BUNLARI GÖRMEDEN BUDAPEŞTE’DEN DÖNMEYİN

BUNLARI GÖRMEDEN BUDAPEŞTE’DEN DÖNMEYİN

Orta Avrupa’nın en büyük 2. Şehri olma özelliği taşıyan Macar başkenti Budapeşte, köklü tarihi ve derinliğe sahip kültürü nedeniyle mutlaka ama mutlaka deneyim edilmesi gereken rotalar arasında yer alıyor. Hemen yanı başında bulunan Prag ve Viyana şehirlerinin aksine henüz yenilenme fırsatı bulmamış mimari yapısı Budapeşte’yi özellikle tarih severler için daha gerçekçi, daha dayanılmaz kılıyor. Peki, nereleri görmeli Macar durağı Budapeşte’de? İşte cevapları;

budapeste_gorulecek_yerler-6

GELLERT TEPESİ

Adını üzerinden yuvarlanarak öldürülen Piskopos Gellert’den alan Gellert Tepesi, Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte’yi izlemeye doyamayacağınız bir noktada bulunuyor. Hakim noktadan şehre bakan bu tepe, Budapeşteliler tarafından “Aşıklar Tepesi” olarak da adlandırılıyor. Tepenin bu isimle anılmasının nedeni hayli ilginç. Gelllert Tepesi’nin ilginç hikayesi için tıklayınız.

budapeste_gorulecek_yerler-1

KAHRAMANLAR MEYDANI

Budapeşte şehir merkezinde bulunan Kahramanlar Meydanı’nın önemi Macar halkı için oldukça büyük. “Bin Yıl Anıtı” olarak da bilinen anıt meydanda Macar tarihine damga vurmuş çok sayıda insanın heykeli bulunuyor. En merkez noktada heykeli bulunan kişi ise Büyük Hun İmparatoru Atilla. Macar halkı için önemli olan hemen her etkinlik ve resmi devlet kutlamaları bu meydanda yapılıyor.

budapeste_gorulecek_yerler-4

BALIKÇI TABYASI

Budin Kalesi’ne hayli yakın bir noktada bulunan Balıkçı Tabyası, 100 yıllık bir tarihe sahip olsa da görkemli mimarisi nedeniyle şehrin Ortaçağ’dan kalma tarihi  bölgesi gibi bir izlenim yaratıyor. Şehrin Gellert Tepesi’nden sonra en iyi ikinci manzarasını sunan Balıkçı Tabyası, özelikle akşamüzeri ziyaret edildiğinde misafirlerine görsel bir şölen yaratıyor. Bu yüksek yapılar topluluğuna Balıkçı Tabyası isminin verilmesinin nedeni ise şehrin tarihinde önemli yer tutan balıkçıların savaşlar boyunca ülkeye sunduğu katkı.

budapeste_gorulecek_yerler-5

PARLAMENTO BİNASI

Tuna nehri kıyısında bulunan ve hemen her manzara noktasından bakıldığında şehrin gözbebeği olarak karşımıza çıkan Parlamento binası, gecesi ayrı görkemli, gündüzü ayrı görkemli yapılar arasında. Bir rivayete göre de Budapşete’de en çok fotoğrafı çekilen yapı Parlamento Binası imiş. İster gündüz vakti içini ve çevresini gezin, isterseniz gece vakti tepelerden ya da tekne turu ile nehirden doyumsuz manzarasını seyredin. Budapeşte’ye geldiyseniz Parlamento Binası’nı görmeden ayrılma şansınız pek bulunmuyor.

erman-balak

ANDRASSY CADDDESİ

Yüzlerce yıllık tarihe sahip binaların lüks mağazalar tarafından kullanıldığı bu cadde, deyim yerindeyse Budapeşte’nin kalbi. 3 ana bölümden oluşan caddenin bir kısmında lüks mağazalar, bir kısmında opera ve sanat galerileri, bir diğer kısmında ise konsolosluklar ve çeşitli devlet kurumları yer alıyor. Özellikle tekstil alışverişi konusunda en kapsamlı yer olan Andrassy Caddesi, yarım gününüzü rahatça alabilir. Bir ucunda Kahramanlar Meydanı’nın bulunduğu caddenin son noktasından Kıta Avrupası’nın en eski metrosuna  giriş yapılabilir.

budapeste_gorulecek_yerler-7

YAHUDİ ANITI

Nazi ordusunun savaş rüzgarları estirdiği yıllarda, Avrupa’nın büyük çoğunluğu gibi Budapeşte de bu kanlı süreçten etkilenmiş, çok sayıda masum insan bu süreçte hayatını kaybetmiş. Parlamento Binası’nın hemen önünde bulunan ayakkabıdan heykeller de bu yıllarda kaybedilen Yahudiler anısına yapılmış. Tuna Nehri’nin hemen kıyısında bulunan bu ayakkabıdan heykellerin tasarımcısı bir Türk.

budapeste_gorulecek_yerler-8

“Budapeşte çevresinde görülebilecek yerler” yazısı için tıklayınız. 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account