BUDAPEŞTE’DE EĞLENCENİN ADRESİ ÇİGAN GECESİ

BUDAPEŞTE’DE EĞLENCENİN ADRESİ ÇİGAN GECESİ

Budapeşte denilince akla ilk gelen sözcüklerden biri mutlaka eğlence olmalı. Dünyaca ünlü Ruinpup’lardan tekno kulüplere uzanan hareketli bir eğlence anlayışı var Budapeşte’de. Bir de Orta Avrupa’nın olmazsa olmazı haline gelmiş tarihle eğlenceyi buluşturan yemekli eğlenceler var. Bu eğlence türünün Budapeşte’ye özgü haline Çigan Gecesi deniyor. Nasıl bir İspanya’yı Flamenko Gecesi olmadan tam anlamıyla yaşamış sayılmıyorsak Budapeşte’yi de Çigan Gecesi olmadan yaşamış olmak pek mümkün değil. Peki, ne oluyor Budapeşte’nin dillere destan Çigan Geceleri’nde? Gelin birlikte bakalım;

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (4)

Öncelikle Budapeşte’de birden fazla noktada Çigan Gecesi’ne katılabileceğinizi ama tercih yaparken mutlaka daha önceki deneyimlerden ya da tur rehberinizden yardım almanız oldukça önemli. Zira hayatınız boyunca belki de bir kez katılacağınız bu geceyi tam anlamıyla ve hakkıyla deneyim etmek istiyorsanız işin uzmanına güvenmeniz şart. Aksi halde geleneksel lezzetler yerine kızarmış tavuk yiyip, Çigan orkestrası yerine mahalle davulcusu dinleme ihtimaliniz oldukça yüksek.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞARAP FIÇISI

Biz Budapeşte’nin dillere destan bu eğlencesi için Budafok Bölgesi’nde yer alan Borkatakomba Restoran’ı tercih ettik. Tercihimizin ilk nedeni tabi ki daha önce onlarca kez deneyim edilmiş kaliteydi. İkincisi ise restorana yakınlığı ve programa dahil olması nedeniyle dünyanın kullanılan en büyük şarap fıçısını görebilme fırsatıydı.

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (8)

Evet, aynı bölgede bulunan bir şarap mahzeninde 120.000 litrelik dev şarap fıçısını görmek, onun dünyanın kullanılabilen en büyük şarap fıçısı olduğunu öğrenmek ve bu fıçıdan alınmış dünyaca ünlü Tokaji şarabının tadına bakmak gecenin beklentiyi sonuna kadar karşılayacağının ilk sinyaliydi. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan bu şarap mahzeninde güzel fotoğraflar çekip, ünlü şarap fıçısını da fotoğrafladıktan sonra Borkatakomba Restoran’ın yolunu tuttuk.

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (7)

FIÇIDAN RESTORAN

Borkatakomba Restoran’ın girişi eski bir konağı andırıyor. Sizi kapıda karşılayan Çigan Orkestrası eşliğinde içeri girdiğinizde ise kendinizi biraz önce gördüğünüz dev şarap fıçısının içinde hissediyorsunuz. Restoranda bulunan hemen dev bir şarap fıçısının içinde olduğunuzu size hissettirecek şekilde dizayn edilmiş.

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (6)

Hatta öyle ki, restoranın müzik bölümünde masalar ve masaları çevreleyen kamelyalar şarap fıçılarından yapılmış. Biz Çigan danslarını sahnede izleyeceğimiz için restoranın geniş bölümüne ilerliyoruz.

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (5)

DANS, MÜZİK, EĞLENCE

Çigan Gecesi’nde sahnede daimi olarak bir Çigan orkestrası bulunuyor. Orkestra tarafından icra edilen muhteşem Çigan müziklerine de yöresel Çigan dansları eşlik ediyor. Profesyonel dansçılar tarafından gerçekleştirilen bu şovda sizler de sürekli gerek sahne de gerekse oturduğunuz yerde dansın bir parçası oluyorsunuz.

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (3)

Ara sıra masanızı ziyaret eden fotoğrafçıların fotoğrafınızı çekmesine izin verirseniz gece sonunda size üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu bir şarap şişesi hazırlanıyor. Küçük bir ücret karşılığında bu şarabı alıp gecenizi ölümsüzleştirmek de tercihleriniz arasında. Çigan Gecesi’nde bir diğer keyifli nokta ise gece boyu masadan eksilmeyen yöresel yemekler. İçinde ördek etinin de bulunduğu yöresel yemekten hemen önce servis edilecek olan Gulaş Çorbası, Budapeşte’nin en ünlü çorbası. Sebze ve ceylan etinden oluşan bu çorbayı mutlaka tadın.

Budapeşte_turu_Cİgan_Gecesi (2)

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account