ÇAĞDAŞ, SANATSAL VE YEMYEŞİL BİR BAŞKENT: DUBLIN

ÇAĞDAŞ, SANATSAL VE YEMYEŞİL BİR BAŞKENT: DUBLIN

İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Dublin, yapılan birçok araştırmalarda dünyanın en iyi 30 şehri arasında yer alıyor. Eğitim, edebiyat, sanat, yönetim, ekonomi ve sanayinin merkezi olan Dublin tarihi ve çağdaş bir şehirdir. Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden biri olan Dublin misafirlerine müthiş bir deneyim sunuyor.

Kentsel alan nüfusu 1 buçuk milyon civarında olan Dublin, İrlanda’nın doğu kıyılarında bulunan Leinster eyaletinde yer alıyor. Aynı zamanda Liffey Nehri’nin yakınlarında olan şehir, tarihteki Norman işgalinin ardından İrlanda’nın ana şehri oldu.

Küçük bir başkent olmasına rağmen şöhreti çok büyük olan Dublin yemyeşil, cennet gibi bir şehir. Yeşil alan oranı diğer Avrupa başkentlerine göre çok daha yüksek. Her yıl üstelik belediye tarafından da yaklaşık 5 binin üzerinde şehre ağaç dikiliyor. 9. yüzyıldan beri Dublin’in ismi haberlerde geçmeye başladı. Vikingler’in geçmişteki izlerinin yıllarca sürdüğü şehirde günümüzde tarihi müzeler, Orta Çağ döneminden kalma kaleler, katedraller gibi birçok önemli yapı bulunuyor.

Dublin gezilecek yerleri, Christ Church Katedrali, Merkez Postanesi, O’Connell Caddesi, Oscar Wilde’nin evinin bulunduğu Merrion Meydanı, Trinity Koleji, Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın evinin bulunduğu Kildare Caddesi olarak sıralayabiliriz.

CHRIST CHURCH KATEDRALİ

Burası Dublin’in en çok turist çeken yerlerinden biri. Aynı zamanda şehrin en eski yapısı olan Dublin Katedrali, yaklaşık 1000 yıldır hac merkezi olarak da kullanılıyor. Mimari açıdan güzelliği ile ünlü olan ve 1030 yılında Dublin Kralı tarafından kurulan katedral 12. yüzyıldan kalma yer altı türbesine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği ile İrlanda ve Britanya Adası’nın en büyük ve eski yapısı olarak dikkat çekiyor. Dublin’in Eski Şehir bölümünde yer alan katedral, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

DUBLIN MERKEZ POSTANESİ

Merkez Postanesi de, Dublin ziyaretinizde görülmesi gereken yerlerden biri. Burası sadece çok büyük bir yapı olmamakla birlikte şehrin ana geçiş yolunun üzerindedir. Bu bina şehrin sembollerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa bir süre İrlanda Cumhuriyeti’nin yetkililerine de ev sahipliği yapan bu bina birçok kez tamamen yenilenmiştir.

O’CONNELL CADDESİ

O’Connell Caddesi, şehrin en işlek yeridir. Geniş bir cadde olmasına rağmen en uzun olanı değildir. Burası birçok yerde olduğu gibi etrafı alışveriş mağazaları ile çevrilidir. Eğer bir turist açısından bakarsak O’Connell Caddesi, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bu cadde aynı zamanda Spire of Dublin veya resmi adıyla Monument of Light, olan ve paslanmaz çelikten yapılan iğneye benzeyen büyük bir anıta da ev sahipliği yapıyor. Bu anıtın en önemli özelliği de desteksiz bir şekilde ayakta durabilmesidir.

MERRİON MEYDANI

Merrion Meydanı, Dublin’in en büyük ve en görkemli Gürcü meydanlarından biridir. Üç tarafı Gürcü evleri ile çevrili olan meydanın, diğer tarafında Leinster evinin bahçesi ve iki müze yer almaktadır. Ağırlıklı olarak ofis alanı olarak kullanılan evlerde çoğunlukla bir zamanların ünlü zenginleri yaşamış. Aynı zamanda Oscar Wilde’nin kaya üzerine yaslanmış heykelini görmenizi öneririz.

TRINITY KOLEJİ

Dublin’in en eski üniversitelerinden biri olan Trinity College’den kimler mezun olmamış ki… Jonathan Swift, Samuel Beckett, Oscar Wilde, Bream Stoke bu isimlerden bazıları. Yemyeşil bir alan içerisinde bulunan kampüs 200 bin kitabın bulunduğu bir kütüphaneye sahip. Kitapların arasında dinlenen edebiyat gezginleri için muhteşem bir mola yeri. Kütüphanenin en önemli özelliklerinden biri içerisinde İrlanda’nın en değerli hazinelerinden biri olan Book of Kells’in yer aldığı bir müze bulunması. Book of Kells, Kelt rahipleri tarafından MS 800 yılında yazılmış, içerisinde 4 incilin bulunduğu el işlemeli kutsal bir kitap. Bu nedenle Hristiyan turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

KILDARE CADDESİ

Burada, Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın evi bulunmaktadır. Bu cadde aynı zamanda birçok önemli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında İrlanda Ulusal Müzesi ve İrlanda Arkeoloji Müzesi’ni gösterebiliriz. Aynı zamanda birçok alışveriş mağazası ve restoran da bulabilirsiniz.

JAMES JOYCE KÜLTÜR MERKEZİ

James Joyce ve ailesi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen edebiyatseverler için bu kültür merkezi bir hazine değerinde. 18.yüzyıla ait bir binada hizmet veren bu müze özellikle edebiyat araştırmacıları için bir laboratuar. Kültür merkezinde Ulysses kitabının kahramanlarıyla ilgili sergiler görülebilir. Hatta kitabın başkahramanların oturdukları evlerin kapıları bile…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account