BÜYÜLÜ ÇİN SEYAHATİNE HAZIR MISINIZ?

BÜYÜLÜ ÇİN SEYAHATİNE HAZIR MISINIZ?

Kadim, engin, heyecan verici ve durmadan evrilen Çin’e yapacağınız bir geziyi hayat boyu unutabileceğinizi sanmıyorum. Bundan seneler evvel işim dolayısıyla defalarca gittiğim Çin’e bu bayram tatilinde eşim ve 1,5 yaşındaki oğlum ile beraber turist olarak gittim. Hedefimiz 10 günde 5 şehir gezerek güzel vakit geçirmekti, gitmeden evvel çekincelerimiz elbette vardı yanımızda minik bir çocuk olduğu için. Ancak Çin bizim yüzümüzü karar çıkarırcasına bize o kadar güzellikler sundu ki resmen ülkeye aşık olup döndük. Çin için turistik vize almak biraz sıkıntılı bir süreç olsa da, gittikten sonra o aşamayı unutup tamamen önünüze serilen güzelliklere dalıyorsunuz. Detaylara geçmeden önce isteyen herkese mutlaka bir Çin seyahati planlamasını şiddetle öneriyorum.

Çin’e giderken denizleri ve okyanusu aşar, birden fazla zaman dilimini geride bırakırsınız. Burası kültürü, dili ve düşünce yapısı bambaşka olan bir dünyadır. Çin’de beni en çok eski ile yeninin iç içe geçmiş olması şaşırttı. Modern bir otelden çıkıp sadece birkaç sokak ötede tarlaya pirinç hasatına giden köylüleri görmek mümkündür. Çin’de en büyük zorluk ise dil konusudur. Çince dünyada en çok kişi tarafından konuşulan dil olsa da 150’den fazla bölgesel lehçe işin içine girince bu dili öğrenmek iyice karmaşıklaşıyor. Halkın çoğunluğunun İngilizce konuşamadığını söylemeye gerek duymuyorum. Kaldığınız otelden çıkıp bir taksiye bindiğinizde gideceğiniz yer konusunda anlaşmak oldukça güç. Bu noktada taksiye binmeden önce gideceğiniz yerin adını Çince olarak oteldeki görevlilere yazdırıp bunu şöföre göstermek hayatınızı kolaylaştıracaktır bilginiz olsun.

O zaman ufak ufak gezip gördüklerimi anlatmaya başlayayım. 10 günlük rotamız şöyle: Beijing (Pekin) –> Xian –>  Hangzhou –>  Suzhou –>  Shanghai

Beijing (Pekin)

Sarayları, müzeleri, tapınakları, anıtları, caddeleri ile Ortaçağ imparatorluk başkentine özgü görkemi modern hayatın enerjisiyle bir arada sunan bu şehri gezmek hayli yorucu olsa da bir o kadar da keyifli. Pekin’in yerleşik nüfusu 12 milyon civarında. 2008 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmasıyla birlikte şehirdeki eski yaşam alanları devasa konutlara ve gökdelenlere bırakmış kendilerini. Metro ağı şehrin neredeyse heryerine ulaşım sağlıyor. Tarihi kent merkezi iç içe geçmiş dört simetrik kentten ve bunları koruyan surlardan oluşmuş. Surların büyük kısmı zamanla yıkılmış olsa da Yasak Şehir ziyaretçilerine hala bu surların ardından merhaba diyor. Gezilecek yerler:

 • Yasak Şehir
 • Tiannamen Meydanı
 • Başkan Mao Zedong Anıtmezarı
 • Büyük Çin Ulusal Tiyatrosu
 • Çin Ulusal Müzesi & Çin Tarih Müzesi & Çin Devrim Müzesi (hepsi tek bina)
 • Gökyüzü Tapınağı & Hasat Duası Sarayı
 • Hutong ve Avlulu Evler
 • Yazlık Saray Kompleksi – tekne turu
 • Çin Seddi

Xi’an

Antik Pekin şehrinin henüz uzak bir balıkçı kasabası olduğu yıllarda dünyanın en büyük şehri olan Xi’an, Orta Krallık’ın başkentiydi. Sarayların, tapınakların, pagodaların gökyüzüne uzandığı bu şehirde ressamlar ve şairler imparatorlara en iyiyi sunmak için yarışırlarmış. Şehir aynı zamanda İpek yolunun başlangıç noktası olduğundan merakına engel olamayan maceracıların da toplandığı bir şehir olmuş yıllarca. Çin’in en değerli arkeolojik hazinesi olan Qin Hanedanı ordusunun toprak savaşçıları da Xi’an’a yaklaşık 30 km mesafedeki bir alanda bulunmuştur. Gezilecek yerler:

