BUDAPEŞTE ÇEVRESİNDE GÖRÜLECEK YERLER

BUDAPEŞTE ÇEVRESİNDE GÖRÜLECEK YERLER

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de özellikle şehir merkezinde çok fazla görülmesi gereken turistik yer bulunuyor. Şehrin yakın çevresinde bulunan turistik noktalar ise en az Budapeşte şehir merkezi kadar önemli ve görülesi. Öyle ki, bu noktalar zamanla Budapeşte tur programlarının vazgeçilmez parçası haline gelmiş. Sizler için Budapeşte’nin yakın çevresinde bulunan turistik noktaları yerinde deneyim edip fotoğrafladık;

ESTERGON

Budapeşte’nin yakın çevresinde bulunan ve belki de en az Budapeşte kadar önemli olan bir merkez olan Estergon’u görmeden dönerseniz, Budapeşte’yi kesinlikle yarım bırakmış olursunuz. Macaristan’ın eski başkenti olan Estergon günümüzde hala ülkenin dini başkenti olma özelliğini muhafaza ediyor. Bu nedenle şehrin birçok noktasında Hıristiyanlık vurgusu ile karşılaşmak mümkün.

estergon-1

Estergon’da ilk olarak görülmesi gereken yer Avrupa’nın 3. En büyük kilisesi olma özeliliği taşıyan Estergon Bazilikası. Osmanlı’nın ülkeye hakim olduğu zamanlarda dönüştürülerek cami haline getiriline bazilika, Osmanlı’nın topraklardan çekilmesiyle birlikte tekrar bazilika haline getirilmiş. Gerek dışarıdan gerekse içerden hayli görkemli bir yapıya sahip olan bazilika’da Vatikan tarafından da onaylanmış kimi özgün dini ritüellerle karşılaşmak mümkün.

estergon

Estergon Bazilika’sının arka cephesinden görülebilen Tuna Nehri manzarası ise Estergon turunun en can alıcı noktası. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu noktadan Tuna Nehri, bir nehir olmasının yanı sıra bir doğal olma görevi yapıyor. Macaristan’ın Estergon şehrini ve Slovakya’nın Sturovo şehrini Tuna Nehri’nin böldüğü bu noktadan hem muhteşem nehir manzarasını hem de iki ayrı ülkenin sınır şehirlerinde devam eden hayatı aynı anda izlemek mümkün. Hatta bir adım daha ileri gitmek isteyen herkes Maria Valeria Köprüsü’nü kullanarak Slovakya tarafına geçip bir kahve içerken Tuna Nehri’ni ve Estergon Bazilikası’nı izleyebilir.

erman-balak

VİŞEGRAD KALESİ

14.Yüzyılda yakın coğrafyalarda hüküm süren kralların buluşma noktası olarak görev yapmasıyla ünlü Vişegrad Kalesi, Budapeşte şehir merkezinin 43 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Kale, Tuna Nehri’ni en tepeden görebilen nokta olmasıyla da biliniyor. Vişegrad Kalesi’nin konum açısından taşıdığı bu avantaj askeri açıdan da büyük fayda sağlamış. Bu nedenle Kalenin birçok noktasında savaş aletlerini ve korunma amacıyla yapıldığı belli olan çokça ayrıntıyı açıkça görmek mümkün.

visegrad_kalesi

Vişegrad Kalesi’nin bir diğer önemli özelliği ise belki de en güzel Tuna Nehri manzarasını ziyaretçilerine sunuyor olması. Vişegrad Kalesi’nin en tepe noktasına çıkıldığında Tuna Nehri’nin 90 derecelik açıyla kesildiği tek noktayı görebilmek mümkün.

visegrad

SZETENDRE KASABASI

Budapeşte şehir merkezine sadece 25 kilometrelik uzaklıkta bulunan Szentendre, hayli küçük bir kasaba olmasına rağmen özellikle yaz aylarında gerçekten hareketli bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Fakat kasabanın yapısı sükunete ve huzura o denli müsait ki, burayı ziyaret eden turistler dahi bir kalabalık olarak görünmüyor. Rengarenk evlerin, birbirinden şirin kafelerin, lavanta aromalı dondurmacıların, renkli şemsiyelerle gölgelenmiş dinlenme alanlarının ve hemen her köşeye özenle yerleştirilmiş onlarca heykelin bulunduğu Szentendre, burayı ziyaret eden herkesi hayran bırakacak türden bir güzelliğe sahip.

Szentendre kasabasına dair detaylı bilgi için tıklayınız.

Budapeşte_Szentendre_2

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account