Brüksel’de Nereleri Gezmeli?

Brüksel’de Nereleri Gezmeli?

Brüksel’de gezilip görülecek yerler listemizi “Brüksel‘e kadar gelmişken görmeden olmaz” ve “vakti daha geniş olanlar için gezilecek yerler” şeklinde ikiye ayırıyoruz. Siz kendinize göre aralarından seçim yapabilirsiniz

Manneken Pıss –  İşeyen Çocuk Heykeli

Biz her ne kadar gördüğümüzde “ Bu muymuş?” diye hafif hayal kırıklığı yaşamış olsak da, Rue De L’etuve caddesinde, 60 cm yüksekliğe sahip bronzdan bu küçük heykel koskoca bir ülkenin simgelerinden biri olmayı başarmış. O halde tarihine saygı duymalı. Heykel daha önce defalarca çalınmış ama her seferinde bulunup geri getirilmiş. Yılın belli zamanlarında üstüne kıyafetler giydiriliyor. Bira festivallerinde halka buradan akan biralardan ikram ediliyor.

Grasmarkt – Grand Place Meydanı

Barok, Gotik ve Fransız mimari tarzlarının birleşimine sahip olan Grand Place Meydanı Avrupa’nın en ünlü meydanlarından birisi. 1998 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış. Kışın çekilen fotoğraflarda Barok stilin de etkisiyle gri ve kasvetli gözüken bu meydan, yaz aylarında her yanı kaplayan çiçeklerle rengarenk bir tabloya dönüşüyor. Tüm şehir haritalarında merkez kabul edilen, etrafındaki lokasyonlar ve gezilecek mekanların kendisine göre belirlendiği ana merkez.

the-markt-meydani-brugge

Hotel De Vılle – Belediye Sarayı

Grasmark’ta yer alan en ünlü binalardan birisi. Gotik tarzda yapılmış 96 metre uzunluğundaki kulesi hem fotoğraf çekimlerinde tercih edilen bir manzara hem de bir rivayetin ana konusu. İddiaya göre kuleyi yaptıktan sonra hatalarını farkeden ve değiştirilmesi gerektiği için kendini bu kuleden atarak intihar eden mimar Jan Van Ruysbroek’in eseri. Kuleyi gezmek isteyen gruplar için turlar düzenliyor.

Cıty Museum of Brussels – Brüksel Şehir Müzesi

Defalarca çalınıp geri getirilen Manneken Piss heykelinin orijinali de dahil olmak üzere, şehri simgeleyen tüm tablolar, heykeller, Brüksel sanat tarihine ait pek çok orijinal ve değerli eserlerin saklandığı müze.

brüksel-sehir-muzesi

Palaıs Royal de Bruxelles – Royal Palace of Brussels

Belçika Kraliyet Ailesi’nin resmi evi , Brüksel Şehir Parkı’nın (Parc De Bruxelles) tam karşısında. Son yıllarda kraliyet ailesi bu mekanı değil, yaşam alanı olarak Royal Castle of Laeken’i tercih etmiş. Ancak resmi saray yaz aylarında turistlerin ve halkın gezmesi için açılıyor, içeride flaşsız olmak koşulu ile fotoğraf çekmeye izin var.

Horta Museum – Vıctor Horta Müzesi

Belçika’nın en önemli sanatçılarından biri olan Victor Horta , ülke genelinde her yerde karşınıza çıkabilecek Art Nouveau stilinde eserlerin yaratıcısı. Saint-Gilles bölgesinde kendi yaşadığı ev ve stüdyo olarak kullandığı mekan sonradan Horta Müzesi olarak düzenlenmiş. Müze pazartesi günleri kapalı, salı-cuma 14.00-17.15 arasında ziyarete açık.

Atomıum & Mini Europe & Oceade

Şehir merkezinden uzak olmakla birlikte metro sayesinde Heysel durağına kadar sorunsuz gidebileceğiniz bu üçlü gezi rotasını kaçırmamalı. Üçünde de geçerli olacak kombine bileti almak daha ekonomik. 1958 Dünya Fuarı için inşa edilen Atomium, 18 metre çapında 9 tane küreden oluşuyor. Bir kristalin 165 milyar büyütülmüş hali. Her gün saat 10.00-18.00 arasında açık. Oceade tematik bir aqua park. Mini Europe ise adı üstünde, Avrupa’daki 350 adet turistik mekanın minyatür kopyasını içeren bir park.

Mıcheal ve St. Gudula Katedralleri

Brüksel’deki en önemli Katolik dini yapılar.

st-michael-katedrali

Basılıca of the Sacred Heart

Art Deco tarzı tasarlanmış, dünyanın 5. Büyük Bazilikası olan ve büyük ulusal seremonilerin gerçekleştiği kilisenin aynı zamanda panoramik Brüksel manzarası da müthiş.

Galerıes Royales Saınt Hubert ve Galerıe De La Roı

“Herkes için, her şey” felsefesi ile yapılan Galeries Royales St. Hubert yüksek tavanları, aydınlatmaya yarayan cam çatıları ile nostaljik bir görüntü sergiliyor. İçinde hem tiyatro, sinema hem lüks kafeler, hem alışveriş dükkanları var. Fiyatlar elbette turistik. Havanın çok soğuk olduğu günlerde insanların bu galerilere ısınma molaları ve sıcak birer kahve için de girmesi muhtemel.

galeries-st-hubert

Place du Grand Sablon

Şehrin en popüler bölgelerinden biri, otellerin ve yaşam alanlarının bulunduğu, alışveriş için mağazalar bulabileceğiniz, antikacılar, çikolatacılar, butiklerle dolu bir meydan.

grand-place

 Bolca vaktiniz varsa bu da ikinci listemiz

  • Adalet Sarayı
  • Saint Catherine Kilisesi
  • Autoworld
  • Leopold Park
  • Botanik Parkı
  • Bira Müzesi
  • Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi
  • Çikolata Müzesi

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account