 • Terra Cotta Savaşçıları ve Müzesi
 • Xi’an Şehir Surları
 • Xi’an Büyük Camii
 • Müslüman Mahallesi Pazarı

Hangzhou

Çin’in en zengin bölgelerinden Zhejiang eyaletinin başkenti olan Hangzhou; tarihi ve kültürel eserlerinin yanı sıra eğitim kurumları ile de ön plana çıkıyor. Çin’in en önemli iki gelir kaynağı olan ipek ve çay da bu bölgenin ana üretim merkezlerinden. Gezilecek yerler:

 • Batı Gölü ve tekne turu
 • Lingyin Tapınağı
 • Buddha Bahçesi
 • Çin Ulusal İpek Müzesi

Suzhou

Yüzyıllardır kanalları, bahçeleri ve ipek üretimi ile ünlü olan bu şehir Çin gezimde en çok sevdiğim yer oldu. Suzhou’nun kanalları yapımına 2400 yıl önce başlanan Büyük  Kanal’ın kollarındandır. Çin Seddi’nden sonra Çin tarihindeki en büyük mühendislik harikası olan Büyük Kanal 6. Yüzyılda Suzhou ve güneyin diğer tarım bölgelerinden gelen taze ürünleri İmparatorluk sarayına ulaştırmak amacıyla yapılmış. Günümüzde büyük bölümü kullanılmaz halde olsa da hala bazı bölgelerde taşımacılık amaçlı kullanılıyormuş. Turistler için ise keyifli bir tekne gezisi anlamına geliyor burada kanallar. BU şehre gelip kesinlikle 1 saatlik tekne turlarına katılmadan dönmeyin.

Shanghai

Çin’in tüm şehirlerinden daha büyük, daha zengin ve daha canlı olan Shanghai’ı başka bir kentle karşılaştırmak olanaksızdır. Modern gökdelenlerin ve ışıltılı alışveriş merkezlerinin oluşturduğu heybetli görünümüyle çok dikkat çekici bir kent olduğu çok açıktır. Son 20 yıl içinde Shanghai Asya’nın en hızlı büyüyen şehri olmuş. Bugün de Çin anakarasının en modern ve batılı kenti olduğunu söylemek yalan olmaz. Çin’in dünyayı en yakından takip eden halkı olan Shanghai’lılar Çin’de başka kimsenin anlamadığı bir lehçe ile konuşuyorlar. EN yakın rakibi olan Pekin’den çok çok ileride olduğunu ilk görüşte anlayabiliyorsunuz. Hatta bence birkaç yıla kalmadan Hong Kong’u yakalaması bile çok büyük olasılık. Çok fazla gezilip görülecek yer olsada başlıcalarını şöyle sıralayabilirim:

 • Bund – Shanghai panoramasını izleyeceğiniz bölge
 • Nanjing Caddesi
 • Shanghai Müzesi
 • Radisson otelin roof katından şehri panoramik izleyebilirsiniz
 • Yuyuan Bahçesi
 • Eski Shanghai Sokağı – Chinatown
 • Yeşim Buda Tapınağı

Çin Yemekleri

Çin’de geleneksel olarak aile yemekleri kültürü hala devam ediyormuş. Yemek masalarının üzerinde dönen cam mekanizmalar var. Yemekler büyük tabaklar halinde ortadaki bölüme koyuluyor ve aile fertleri istedikleri yemekten kendi tabaklarına alarak hep beraber paylaşıyorlar. Restoranlarda da aynı sistem geçerli, yemekler et, sebze ve hamurişi olarak çeşitli. Genelde sebzeler diri olarak pişiriliyor hatta çiğ diyebiliriz, etler ise her zaman soslu, normal ızgara vs bulmanız çok zor. Ancak lezzet olarak damak tadımıza çok uzak olduğunu söyleyemeyeceğim. 10 gün boyunca sadece Çin yemeği yedik ve beğendik diyebilirim.

Alışveriş

Daha önce de defalarca geldiğim için kıyaslama imkanım oldu. Çin malesef eskiden olduğu gibi ucuz bir şehir değil. Turistik eşya satan yerlerde her zaman pazarlık yapmalısınız ancak malesef alacağınız şeyler ucuz olmayacak. Çin’deki değişim ucuz Çin malı algısını yıkmak üzerine çok etkili olmuş. Yine de hatıra olarak alacağınız şeyler bulunuyor. İpek eşarplar, yelpaze, yeşil çay vs.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account