Brüksel’de Ulaşım Ağı

Brüksel’de Ulaşım Ağı

Hem ekonomik hem keyifli seyahati seviyorsanız Brüksel şehir turlarında alternatifleriniz var.

THY ve Pegasus İstanbul çıkışlı direkt seferleriyle Brüksel’e uçuyor. THY şehir merkezine yakın olan Zevantem Havaalanı’nı kullanırken, Pegasus şehrin güneyindeki Charleroi Havalimanı’nı kullanıyor. Zevantem Havaalanı ile şehir merkezi arasında direkt tren ve otobüs seferi var, ulaşım 20-30 dakika kadar sürüyor.

Charleroi Havaalanı’ndan ulaşım ise yaklaşık 1 saati buluyor. Buradan Brüksel merkezine giden Flibco ( www.flibco.com ) otobüs firmasını kullanabilir ( tek yön bileti online alırsanız 14 €, otobüsün içinde alırsanız 17,15 € ) ya da başka bir otobüs hattıyla Charleroi Tren İstasyonu’na gidip, buradan Brüksel ‘in içindeki Merkezi Tren Garı’na ulaşabilirsiniz. Son olarak taksi ile de ulaşım imkanınız var ancak Zevantem- Brüksel arası 30-35 € tutarken, Charleroi’den taksi ile ulaşım oldukça pahalı ve önermediğimiz bir yöntem olur.

bruksel-tren-istasyonu

Hem ülke içinde hem ülke dışında demiryolu yaygın kullanılıyor. Brüksel’e gelip buradan tek günlük Gent, Mechelen, Antwerp, Brugge, Waterloo turları yapabilirsiniz. Ülke içinde kullanılan trenlere Midi / Zuud ( güney ) , Central ( merkez ) ve Nord ( kuzey ) hatlarından ulaşılırken, ülkeler arasında da hızlı konvansiyonel trenler kullanılıyor.

Brüksel’den kalkan hızlı trenlerle Avrupa’nın diğer şehirlerinden Köln, Düsseldorf, Paris, Londra, Amsterdam, Rotterdam’e ulaşmak sadece 1-2 saat sürüyor. Tek yön bilet fiyatları 40-50 € civarında, elbette operatör firmaya göre değişiyor. Brüksel Midi Tren Stasyonu’ndan ya da operatörlerin web sitesinden kredi kartıyla bilet alımı yapabilirsiniz. Brüksel’e kadar gittiyseniz ve vaktiniz varsa diğer rotalara da en azından birer gecelik gitmek bu şekilde avantajlı görünüyor.

Şehrin içinde bisikletle gezmek de oldukça yaygın. Merkezi noktalarda bulunan kiralık istasyonlar sayesinde kiraladığınız bisikleti gideceğiniz yerdeki başka istasyona bırakabilirsiniz. Villo şirketi ( www.villo.be) en yaygın ve bilineni, istasyonlarının başında günlük kiralama bedelleri ve kiralama noktalarını gösteren tabelalar var. ”Hem spor yaparım hem ekonomik gezerim” diyenlere harika bir fırsat!

bruksel-bisiklet

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account