BUDAPEŞTE’DE BİR İZMİR KASABASI; SZENTENDRE

BUDAPEŞTE’DE BİR İZMİR KASABASI; SZENTENDRE

Seyahatlerin belki de en güzel yanıdır plansız, güzel, küçük sürprizler. Gidilen hemen her şehirde de mutlaka en az bir tane olur bu sürprizlerden. Orta Avrupa’nın hüzünlü şehri Budapeşte’ye gittiğinizde karşınıza çıkacak olan bu küçük sürprizin adı ise Szentendre Kasabası. Türkiye’den gelip Szentendre’yi ziyaret eden Türk seyahat severler bu kasabaya ismine münhasır olan şirinliğinden olsa gerek Budapeşte’nin Şirince’si diyor. Peki, ne var İzmir’in Şirince’sine benzetilen bu şirin mi şirin kasabada? Gelin birlikte bakalım..

Budapeşte_Szentendre_2
Budapeşte şehir merkezine sadece 25 kilometrelik uzaklıkta bulunan Szentendre, hayli küçük bir kasaba olmasına rağmen özellikle yaz aylarında gerçekten hareketli bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Fakat kasabanın yapısı sükunete ve huzura o denli müsait ki, burayı ziyaret eden turistler dahi bir kalabalık olarak görünmüyor. Rengarenk evlerin, birbirinden şirin kafelerin, lavanta aromalı dondurmacıların, renkli şemsiyelerle gölgelenmiş dinlenme alanlarının ve hemen her köşeye özenle yerleştirilmiş onlarca heykelin bulunduğu Szentendre, burayı ziyaret eden herkesi hayran bırakacak türden bir güzelliğe sahip.

Budapeşte_Szentendre_3

SANATÇILAR ŞEHRİ SZENTENDRE
Çok sayıda sanatçının yaşamak için tercih edip ömrünü geçirdiği Szentendre’ye bu özelliği nedeniyle “Sanatçılar Şehri” yakıştırması yapılıyor. Kasaba, günümüzde hala birçok yerli ve yabancı sanatçıya da ev sahipliği yapıyor. Szentendre, oldukça küçük bir kasaba olmasına rağmen öyle güzel bakılmış, öyle güzel dekore edilmiş ki, sokaklarında birkaç dakika dolaşmanız sanatçıların yaşamak için neden burayı seçtiğini anlamanıza yetecektir.

Budapeşte_Szentendre_4

ALIŞVERİŞ İÇİN EN ÇOK SZENTENDRE TERCİH EDİLİYOR
Szentendre hemen herkes tarafından bir kasaba olarak anılsa da resmiyette bir şehir. Fakat ne açıdan bakılırsa bakılsın buranın bir şehir olduğuna inanmak güç. Szentendre’nin yerlileri dahi buradan bir kasaba olarak bahsediyor, şehir sözcüğünü neredeyse hiç kullanmıyor. Kasabayı turistler tarafından çekici kılan bir diğer özellik ise alışveriş. Budapeşte seyahati boyunca dikkatinizi çeken her türlü hediyelik eşyayı, geleneksel Macar lezzetlerinin hediyelik halini ve her biri sizi geçmişe götürecek olan el işlemesi tekstil ürünlerini bu kasabada bolca bulabilirsiniz. Hatta Szentendre’nin hediyelik eşya ve alışveriş konusunda en uygun yer olduğunu söylemek de mümkün. Kasabanın belirli noktalarında hünerlerini sergileyen sokak sanatçılarının yaydığı eğlenceli ezgiler eşliğinde alışveriş yapmak ise işin bonusu.

Budapeşte_Szentendre_5

LAVANTALI DONDURMA YEMEYİ UNUTMAYIN
Szentendre’ye gelindiğinde mutlaka yapılması gereken bir diğer şey ise kasabanın ünlü lavantalı dondurmasından tatmak. Gezi güzergahı boyunca birkaç kez karşılaşılan lavanta dondurmacıları arasında kasaba meydanında bulunan en ünlüsü ve en çok tercih edileni. Eğer meydanda bulunan dondurmacıyı tercih ederseniz, kasabanın rengarenk meydanını birkaç dakikalığına doya doya izleme şansı da bulursunuz.

Erman Balak_2

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account