Budizmin Ve Asya’nın Vitrini Buddha Park

Budizmin Ve Asya’nın Vitrini Buddha Park

Asya’nın o mistik büyülü dünyasına ayak basmak için, bu atmosferin hüküm sürdüğü ülkelere yapılacak seyahatlerin ne denli öneme sahip olduğunu bilen bilir. Hindistan, Çin, Nepal, Vietnam…

Sahip olduğu kültürel ve dini değerleri bu kadar etkili bir şekilde kullanabilen başka ülkeler de var ama, garip bir şekilde bu ülkelere yapılan yolculuklar diğerlerinden hep daha farklıdır. Bu farklılığın en belirgin tarafı da huzurdur. Ve bu huzur Asya seyahatlerini diğer tüm seyahatlerden farklılaştırır. Tek bir koşul sağlamaz bu duyguları Asya’da. Hatta her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu dahi düşünülebilir.

Coğrafi özerkliği, muhteşem doğası, Budist öğretilerin temeli olan sükunet, bir inanç kaidesi olarak huzurun benimsenmişliği.. Bunların her biri Asya’yı seyahat edilen bir bölgeden fazlası yapar bizim için. Girdikçe içine yeni bir şeyler öğrenilen, gezdikçe keşfedilmemiş onlarca yerin olduğu fark edilen bu bölgede mutlaka ama mutlaka dokunulması gereken noktalardan biri de dünyaca ünlü Buddha Parktır.

Buddha_Park (1)

Asya’nın en fakir ama en huzurlu şehirlerinden biri olan Laos ile ünü dünyaya yayılmış Tayland’ın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Buddha Park, 1958 yılından beri özellikle Laos’un en turistik merkezi olma özelliği taşıyor. Bir şekilde Asya’nın mistik dünyasıyla tanışmayı başarmış birçok insan için de olduğundan daha fazla anlamlar taşıyan Buddha Park, Laos’un başkenti olan Vientiane’nin 25 km güneydoğusundan başlayıp, Mekong Nehri’ni de aşarak Tayland topraklarına yayılıyor.

Şaman bir yogi tarafından 1958 yılında dizayn edilen park, çok sayıda Budist ve Hindu heykelini ziyaretçilerine sunuyor. Her biri sanat eseri olma özelliği taşıyan bu heykeller, stupalarda görmeye alışık olduklarımızdan biraz farklı. Bu parkta genelde sakinliği ve huzuru yansıtan ve cenneti temsil ettiğine inanılan Budist heykellerle birlikte Cehennemi temsil eden ve oldukça ilginç figürlere sahip heykeller de bulunuyor.

Buddha_Park (3)

Buddha Park’ta bulunan heykellerin tamamının spesifik bir anlamı bulunuyor. Eğer parka bir tur ile ya da bir rehber eşliğinde gidilmemişse heykellerin sadece görsel çekiciliği ile muhatap olma olasılığı oldukça yüksek. Fakat İngilizcenizi aktif bir şekilde kullanabiliyorsanız rehberlik hizmetini de ücretsiz bir şekilde hem de işin gerçek anlamda uzmanından alabilirsiniz. Buddha Park civarından bulunan stupalarda eğitim görmekte olan keşiş adayları, İngilizcelerini geliştirmek için gün boyu parkı gezerek, dileyenlere heykellerin anlamını ve ilgili karakterlerin efsanelerini anlatıyor.

Buddha_Park (4)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account