BUDAPEŞTE’NİN EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN 10 YERİ

BUDAPEŞTE’NİN EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN 10 YERİ

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında gösteriliyor. Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte olarak ikiye böldüğü şehir turistlerin her daim ilgisini çekiyor. Peki Budapeşte, neden bu kadar cazip? Biz de dünyanın birçok yerinden insanların vakit geçirmekten hoşlandığı bu şehrin en çok dikkat çeken 10 yerini sizler için araştırdık.

 

VÖRÖSMARTY MEYDANI

Adını şair Mihaly Vörösmarty’den alan bu meydan Budapeşte’nin merkezi konumunda. İstanbul’un İstiklal Caddesi kadar meşhur olan Vaci Caddesi’nin sonunda yer alan bu meydan birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Meydanı görüp fotoğraf çektirdikten sonra çok sayıda mağaza ve restoranın bulunduğu Vaci Caddesi’nde alışveriş yapıp hoşça vakit geçirebilirsiniz.

V-r-smarty meydan-

BÜYÜK PAZAR ALANI (THE GREAT MARKET HALL)

Vaci Caddesi’nin diğer ucunda bulunan Büyük Pazar, Budapeşte’nin en çok turist çeken bölgelerinden biri. Bu büyük pazarın özelliği ise geleneksel Macar el sanatlarına ait ürünlerin burada satılması. Temel mutfak ürünlerinden ahşap oyuncaklara aradığınız her şeyi bululabileceğiniz bu pazar yeri 19. Yüzyılın başlarında inşa edildiği için oldukça mistik bir havaya sahip. Ziyaret etmekten çok hoşlanılacağınızı düşündüğümüz gün ise Pazar günü.

The Great Market Hall

TUNA NEHRİ

Şehri Buda ve Peşte olarak ikiye bölen Tuna Nehri birçok insan için Budapeşte denildiğinde akla gelen ilk şey. Tuna Nehri üzerinde yapacağınız bir tekne turuyla Buda ve Peşte yakasının tüm güzelliklerini aynı anda görebilir, birbirinden ilginç antik köprüleri keşfedebilirsiniz. Nehir kıyısında romantik bir yürüyüş yapmayı da unutmayın.

tuna

BUDA KALESİ VE BALIKÇI BURÇLARI

1265 yılında inşa edilmiş olan Buda Kalesi, Budapeşte’nin en önemli simgelerinden biri. Şehrin Buda tarafındaki Buda tepesinde yer alan bu ihtişamlı kalenin hemen yanında neo gotik bir görünüme sahip 7 balıkçı burcu bulunuyor. 1895 yılında inşa edilmiş bu burçlar, nehir kıyısında balık tutan insanların Peşte tarafından gelen saldırıları saraya haber vermesi ritüelini anlatmak amacıyla inşa edilmiş.

MARGARET ADASI

Margaret Adası, konum olarak şehrin içinde ve nehrin ortasında bulunan küçük ve yemyeşil bir ada. 2,5 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki bu ada, yürüyüş yapanlar, koşucular, bisikletçiler ve çimlere uzanıp kitap okumaktan hoşlananların en gözde mekânı. Birçok insanın piknik yapmak için de tercih ettiği bu ada yaz aylarında daha aktif.

margaret adası

Dohány Street Sinagogu

Dohány Sokağı Sinagogu ya da diğer adlarıyla Büyük Sinagog veya Tabakgasse Sinagogu, Budapeşte’nin 7. idari bölgesi olan Erzsébetváros’ta yer alıyor. Turistlerin oldukça yoğun biçimde ilgi gösterdiği bu yapı, Dünyanın ikinci Avrupa’nınsa en büyük sinagogu olma özelliğini taşıyor.

dohany_street_synagogue

Aziz Stephen Kilisesi

1095 yılında yapımı tamamlanmış Aziz Stephen Klisesi Macaristan’ın en büyük üçüncü kilisesi. Bu kilisenin yoğun ilgi görmesinin nedeni hem görsel kusursuzluğu hem de çevresi. Aziz Stephen Kilise’sinin etrafında yer alan küçük dükkânlar, kafeler, restoranlar, küçük yaya sokakları ve antik binalar buraya haran kalmanızı sağlayacaktır.

Aziz Stephen Kilisesi

Opera Binası

1300 kişilik seyirci kapasitesine sahip Opera binası Avrupa’nın en büyük ya da en güzel opera binası gibi özellikler taşımıyor. Fakat etkileyici bir iç mimariye sahip olan bu binada eğlenceli bir performans gösterisi izleyebilirsiniz. Opera Binası, Budapeşte’de alışverişin kalbinin attığı Andrássy Caddesi’nde yer alıyor.

Opera Binası

 Güzel Sanatlar Müzesi

Heroes Meydanı’nda bulunan Güzel Sanatlar Müzesi, 1.000’in üzerinde koleksiyonla Budapeşte’nin en önemli müzesi. Müzede yer alan eserleri Mısır, Antik, Eski heykel galerisi, Eski ressam galeri, modern toplama ve Grafik koleksiyon olmak üzere 3 kategoride inceleyebiliyorsunuz.

Güzel Sanatlar Müzesi

Szechenyi Hamamları

Osmanlı’nın bölgeyi fethetmesiyle birlikte Budapeşte halkının tanıştığı hamam kültürü hala varlığını sürdürüyor. Suyunu iki ayrı termalden alan Szechenyi Hamam’ı Budapeşte halkı için rutin bir etkinlikken turistler için ünlü bir cazibe merkezi.

Szechenyi Hamamları

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account