BUDAPEŞTE’DE NEREDE, NE YENİR?

BUDAPEŞTE’DE NEREDE, NE YENİR?

Geçirdiği uzun savaş dönemleri nedeniyle birçok farklı kültürden etkilenen Macaristan’da yemek kültürü de hayli gelişmiş. Coğrafi koşulların ve kültürel özelliklerin etkisinin belirgin olduğu Macar mutfağında en çok hangi yemekler tercih ediliyor sizler için yerinde deneyim edip sırladık. İşte Budapeşte’den tatmadan dönülmemesi gerekenler.

LANGOS

Bilen bilir; sokak lezzetlerinden başlamak adetimiz. Budapeşte’de mutlaka ama mutlaka tadılması gereken sokak lezzetinin adı Langos. Alt kısmı pizza şeklinde olan Langos, üzerine kaşar, salam, domates ve isteğe göre sarımsak sosu eklenerek servis ediliyor. Langos’un üzerine eklenen sarımsak sosunun Macar mutfağına özel olduğunu hatırlatmak da fayda var. Langos’u Budapeşte sokaklarındaki hemen her festfood noktasında bulabilmek mümkün.    budapeste_yemekleri-5

GOULASH

“Gulaş” şeklinde telaffuz edilen bu yemeğin Macar mutfağının en meşhur yemeği olduğunu söylesek kesinlikle abartmış olmayız. Çeşitli sebzelerden ve çoğu zaman dinlendirilmiş ceylan eti de eklenerek hazırlanan bir çorba türü Goulash. Sadece turistler tarafından değil Macarlar tarafından da hayli yoğun biçimde tüketilen Goulash Çorbası’nın Türk kökenli olup asıl adının da Gül Baba’nın Aşı olduğu rivayet ediliyor. Çorbanın ismine dair anlatılan doğru mudur bilinmez ama lezzetiyle büyülüyor olması test edilmiş bir gerçek.

budapeste_yemekleri-1

GYROS

Avrupa’nın birkaç şehri dışında yaygın biçimde bulunmasa da Budapeşte’de bolca dönerci bulmak mümkün. Aslen Budapeşte’ye ait olmayan dönerin burada tamamen farklı bir lezzete ve sunuma sahip olduğu bilinmeli. Gyros adı verilen Macar dönerinin bizdeki dönerler ile pek benzemediği ve inanılmaz lezzetli olduğu bilinmeli.

gyros

AV ETLERİ

Budapeşte’ye özgü lezzetler arasında en çok tercih edilenlerden biri de av etleri. Ceylan, geyik, kaz ve ördek eti gibi yemekler, av etleri kategorisinde en çok tüketilenler. Bu tür yemekleri göze çarpan bir restoran yerine daha önceden fikir sahibi olunan bir restoranda yemekte fayda var. Budapeşte şehir merkezine biraz uzak olsa da Rönesans Restoran güvenle tercih edilebilir.  Her ayrıntının tarihi bir doku içinde tasarlandığı bu restoranda sadece av etlerinin değil tarihi atmosferin de tadına varabilirsiniz.

budapeste_yemekleri-4

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account