat- 22 Şubat arasında Belçika Anime Festivali düzenleniyor, hem çocuklar hem ebeveynler için harika bir fırsat olabilir. Gezip gördüğünüz Brüksel Çizgi Roman Müzesi’nin hemen altında satış yapılan bir mağaza var. Hem ziyaret hem alışveriş için oldukça uygun. Şehrin içinde çizgi roman alışverişi yapabileceğiniz farklı dükkanlar da karşınıza çıkıyor.

Pırlanta

Bu seçeneği bilerek en sona koyduk. Dünyada pırlanta denince Belçika akla gelir. Çok ekonomik ve anlamlı bir hediye seçeneği olmayabilir ancak bütçeniz varsa pırlanta satışı yapan mağazaları dolaşmalı, en azından göz zevkinizi tatmin etmelisiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account