BRÜKSEL’DE TATLI YİYELİM, TATLI KONUŞALIM

BRÜKSEL’DE TATLI YİYELİM, TATLI KONUŞALIM

Avrupa ve Belçika’nın resmi başkenti Brüksel, küçük bir yer olmasına rağmen sahip olduğu ürünlerle turistlerin her zaman ilgisini çeken bir şehir olmuştur. Dönemin önemli savaşlarına ev sahipliği yapan Brüksel, günümüzde çikolata ve waffle ile bir marka haline gelmiştir.

DÜNYANIN EN İYİ ÇİKOLATALARI

Brüksel’de turistlerin en çok ilgisini çeken şey şüphesiz Belçika çikolatalarıdır. Brüksel bu anlamda çikolata cenneti gibidir. Şehirde 2 binden fazla çikolata dükkanı bulunuyor. Dolayısıyla şehrin birçok noktası buram buram kakao kokuyor. El yapımı çikolatada dünyanın en iyisi olan Belçika çikolatalarını bu şehirde yiyebilirsiniz.

cikolataa

Konu tatlıdan açılmışken, waffle’dan da bahsetmek gerekir. Buradaki waffle tadını emin olun başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil. Çikolatasından meyvelerine kadar lezzet cümbüşü var adeta. Kremalı, dondurmalı ve meyveli waffle’lar ziyaretçilerin her daim ilgisini çekiyor. Brüksel sadece tatlılarıyla popüler bir şehir değil. Aynı zamanda midyesiyle de dünyaya adını duyurmuş. Bugün dünyanın birçok yerinde Brüksel midyelerinin satıldığını görebilirsiniz. Midyeler burada genellikle tencere içindeki kerevizli suda haşlanıyor. Geldiğinizde denemeden dönmemenizi tavsiye ederim.

AVRUPA’NIN EN GÜZEL MEYDANI

Brüksel, Avrupa’da çok merkezi bir konuma sahip. Bir bakıma Avrupa’nın dört yol ağzı gibidir. Mutlaka yolunuz oradan geçer. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehir olan Brüksel bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına geliyor. Şehrin kalbi Grand Place Meydanı’nda atıyor. Burası Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilir. Özellikle akşam saatlerinde meydanda bulunan binaların aydınlatılmasıyla harikulade bir görünüme sahip olur. Pazar olarak tasarlanan meydanda belediye binası ile Kralın Evi bulunuyor.

grand-place

İŞEYEN ÇOCUK HEYKELİ

Bir dönem çocukluğumuzun oyuncağı olan işeyen çocuğun Brüksel’de heykeli bulunuyor. Bir çeşmenin üzerinde küçük bir işeyen çocuk şehrin simgesi haline gelmiş. Brüksel’in en popüler çocuğunun hikayesine gelirsek  zamanında bir yangın çıkmış ve göre bu çocuk yangını işeyerek söndürmüş.

iseyen-cocuk

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account