Brüksel’e Seyahat Öncesi Mini Tavsiyeler

Brüksel’e Seyahat Öncesi Mini Tavsiyeler

Brüksel’e seyahat edecekler için birkaç önemli uyarımızı okumaya ne dersiniz?

Belçika genel olarak Schengen vizesini en zor ve en kısıtlı süreyle veren ülkeler arasında yer alıyor. İlk defa Schengen vizesi aldıysanız, üstelik farklı bir ülkeden aldığınız halde ilk girişinizi bu ülkeye yapmaya kalkarsanız, havaalanında Belçika pasaport polisinin sorgulamasına karşı hazırlıklı olmalısınız. Schengen vizeniz olsa da kabul etmeyebilir ve ülkeye sokmayabilirler. Kanunen böyle bir yetkileri de var zaten. Ayrıca pasaport kontrolüne girerken, konaklama yapacağınız yere ve dönüş biletinize ait destekleyici belgeleri yanınıza almayı unutmayın, bunları da görmek isteyebilirler. Diğer Avrupa ülkelerine göre bu konuda daha katı bir tutum sergiliyorlar.

Hem Flaman hem Fransız kültürünün etkili olduğu bu şehirde İngilizce temel seviyede konuşuluyor ancak Almanca’nın kullanımı Flemenkçe ile olan benzerliği sebebiyle biraz daha yaygın. Turistler konaklama esnasında bir defalık 4,75 € şehir vergisi ödüyorlar. Kış ayları sert ve soğuk geçiyor ancak tatiliniz için daha ekonomik bir sezon olacağı için otellerde yer bulmak, uçak biletinizi indirimli fiyata almak mümkün. Kar altında bir Brüksel ve tren yolculuğu ile gezip göreceğiniz diğer şehirler de çok nostaljik bir keyif verebilir. Bahar ya da yaz aylarında ise tarihi mekanlarda ve aydınlık havalarda fotoğraf çekmek, çocuklarla park, müze, tematik eğlence alanlarında olmak daha keyifli.

bruksel-sehir

Brüksel içinde konaklamak için otel arıyorsanız ihtiyaçlarınızı belirleyerek seçim yapmak uygun olacaktır zira her bütçeye uygun seçenekler var. Ünlü meydan Grasmarkt’a ( Grand Place ) yakın mesafede oteller arıyorsanız ; temiz bir oda, merkezi lokasyon, temel ihtiyaçlar için – Ibis Brussels off Grand Place, Novotel , Hotel Opera, Thon Hotel EU uygun seçenekler arasında. Tatil süresince hem şık hem konforlu, lüks bir deneyim için  Rocco Forte Hotel Amigo Grand Place, Royal Windsor Grand Place, Hilton Brussels, Sheraton Brussels, B& B La Maison Haute Grand Sablon , Radisson Blu Royal Hotel sizi bekliyor.

Merkezden metro istasyonu mesafesinde uzaklaşalım ama yine de iyi bir seçim olsun diyorsanız  The Hotel Brussels, Art Deco tarzının en güzel örneklerinden biri olan şık Hotel Metropole, sakin ve nezih St.Catherine bölgesinde ekonomik Citadines Sainte Catherine Aparthotel tavsiyelerimiz arasında. Brüksel içinde hangi lokasyonda kalırsanız kalın, otobüs, tren ve metro hatları sayesinde şehir içi ve dışında sorun yaşamazsınız. Dolayısıyla tur operatörünüzün de sunduğu seçimler mutlaka denenmiş, misafir yorumlarına göre belirlenmiş ve rahat edebileceğiniz seçeneklerdir.

Eğer konaklamanız Ağustos ayına denk geldiyse ekstra şanslısınız demektir. Çünkü her sene bu ayda, rengarenk çiçeklerden yapılan ve tüm Grasmarkt’ı kaplayan Büyük Çiçek Halı (Grand Place Flower Carpet) turistlerin en çok ilgi gösterdiği unsurlardan biri. Grasmarkt aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Bu meydanı merkez kabul edip şehir gezi rotasını planlamanız, hemen hemen her yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Bu lokasyona yakın noktalarda alışveriş, yeme-içme, müze gezileri elbette biraz daha pahalı.

Grand-Place-Bruksel

Bu şehirde trafik ışıkları meselesi bir alem. Genel olarak sorun yok ancak size yeşil ışık yandığında bile iki kere kontrol edip öyle geçin deniliyor. Çünkü araçlar ara sokaklarda hızla yaklaşıp son anda duruyorlar. Dikkatli olmakta fayda var.

Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan ve midye, patates, bira, dantel, çikolata denince tartışmasız akla ilk gelen şehir Brüksel için 2 ya da 3 gün, Ortaçağ başkenti Brugge için 1 gün ayırmak yeterli. Brüksel’den bağlantılı trenlerle Amsterdam, Paris gibi lokasyonlara geçerseniz, toplamda 7 günlük bir Benelüks turunun çok keyifli geçeceğini garanti ederiz.

brugge-tekne-turu-baslangic-noktasi

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account